Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Магдалена Баймакова: Листерията може да бъде опасна за бременните жени и новородените

Д-р Магдалена Баймакова
Снимка: ВМА
Листериозата е малко познато инфекциозно заболяване, което може да причини различни оплаквания. Източник на зараза са голям брой диви и домашни животни. След като Агенцията по храните изтегли от пазара вносни партиди с риба и колбас с бактерията "листерия", потърсихме д-р Магдалена Баймакова от Катедрата по инфекциозни болести на ВМА за разяснение колко опасна е заразата, как да се предпазим и какво е лечението. Оказва се, че тази бактерия е навсякъде около нас - пренасят я някои животни, има я в почвата и в някои продукти. В случай на зараза, инфекцията може да протече тежко при бременни жени, новородени, възрастни хора, както и при хора с потиснат имунитет.

"Причинителят на листериозата е микроорганизъм - бактерията listeria monocytogenes, при животните, почвата и по този начин попада от котнаминирани хранителни продукти при хората - месни деликатеси, които са заразени, меки сирена или други продукти, които не са преминали термична обработка или пастьоризирани. Има данни и за заразена целина, кълнове, пъпеши - едно много разнообрано поле от хранителни продукти, които могат да бъдат инфектирани, както първично от съответните животни, така и в хода на тяхното приготвяне".


Специалистът поясни, че суровите зеленчуци трябва да бъдат добре измивани преди консумация, а храната не трябва да престоява дълго време в хладилника. Добре е, ако това се налага да бъде в затворени контейнери и да се консумира до 3-4 дни, тъй съхранението може да е опасно:

"Ако има контаминирана храна и няма елементарно разграничаване на хранителните продукти и необходима температура, би могло. Всъщност най-рисковите продукти, за които трябва да бъдем с повишено внимание са суровите млечни продукти, за което трябва да следим етикетите - да са пастьоризирани. Суровите месни деликатеси също трябва да преминават термична обработка, което обаче в ежедневието трудно се случва".


Специалистът обясни, че заразата може да се пренесе във всякакви хранителни продукти, но не трябва да се изпада в паника:

"Когато сме здрави и имунокомпетентни, каквито сме основната част от населението, инфекцията може да протече леко, само с неразположение на гастроинтестиналния тракт. Важно е хората с потиснат имунитет, с онкологични заболявания, на имуносупресивна терапия, бременните и новородените са в риск за развитие на системна инфекция в целия организъм и могат да настъпят тежки усложнения".


При бременните жени може да се стигне до зараза на плода, което да доведе до спонтанен аборт, мъртво раждане или тежко боледуване на новороденото. Затова специалистът съветва да се избягва консумацията на меки сирена, сурови месни деликатеси и да избягваме дългото им съхранение. Инкубационният период до появата на симптомите достига до 30-40 дни. За щастие в годините в България са регистрирани едва около 10-15 случая на заболяването.

Какви са симптомите, лечението и прогнозата - чуйте в интервюто с д-р Магдалена Баймакова!


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Бойко Станкушев

Хората вече не могат да свържат собствения си просперитет, с процесите, които се извършват в страната

Специалният приз „Рицар на истината”, който се връчва от Българския хелзинкски комитет и е част от наградите “Човек на годината”, беше присъден на Антикорупционен фонд поради приноса им в изобличаването на действията и бездействията на прокуратурата по разследването „Осемте джуджета“ и за дългогодишната си дейност по осветляване на мащабни корупционни..

публикувано на 13.12.24 в 13:01

Тангото е усещане, начин на комуникация отвъд думите

В международния ден на тангото, 11 декември се срещнахме с Камелия Тодорова – танцьор по кизомба и танго. “В България се практикуват различни видове танго. При мен то беше като вариант за социални танци, започнах да танцувам салса, малко бачата, след това преминах на кизомба, която много хора наричат анголско танго и в някакъв момент,..

публикувано на 13.12.24 в 12:42

Фалшива страница във Facebook предлага промоции от името на Софийския зоопарк

Фалшива Фейсбук страница, използваща логото на Софийския зоопарк предлага неправомерни промоции, томболи и награди, включващи плюшени играчки и разходки с гид. За това сигнализираха пред "Хоризонт" от зоопарка. Оттам подчертават, че фициалната им страница е "Зоологическа градина-София/Sofia Zoo" и тя  не предлага подобни услуги ...

публикувано на 13.12.24 в 10:14

Аделина Петрова разкрива лични истории в авторския си спектакъл

"Беше ми много трудно да се разгранича от героинята, защото това са моите лични истории, мои разсъждения. В началото започвах да ги говоря и само ревях", споделя Аделина Петрова във връзка с предизвикателството да рецитира свои текстове от сцената. Спектакълът включва още импровизации по текстове на Чехов, Шекспир и Ева Енслър.  Със златния..

публикувано на 13.12.24 в 09:55

Цените на недвижимите имоти ще продължават да растат

Не се знае кога точно ще приеме България еврото. Това е събитие, за което сме в някакво очакване, но нямаме все още никаква сигурност за него. Ако гледаме практиката в други държави, които са минали през този етап, то се вижда, че цените продължават да растат . Това посочи в “Събуди се, София” Ирена Перфанова , член на борда на директорите на..

публикувано на 13.12.24 в 09:39
Нешка Робева

Нешка Робева се сбогува с публиката с последния си спектакъл "Шампионите"

Легендарната треньорка по художествена гимнастика и хореографка Нешка Робева се сбогува с публиката с последния си спектакъл "Шампионите", който бе представен пред зрителите в Зала 1 на НДК, съобщава БГНЕС. "Шампионът се ражда! Шампионът не е привилегия на спорта. Шампионът няма възраст - той е вечен. Както е вечен човешкият стремеж към върховете:..

публикувано на 13.12.24 в 08:44

Как се заплаща извънредният труд по време на празниците?

Положеният труд по време на официални празници се заплаща с минимум двойно увеличение. За това информират от пресцентъра на изпълнителна агенция "Главна инспекция по труда". По повод предстоящите празнични дни от агенцията припомнят, че положеният труд по време на официални празници се заплаща с минимум двойно увеличение. Ако трудът е и извънреден,..

публикувано на 13.12.24 в 07:55