Валентин Николов обясни, че камарата работи много активно по отношение на нормативната уредба в областта на строителството. “Проведени бяха множество срещи със законодателната власт в лицето на председателите на комисиите по регионална политика, благоустройство и местно самоуправление и по бюджет и финанси към Народното събрание, както и с групите на парламентарно представените политически сили. В резултат на положените усилия бяха приети промени в Закона за устройство на територията (ЗУТ), чрез които бе изменен и Законът за Камарата на строителите (ЗКС). Това е сериозна стъпка напред в борбата, която КСБ води срещу сивия сектор в строителството, и е особено важна за по-малките и средните фирми в регионите на страната. Там нелоялната конкуренция от работещите без регистрация и без спазване на трудовото, данъчното и осигурително законодателство фирми и бригади е унищожителна за компаниите, които развиват дейността си на светло и при спазване на закона”, казва той.
Пак по отношение на законодателството са направени и предложения за подобряване на нормативната уредба в ЗОП, касаещи включването на подизпълнители и по време на изпълнение на договорите и въвеждането на задължение към възложителя изчисляването на прогнозната стойност на обществената поръчка да е към датата на решението за нейното откриване съобразно пазарната стойност на предстоящите за възлагане дейности.
Николов каза също, че предизвикателствата, пред които е изправен браншът, са много - подобряване на законодателството, прозрачност в провеждането на обществените поръчки и еднакви правила за всички, промени по отношение на професионалното образование и обучение и търсене на решение на придобиващия все по-сериозни размери проблем с кадрите. “Нужно е и камарата да стане по-ефективна в действията си спрямо нелоялните фирми сред самите нас, говорим за саморегулация. И, разбира се, цифровизацията на сектора, това е бъдещето. Доколко сме подготвени за нея и какво можем като камара да направим, за да помогнем на българските фирми за ускоряването на процеса на дигитализация”.
Относно качеството на строителството, Николов посочи, че в общественото пространство се наложи практиката за всеки проблем, свързан с изпълнението на даден проект, вината да се прехвърля на строителя. “Може би това е, защото нашата част от работата е най-видима, но със сигурност това не е правилно. В строително-инвестиционния процес участниците са много - има възложител, проектант, строител, надзор, контролни органи. Темата за ясното определяне на отговорността на всеки един участник в процеса е на дневен ред на КСБ. Ние ще настояваме за промени, с които всеки участник да носи своята отговорност и да бъде санкциониран за неизпълнението на своите задължения”.
Голяма част от автомобилите по софийските пътища са амортизирани или са с технически проблеми. Не са малко и шофьорите, които правят компромис по отношение на състоянието на гумите на автомобила, който управляват. Над 70% от колите, които се движат по пътищата у нас са над 15-годишни. Годишният технически преглед не е достатъчен, за да сме..
Снощи в спешната университетска болница "Пирогов" е била хоспитализирана още една жена с проблеми след поставяне на ботокс, съобщиха от болницата. Така към момента в "Пирогов" са търсили помощ общо седем пострадали жени от такава манипулация, като пет от тях са останали за лечение, а две не са пациенти на болницата. По-рано в неделя от лечебното..
Днес вятърът ще се ориентира от северозапад, в Източна България от североизток, ще се усили и с него ще нахлува студен въздух. Облачността над почти цялата страна ще се увеличи и на места ще започнат превалявания от дъжд, който с понижението на температурите, вечерта и през нощта срещу вторник във високите полета, Предбалкана и североизточните райони ще..
Време е за поредното ни гостуване в Сливница. Този път започваме с Младена Шуманова - педагогически съветник в Професионалната гимназия по транспорт и с ученика в 8 клас Александър Русков за създадената преди 2 години междуучилищна телевизия: "60 години сме град, но имаме много история, населено място сме от древни времена, на Римски път сме. В..
Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..
Най-старият киносалон в България е “Модерен театър” (известно и като "Цанко Церковски" след 9 септември). Слушаме откъси от рекламен текст за откриването на Кино “Модерен театър”, както и откъси от спомените на Георги Каназирски - Верин за първия кинематограф в София и за първата кръчма, обърната в кино преди създаването на Кино “Модерен театър” в 1908...
Кристина и Михаил Белчеви са заедно от 42 години, а са се разделяли за не повече от четири дни. Животът им е споделена нежност, изпята любов и музика, която докосва струните на душата. И предопределеност свише. Криси чува песента на Лили Иванова “Самота” по текст на Мишо ден преди да се запознаят и си казва „Къде ли са тези сантиментални мъже, които..