Изпълнителна агенция по околна среда (ИАОС) изпрати писмо до кмета на Столична община Васил Терзиев, за съдействие за Избор на площадки за преместване на два пункта за измерване на качеството на атмосферния въздух – тези от “Павлово” и “Младост”.
В писмото се казва също, че Столичната община трябва да предложи най-малко по 3 възможни площадки за всеки от пунктовете, подлежащи на преместване, като е необходимо да бъдат спазени изискванията за норми за серен диоксид, азотен диоксид, фини прахови частици, олово, бензен, въглероден оксид и озон в атмосферния въздух, съобщават от Столичната община.
Измервателните станции са част от Националната система за мониторинг на качеството на атмосферния въздух (НСМКАВ). В момента станцията в „Младост" е позиционирана в двора на НИМХ, а станция „Павлово“ е в двора на ИАОС. И двата пункта отговарят за изискването за отстояние от кръстовище, но не отговарят на изискването за отстояние от бордюр.
През 2022 г. комисия е установила несъответствието в разположението на станциите, но е предложила пунктовете да запазят местоположението си с оглед регистрирани през последните три години превишения на нормите за ФПЧ10. над допустимите. Направеният анализ на данните за последните три години (2021-2023г.), а вече и официално публикуваните данни за 2024 г. от АИС „Павлово“ и АИС „Младост", показват, че двете станции са постигнали нормите за ФПЧ10 и може да се стартира процедура за избор на нови подходящи площадки.
Пунктовете следва да бъдат разположени в зони в рамките на съответните райони или агломерации, в които са възможни най-високите нива на замърсителите. Площадките да са съобразени с резултати от оценка на замърсяването, получени на базата на математическо моделиране в „Програма за подобряване качеството на атмосферния въздух на територията на Столична община за периода 2021 – 2026“.
Замърсители да се разположи на не по-малко от 25 м от големи кръстовища и на не повече от 10 м от бордюра. Необходимо е електрозахранване и телефонни комуникации, трябва да има видимост на площадката спрямо нейното обкръжение. Да се разположени на не по-малко от 25 м от големи кръстовища и на не повече от 10 м от бордюра и други.
Автоматичната измервателна станция следи следните показателите фини прахови частици, серен диоксид, азотен диоксид, олово, бензен, въглероден оксид и озон.
Второто издание на Голямата диктовка "Пазител на българския език" ще се проведе на 22 май 2025 г. от 11:00 ч. в три от читалните на Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" (НБКМ). Темата е посветена на Годината на глаголицата – най-старата славянска азбука, от която произхожда кирилицата. "Идеята за отбелязване на Година на..
Българско дерматологично дружество, в партньорство с Европейската асоциация по дермато-онкология организира кампанията “Евромеланома 2025”. Евромеланома е паневропейска кампания като целта е да се осигури информация за всеки във връзка с профилактиката, ранната диагностика и лечението на рака на кожата. Кампанията ще включва и безплатни прегледи..
Петър Желев и Матей Христосков от Innerglow представиха пред Радио София новия си сингъл "Измислен човек“. Песента е колаборация със Свилен Ноев от група "Остава“. "Свилен е супер вдъхновяващ човек. Няма никаква цензура в каквато и ситуация да се намира, той си казва нещата както ги вижда. Това си е за уважение. Много бързо ни хрумна, че ще е..
Работещите на ненормирано работно време да имат право на не по-малко от 5 работни дни допълнителна почивка. Това гласи каченият за обществено обсъждане проект за промени в Наредбата за работното време, почивките и отпуските. В него се регламентира и изменение при ползването на отпуска при смърт на роднина. В проекта, цитиран от БНР, се предлага..
В рамките на проект "Образователни мюзикъли: уроци с музика и стих" Театър-студио 4хС ще представи три музикално-сценични спектакъла, насочени към детската и младежката аудитория. Три м юзикъла с адаптация за незрящи ще представят класическата литература по нов начин. Проектът интегрира литературата, музиката и театралното изкуство, като..
"Джазът пее на български" Със задачата да докажат това са се заели четирима творци, които обичат и музиката и българските думи. Концертът на Марина Господинова – вокал, Антони Дончев – пиано, Венци Благоев – тромпет и Мария Донева – думи е на 16 май на столична сцена за изяви на живо. "Очакваме ви, за да отбележим заедно празника на..
На 17 май, в Южния парк, София ще празнува красотата и културното богатство на китайския божур. Събитието отбелязва първия цъфтеж на китайските божури, дарени на България миналата година от китайския град Хъдзъ. Техният първи цъфтеж е не само празник на пролетта и красотата, но и символ на богатия културния обмен между България и Китай. Пред Радио..