Строежът, който е на 30-35 и повече години в двора на Александровска болница, и чието първоначално предназначение е било да стане национална педиатрична болница, е изоставен, но по-големият проблем е друг – не може конструкция от ХХ век да отговори на днешните изисквания за съвременно лечебно заведение. В това беше категорична пред Радио София арх. Петкана Бакалова – зам.-председател на УС на Камарата на архитектите в България (КАБ).
Функцията трябва да е водеща. Сградата облича функцията. Не бива с много компромиси да натъпкваме сегашното скеле с нужните функции за лечение на деца.
Обследването на сградата е поръчано и направено през 2019 г., но протоколите за изпитване на бетона и армировката са от 2007 г. Днес недовършеният строеж не отговаря на противоземетръсните норми, не само защото сградата е остаряла. Нормите вече са други.
През 2011 г. е взето решение конструкцията да бъде премахната, но това не е направено.
Преди 2 дни състав на ВАС отхвърли жалбата на КАБ и де факто потвърди решението на МЗ за възлагане на обществена поръчка „Избор на изпълнител за извършване на инженеринг (проектиране, строителство и авторски надзор) на Национална многопрофилна детска болница“.
Съдът обаче не е разгледал жалбата по същество, твърди арх. Петкана Бакалова, а се е произнесъл по процедурата:
Ние ще алармираме институциите – национални и европейски. Надяваме се обществото да разбере нашите аргументи и да ни повярва. Вече над 5000 души са подписали петиция. Зад нас са лекари, родители, Националната мрежа на децата…
Бихме искали да изложим по-добре аргументите си, за да убедим и управляващите.Ако вникнат, те ще вземат информирано и правилно решение.
Вчера представители на КАБ са се срещнали с кмета на Столичната община, на търсене на взаимодействие с институциите ще продължи., увери арх. Бакалова. Тя смята, че ново обследване може да покаже, че скелето е пригодно за административна сграда, но за болница - категорично не е подходяща.
Чуйте интервюто на Лилия Герчева и Данаил Конов с арх. Петкана Бакалова.
В три метростанции заработиха зони за безплатно измерване на кръвното налягане, съобщиха от Столичната община. Кътовете са в рамките на кампанията за превенция на сърдечносъдовите заболявания сред младите хора „120/80. Избери номера на сърцето" и са разположени в преходните станции "Софийски университет", "Сердика" и "НДК" , където хората..
В новата в студиото на "Форум" ще слушаме разсъжденията на Георги Вулджев и Едуард Папазян. Днес водещият Лъчезар Христов ги провокира по темите: Пореден епизод от сагата за политическата безизходица у нас. Борисов отказа лидерска среща с ПП-ДБ. Доган разчиташе на обръчите (бизнеса), Пеевски – на прокуратурата (с влияние не само върху..
Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се до прегряване в професията (бърнаут). Това показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България (АЕЖ-България) за медийната свобода в страната. Анализът, чийто автор е д-р Илия Вълков, се базира и на..
“Не започна отборът както трябваше тази година, но пък смятам, че ще завърши там, където трябва. Без значение какво прави Арсенал, хубавото е, че успяваме да направим добри каузи”, казва Георги Стоянов - председател на фенклуба на Арсенал в България. Фенклубът на английския отбор в България стана на 20 години и членовете му са отбелязали събитието по..
За специални събития до Нова година анонсира кметът на София Васил Терзиев на страницата си във Фейсбук. На 30 ноември ще има работилница за коледни играчки и много изненади на площад "Св. Александър Невски". От 10:00 часа посетителите ще могат да създават свои коледни играчки, които по-късно ще украсят столицата. Ще пристигне и..