Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Българската полярна база - над 30 години история в снимки

Снимка: https://www.uni-sofia.bg

В Централното фоайе на Ректората на Софийския университет „Св. Климент Охридски” бе открита изложбата „История на българската полярна база „Св. Климент Охридски”. Изследователят проф. Христо Пимпирев заяви, че България вече над 30 години е на Ледения континент и хората, които са изградили полярната база „Св. Климент Охридски“ и работят там, са част от най-новата история на страната ни. Той подчерта, че базата е едно научно средище, в което с българските учени работят с учени от над 30 държави от цял свят. Тя е и духовно средище, тъй като там се намира българският православен параклис „Св. Иван Рилски“.

Българската антарктическа база се намира на 62 градуса южна ширина и 60 градуса западна дължина на остров Ливингстън, част от архипелага Южни Шетландски острови. Първите постройки са сглобени през 1988 и представляват два фургона - единият, произведен в Русия, затова и го наричат Руската барака, а другият - "куцото куче" е произведен в Пазарджик, за да се ползва от дъровсекачите в Коми, но попаднал на Антарктида. След тежък зимен сезон бил намерен подскачащ от силния вятър, с повредени подпори, заради което спечелил и наименованието си.  

Проф. Пимпирев разказва за първия му досег с Антарктида през 80-те години, нощуването на палатки в продължение на месеци, построяването на първите модули на българската база и паузата в нашата мисия. Когато се връщат на остров Ливингстън през 1993 година, нашите изследователи заварват базата разрушена и отново се налага да нощуват на палатки, при това такива, които са по-подходящи за къмпингуване лятото на родното Черноморие. С много труд и желание България да бъде една от водещите държави в Антарктическите изследвания, екипът започва наново изграждането на базата.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Седмицата започва със слънце

Вятърът ще отслабне, в много райони и ще стихне. В сутрешните часове на отделни места в низините ще се образува краткотрайна мъгла. Минималните температури ще бъдат между 1° и 6° и на места в Източна България и в Подбалканските котловини ще се образуват слани, съобщават от Националния институт по метеорология и хидрология. През деня ще бъде предимно..

публикувано на 28.04.25 в 07:15
Кристиан Сугарев

Концерт на 4 и 6 струни или как се преминава от виола на китара за една вечер

Кристиан Сугарев е виолист в състава на Софийската филхармония. На 27 април от 19 часа  в камерна зала „България“ заедно с още две дами от състава на филхармонията – Кристина Михайлов и Петя Йорданова той ще представи една специална и отдавна мислена програма. Самата програма е по идея на Кристиан. Ето какво разказ той за БНР – „ ще изпълним..

публикувано на 27.04.25 в 09:51
Празникът на община Чавдар

Празникът ни е като наш рожден ден

Днес на Томина неделя, предаването гостува на празника на община Чавдар. Говорим за развитието на региона, традициите и обичаите на хората, които живеят в малка Швейцария. Ще усетите и магията на „Света Петка“ - неолитното село над Чавдар. Първият ни гост е Павлина Павлова - секретар на община Чавдар: "Основно работим с групи с деца, това е..

публикувано на 27.04.25 в 09:47
площад

Софийски разкази - из миналото на площад "Бански"

Какво има зад решетката с розово-червен цвят на днешния пл.Бански? Кои гости на града винаги се озовават там? Кой премахва църквата Св.Никола Мали и кой - мюсюлманските храмове в града? Какво е да политикарствуваш и къде се политикарствува? Колко е бил капацитетът на първия цирк, преди да бъде разрушен и на мястото му да се построи покрит търговски..

публикувано на 26.04.25 в 16:00
Любомир Пипков

Историята оживява - Любомир Пипков, действие първо и второ

Слушаме Любомир Пипков от Златния фонд на БНР - гласа му и музикални откъси от негови произведения. Говорим за композитора с проф.Юлиян Куюмджиев, преподавател в НМА и автор на книга за него, както и с внучката му, актрисата Ани Вълчанова:

публикувано на 26.04.25 в 15:00
Райна Княгиня

Адресите на любовта - Райна Княгиня

Райна Попгеоргиева Футекова, влязла в историята като Райна Княгиня, има трагична и злочеста съдба. Според признанията в собствената ѝ автобиография, тя ушива знамето на Априлското въстание от любов към Георги Бенковски, който дори и да е разбрал за чувствата ѝ, не им е отговорил. Десетте дни на възторг, триумф и свобода за панагюрци и самата..

публикувано на 26.04.25 в 14:00

В "малките кутии на подсъзнанието" се развива действието на "Сън в лятна нощ"

За  премиерата на „Сън в лятна нощ“ на 29 и 30 април в Младежкия театър „Николай Бинев“ разговаряме с р ежисьора Диана Добрева. Тя се обръща към този текст след като е поставила много трагедии и сега е дошло време за една комедия. Но не коя да е, а именно този най-обичан текст на Уилям Шекспир. Мястото на действието, по пиеса, е гората. В тази..

публикувано на 26.04.25 в 10:45