Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Адвокат София Разбойникова за правата на човека

Елинор Рузвелт показва Декларацията в испанския ѝ вариант
Снимка: wikipedia.org
През далечната 1948 г. Общото събрание на ООН приема Всеобщата декларация за правата на човека, а от 1950 г. отбелязваме 10 декември като Международен ден за правата на човека.

В областта на правата на човека в Европа основно действат три юридически акта, споменатата Всеобща декларация за правата на човека, Европейската конвенция за правата на човека и Хартата на основните права на Европейския съюз.

“Всеобщата декларация за правата на човека е първоизточникът. Това е актът, в който са закрепени за първи път, след ужаса на Втората световна война. Основните права, около които тогава се обединява светът, че трябва да бъдат неотменими, както и че повече неща като холокоста и военните престъпления не трябва да се случват”, казва адвокат София Разбойникова - член на УС на Фондацията “Български адвокати за правата на човека”.

Декларацията не е правнообвързващ документ, а основата, върху която се стъпва и върху която са изготвени Европейската конвенция за правата на човека, която България ратифицира през 1992 г. и на която Европейския съд по правата на човека в Страсбург постановява своите решения срещу държавите членки на Съвета на Европа.

В нея се набляга на равенството, защитава се трудът, равното заплащане, правото на отдих, на профсъюзна защита, на социални помощи и т.н.
“Това са права, които Европейската конвенция за правата на човека (ЕКПЧ) не защитава и не гарантира. С развитието на практиката на европейския съд по правата на човека, могат да бъдат коментирани и въздигнати в гарантирани права основно в правото на личен живот, но не и като самостоятелно обособени права, гарантирани от този правно-задължителен документ, какъвто е конвенцията.

Хартата на ЕС е нов международен документ, който е уникален по своята същност. Той е правнообвързващ, но на ниво ЕС, т.е. задължителен е за органите на ЕС и за държавите членки, когато прилагат правото на  ЕС. Хартата гарантира също широк обхват от права, които ЕС трябва да спазва в разпоредбите си и да гарантира за гражданите на страните от ЕС.

Основното новаторство е, че хартата гарантира забраната за дискриминация, въз основа на увреждане, сексуалност, възраст, и др. “Към Европейския съд по правата на човека (ЕСПЧ)можем да се обърнем, когато става въпрос за нарушение на права, които са гарантирани от конвенцията за правата на човека".
Българското законодателство гарантира повече права, от ЕКПЧ. За да се стигне до ЕСПЧ, трябва да са изчерпани всички правни средства за защита в страната и спазване на 4-месечен срок.
  
Още за решенията на Европейския съд за правата на човека, както и за това намаляват ли жалбите срещу България - чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Състоянието на асансьорите в София провокира столичани да изпращат десетки сигнали

Състоянието на асансьорите в София провокира столичани да изпращат десетки сигнали месечно до контролния орган. Това каза в ефира на Радио София Григор Къшов - главен директор на Главна дирекция „Инспекция за държавен технически надзор“ към Държавната агенция по метрологичен и технически надзор. “Асансьорите са опасни, затова са наречени съоръжения..

публикувано на 18.02.25 в 12:16
Проф. Пламен Павлов

Проф. Пламен Павлов: Левски е сред големите политически фигури на XIX век

Най новата книга "Васил Левски: най-добрият ни българин" на проф. Пламен Павлов събира 15 истории за българския Апостол на свободата, за неговите съмишленици, за идеите му и наследството, което оставя. Известният историк, публицист и преподавател вече има 2 книги, посветени на Левски. В тази са отразени редица важни и спорни..

публикувано на 18.02.25 в 11:58

За Баба Марта: Ретро влак ще пътува от София до Банкя на 1 март

Атрактивен ретро влак ще направи два курса от София до Банкя на 1 март. Инициативата е на БДЖ, съвместно с Националния етнографски музей към БАН. Първото пътуване ще започне в 09.50 ч. от Централна гара София, с пристигане в Банкя в 10.14 ч. В обратната посока влакът ще тръгне в 11.40 ч. и ще пристигне в София в 12.04 ч. Второто пътуване ще..

публикувано на 18.02.25 в 10:44

Президентът свиква КСНС заради разпространението на наркотични и упойващи вещества сред децата

Президентът Румен Радев свиква през днешния ден Консултативния съвет за национална сигурност (КСНС) на тема "Рискове и заплахи пред националната сигурност, произтичащи от разпространението на наркотични и упойващи вещества сред подрастващото поколение и злоупотребата с тях".  На 12 февруари, с единодушие от 197 гласа „за“ депутатите приеха на първо..

публикувано на 18.02.25 в 08:30

От запад снеговалежите постепенно ще започнат да спират, но остава студено

През днешния ден от запад снеговалежите постепенно ще започнат да спират, а над югозападните райони и облачността ще се разкъсва. Ще духа слаб, в Източна България до умерен вятър от север-североизток и там ще има условия за виелици и навявания, съобщават от Националния институт по метеорология и хидрология. Минималните температури ще бъдат между..

публикувано на 18.02.25 в 07:15

"Форум", 17.02.25: На Радев партия не му трябва, "политиката на цигулката", мажоритарните избори имат минуси

Новата седмица ще протече с нови събеседници коментатори. До 21 февруари горещи новини и теми ще коментират социологът Елена Дариева и историкът Светослав Живков. Днес водещият на предаването Константин Лавсов насочи разговора така, че той обхвана следните теми: Социалното неравенство. Разделението сред обществото се видя и в бойкота на..

публикувано на 17.02.25 в 18:40

Реалистичен, оптимистичен и песимистичен анализ за демографското бъдеще на София

Какви са прогнозите за демографското развитие на столицата и какви са тенденциите за няколко десетилетия напред, според Актуализиран анализ на демографското развитие и прогноза , разработена в три варианта за населението на Столичната  община по градоустройствени единици (ГЕ) за 2030-2040-2050 г.? Анализът е реализиран от общинското..

публикувано на 17.02.25 в 17:50