Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Антарктида днес - успехите в пътя на българската антарктическа експедиция

Кремена Георгиева и Любов Костова - завърнали се от Антарктида
Снимка: Даниел Ненчев

В предаването  "Радиокафе“ гостуват Любов Костова и Кремена Георгиева в амплоато на атлантически пътешественички, завърнали се от остров Ливингстън, Антарктида, който се намира на цели 13 893 километра от София и няколкостотин светлинни години от реалността, уверяват ни те. Освен това с радост разказаха какво ги мотивира да отидат при тюлените, пингвините и студа, на другия край на света.

“10 години активно работех и мечтаех за това да стигна до там, а мечтата ми се породи от една презентация на проф. Христо Пимпирев. Той направи представянето си на българския фестивал на науката и го озаглави с недвусмисленото „Моята ледена любовница“, казва Любов Костова.

Проектите, заради които посещават ледения континент, всеки път имат различна задача.

"Тази година имахме един много специален проект, също дългогодишна мечта – за първи път в света, направихме събитие на "Лаборатория за слава – Феймлаб" на Антарктика, от Българската антарктическа база.

"И моята мотивация всъщност се казва Христо Пимпирев, защото той е олицетворение на това, че мечтите се сбъдват, и че всичко от което зависиш, си единствено и само ти. От теб зависят твоите мечти, желания и това да си подредиш нещата. Тръгваш с мисълта, че знаеш къде отиваш, чел си, гледал си, вълнувал си се…"

В последните три години работата ми ме свърза с Българския антарктически институт (БАИ), с мениджър на една от най-големите ритейл компании, които са стратегически партньор на БАИ. Покрай това започнах да се запознавам с учените и тяхната работа, започнах да разбирам още колко ще се говори за тях.

Голяма част от моите проекти са свързани с това - да разказваме за учените, за жените, антарктически жени, българки, които са допринесли и допринасят за това страната ни да е изключително уважавана в световната наука и като пълноправен участник в Антарктическия договор, който  е изключително важен и обхваща само 28 държави“, допълва Кремена Георгиева.

Тя разказа за своя личен принос, който е оказала като спелеолог в работата на антарктическата експедиция, за безопасно проникване в ледникови цепки, освен това с екипа от учени и съмишленици успяват да популяризират значението на ледниците и тяхното изследване.

"В Антарктика разбираш как всичко е свързано, и колко много дейността на всеки от нас в цивилизованата част на света, отпечатъкът на нашата дейност в природата се отразява чак там“, изтъкна Кремена Георгиева.

29 страни са страните, които имат собствени бази на Антарктика - България е една от тях, даже половината от тези страни нямат това,  с което ние разполагаме от три години - българският антарктически кораб „Св. св. Кирил и Методи“, каза още Любов Костова.

Още подробности за пътешествието на българската антарктическа експедиция в Ледения континент чуйте в разказа на двете участнички – Любов Костова и Кремена Георгиева, в звукови файл.

По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Заедно в час" обединява бизнеси и дарители в подкрепа на достъпа до качествено образование за всяко дете

Благотворителна кампания „Месец май в подкрепа на българското образование“ обединява бизнеси и дарители в подкрепа на достъпа до качествено образование за всяко дете. Всички събрани средства ще бъдат вложени в обучението и подкрепата на училищни екипи в цяла България чрез програмата ни „Училища за пример“. “Месец май е толкова значим месец в..

публикувано на 07.05.25 в 11:19

Столичната община инвестира 6 млн. лв. в зелена инфраструктура

С проекта “Зелени мерки за по-чист въздух в Столична община”, столичната управа инвестира нови 6 млн. лв. в зелена инфраструктура. “Изпълнението е по програма “Околна среда”, като процедурата са зелените мерки в градска среда, свързани с по-чист въздух.  Целта на програмата е да допринесем за подобряване качеството на въздуха чрез намаляване на..

публикувано на 07.05.25 в 10:04

Свободни пешеходни зони в София за фестивала LUNAR

Столична община ще осигури възможност за свободно пешеходно придвижване в центъра на града, по време на четвъртото издание на Фестивала на светлините LUNAR, съобщават от „Московска“ 33. Мащабното културно събитие ще се състои в рамките на четири вечери - от 8 до 11 май (включително), между 21.00 ч. и полунощ. Тази година, фестивалът ще озари 14..

публикувано на 07.05.25 в 09:45
Снимката е илюстративна.

Слабо земетресение е регистрирано рано тази сутрин в района на Петрич

Слабо земетресение е регистрирано рано тази сутрин в района на Петрич, информират Сеизмологичната служба към Института по геофизика на БАН. Земетресението е с магнитут 2.2 по скалата на Рихтер. Епицентърът му е на 16 километра северозападно от Петрич, в област Благоевград, и на 137 километра от София.  Земният трус е регистриран в 05.07 часа.

публикувано на 07.05.25 в 08:54

На 7 май отбелязваме Международния ден на радиото и телевизията

На 7 май е Международният ден на радиото и телевизията. На този ден през 1895 г. Александър Попов представя своето ново откритие. Той демонстрира за първи път пред Руското физическо дружество в Санкт Петербург изобретения от него уред за предаване и приемане на електрически колебания на големи разстояния без проводник. На 7 май преди 129 години в Санкт..

публикувано на 07.05.25 в 07:35

Около обяд отново ще се развива купеста и купесто-дъждовна облачност

През днешния ден, след временно спиране на валежите, още около обяд отново ще се развива купеста и купесто-дъждовна облачност. Ще има краткотрайни валежи, придружени с гръмотевици, съобщават от Националния институт по метеорология и хидрология. На много места ще има локални значителни количества и градушки. Вятърът постепенно ще се ориентира от..

публикувано на 07.05.25 в 06:35
Офицери и войници от Втора българска армия в превзетата Одринска крепост

Това е прекрасен празник и то преди всичко на ценности, защото храбростта не е изначално дадена

Много българи преоткриват 6 май като Ден на българската армия и Ден на храбростта. През последните години заради коронавируса и заради това, че празникът съвпадна с Великденските празници, нямаше военен парад. Тази година обаче имаше голям интерес.   “Това е прекрасен празник и то преди всичко на ценности, защото храбростта не е изначално дадена. Тя е..

публикувано на 06.05.25 в 18:35