Столичната община предвижда увеличение на разходите за публичния сектор – образованието, социалните дейности и здравеопазването, както и в сферата на културата.
Проектът на бюджет за столично здравеопазване за 2020 г. предвижда 54.450 млн. лева, като за делегирани държавни дейности 31 млн. лева, отпуснати от държавата.
Общината е заложила 5 млн. повече в общинското финансиране, за да осигури увеличение на заплатите в тази сфера.
Приоретет на общината остават детските ясли. В момента те са 24 самостоятелни, в които са записани 2100 деца в 95 групи.
За изграждане на детски градини, ясли, училища и техните ремонти са планирани 61.4 млн. лв. Със собствени средства на общината ще бъдат изградени 2 ясли - в „Красно село“ и „Триадица".
Приоритет в столичното образование остават строителството и подобряването на детските градини и училищата. Миналата година са разкрити 26 нови групи , които се посещават от 585 деца.
Тази година ще бъдат построени 4 нови градини в „Манастриски ливади“, кв. "Овча купел", "Горна баня" и в район „Витоша“. Ще бъдат разширени детски градини в районите "Витоша", " Връбница", "Възраждане", "Красно село". Ремонти и разширения са предвидени на детски заведения на 7 сгради, които са изградени от етернитови плоскости.
Предстои изграждане на столова и кухня към 104-то ОУ в район „Триадица", възстановяване на плувен басейн и физкултурен салон в 30-о СУ в район „Възраждане“, изграждане на физкултурен салон към 100-тно ОУ в район „Сердика“, изграждане на 3-етажен учебен корпус към 28-о СУ в район „Красна поляна“, изграждане на физкултурен салон и изложбена зала към ПГИИ „Проф. Николай Райнов“ в район „Сердика“.
Ще бъде изпълнен и проект за основен ремонт и реконструкция на 26 училища и детски градини на територията на столичната община по ОПРР 2014-2020 г.
Основна дейност на общината по отношение на лечебните заведения е тяхното финансиране, тъй като стопанисва 5 болници и два специализирани центъра. През 2019 г. в тях са са инвестирани над 6,42 млн. лева. Столичната община финансира и няколко скринингови програми – за рак на гърдата, за щитовидната жлеза и други.
По програмата за ин витро са родени 13 бебета, а общината всяка година отделя по 70 000 лева за подпомагане на двойки с репродуктивни проблеми.
Акцент в столичното здравеопазване остава електронният здравен портал, като информацията за общинските лечебни заведения и лекарите - специалисти в тях ще бъде разширена. От тази година през сайта, посетителите ще могат да си запазват часове за лекарски преглед.
Сектор Здравеопазване в Общината ще бъде с два отдела – за медицински и икономически дейности.
За култура, образование, спорт и туризъм на София проектобюджетът предвижда 3,1 млн. лева.
Средствата ще бъдат разпределени за реализиране на събития от годишния календар, проектно финансиране, програма за съфинансиране на спортни събития и международни форуми, програма Спортна инфраструктура и програмата София - европейска столица на спорта.
Продължават програмите, с които се финансират различни граждански политики - "Европа", "Култура" и "Навън".
Регионалният исторически музей ще разполага с малко над 1,5 млн. лева.
Предстои да бъдат изпълнени европейски проекти за къщата на Яворов, културен институт "Средец" и Театър София, уточни зам.-кметът Тодор Чобанов.
Общинското туристическо дружество ще работи приоритетно през 2020 година за маркетинга и рекламата на София като туристическа дестинация през сайта visitsofia.bg, както и за категоризацията и контрол на туристическите обекти. Повече от половината туристи в София идват по/за културни събития, а 20-30 на сто – за форуми.
Общината планира 3 млн. лева да бъдат изразходени за развитието на спорта в града, като смята да продължи подкрепата на дейности на спортни клубове и младежки организации, училища и детски градини, модернизиране на спортна училищна инфраструктура и изграждане на парк-фитнес площадки със свободен достъп.
За направлението " Архитектура и градоустройство" в план сметката на София са заложени малко над 4,285 млн. лева.
Средствата ще бъдат използвани за изготвяне на проекти за подробни устройствени планове, за подготовка за технически инвестиционен проект за пл. "Св.Неделя", за концепция за социализация на северното крило на Централната минерална баня, за обновяване на сградата на Столичната библиотека, за проекти на районните администрации, за подобряване на градската среда, което включва изграждане на зелен ринг, пешеходни връзки и парк "Кукуряк", за дейности по програмата "Културно наследство". За премахването на опасни обекти и незаконно строителство главният архитект Здравко Здравков е планирал най-много средства - 1,635 млн. лева.
Припомняме, че проектобюджетът трябва да влезе в зала за гласуване в СОС не по-късно от 23 януари т.г.
Киноконцерт: Романтичните неволи на Чаплин, Кийтън, Линдер - прожекция с музика на живо. Слушаме Еви Карагеоргу – координатор на събитието: "Това е много специална програма с три неми филма с музика на живо, рядко имаме такава възможност да ги видим" Повече подробности за автора на музиката и други неща, които ще ви заведат на прожекцията - в..
Разказът е на Снежана Маринова - краевед, изследовател на историята на Стара Загора и съавтор на книгата “Мозайка от миналото на Стара Загора”: Къде са секвоите в България? Откъде идват тези в Борисовата градина? Кой е В.В.Попов, чийто постамент за паметник откриваме до секвоите там? "Каква е цената, ако иска един човек като родения в Стара..
Разговорът е със Здравко Петров - урбанист и създател на проекта “Исторически маршрути”: "София никога не е била изостанала, минава през много животи. Била е много различна от това, което можем да си представим - с кьорсокаци и малко черкви, някои, като Света София, превърнати в джамии." Какво е съдържал първия градоустройствен план, кои са..
Прожекции на документалния филм „Скритата красота на Севера“ - повече за филма, заснет с дрон от неговия автор Вивиа Ники: "Северът за моето усещане е много мистично място с изключително много култура, оято е неразкрита." Разказът продължава като филм във филма или като изложба за филма - преценете сами в звуковия файл.
Започва третото издание на „Форум за съвременно изкуство и култура WIDE ARТ“ – за него ни разказва Радослав Механджийски: "Представяме съвременното изкуство през най-различни перспективи. Търсят се пресечни точки между технология и изкуство, психоанализа и изкуство и т.н. Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство." Още за поредното..
Визулен тур в изкуствата – Мария Маринова и Евгения Селвелиева от настоятелството на „Читалище-мечталище“ – на живо в студиото: "Това е гражданска инициатива, която събра съвсем случайно единомишленици. Оказа се, че има страшно много хора, които искат да видят културен хъб, а не прашасали и оставени на командно дишане места. Реално има супермного..
Festeaval – фестивал на чая, представен ни от Илиана Елиас: "Много чай от цял свят, български билки, богата палитра от вкусове - това вече е осма поредна година. Имаше различни събития в различни браншове и в България много чай не се пие - само когато сме болни. Има жажда за култура." Още любопитни неща за чая и културно-образователната им..