110 години са изминали от създаването на първото строително училище в съвременна България. И до днес се възхищаваме на забележителните ни градове, с техните площади, църкви, мостове, създадени от българските строители. През тези години на чиновете на Софийската гимназия по строителство, архитектура и геодезия „Христо Ботев“ са седели и чертали общо 25 000 специалисти по строителство и архитектура, водно строителство, транспортно строителство, геодезия, парково строителство и озеленяване, брокер на недвижими имоти.
По думите на инж. Доротея Дончева, настоящият директор на техникума, това е единственото училище у нас, създадено със закон (с Указ №7 на княз Фердинанд, 1909 г., се утвърждава Закона за народното просвещение).
В закона са описани предметите, които ще се учат в новосъздаденото строително училище. Освен общообразователните дисциплини в програмата са включени също графостатика, якост на материалите, графично изкуство, техническо чертане, естетика, градоустройство, домостроителство, шосейно дело, водоснабдяване и канализация, отоплителна техника.
Училището започва своята история като клон на Първа мъжка гимназия с два отдела: инженерен (строителен) и земемерен. Първият випуск е от 40-ина курсисти, но с времето учениците все повече се увеличават. Дори през военния период те наброяват около 1500 младежи. На 5 юни, 1925 година - 15 години след създаването на училището, е направена първата копка от строителството на днешната гимназия по архитектура строителство и геодезия на бул. „Евлоги Георгиев“. Сградата никога не използвана за друго, освен за училище, казва инж. Дончева.
На 1 януари 1930 г. училището вече е в новата сграда.
Тази учебна година се навършват 110 години от създаването на гимназията (позната като Строителния техникум). Училището се помещава в сградата на бул. „Евлоги и Христо Георгиеви“, създадена специално за целта и никога не е използвана за друго.
Днес зданието е архитектурен паметник.
След изследване на Съюза на архитектите и на специалисти от БАН се предполага, че е проектът е на арх. Пенчо Койчев.
Освен преподаватели в УАСГ, сред известните личности, учили тук, са спортистката Светла Оцетова, певецът Васил Найденов, ген. Кирил Войнов, Евтим Милошев…
Вятърът ще отслабне, в много райони и ще стихне. В сутрешните часове на отделни места в низините ще се образува краткотрайна мъгла. Минималните температури ще бъдат между 1° и 6° и на места в Източна България и в Подбалканските котловини ще се образуват слани, съобщават от Националния институт по метеорология и хидрология. През деня ще бъде предимно..
Кристиан Сугарев е виолист в състава на Софийската филхармония. На 27 април от 19 часа в камерна зала „България“ заедно с още две дами от състава на филхармонията – Кристина Михайлов и Петя Йорданова той ще представи една специална и отдавна мислена програма. Самата програма е по идея на Кристиан. Ето какво разказ той за БНР – „ ще изпълним..
Днес на Томина неделя, предаването гостува на празника на община Чавдар. Говорим за развитието на региона, традициите и обичаите на хората, които живеят в малка Швейцария. Ще усетите и магията на „Света Петка“ - неолитното село над Чавдар. Първият ни гост е Павлина Павлова - секретар на община Чавдар: "Основно работим с групи с деца, това е..
Какво има зад решетката с розово-червен цвят на днешния пл.Бански? Кои гости на града винаги се озовават там? Кой премахва църквата Св.Никола Мали и кой - мюсюлманските храмове в града? Какво е да политикарствуваш и къде се политикарствува? Колко е бил капацитетът на първия цирк, преди да бъде разрушен и на мястото му да се построи покрит търговски..
Слушаме Любомир Пипков от Златния фонд на БНР - гласа му и музикални откъси от негови произведения. Говорим за композитора с проф.Юлиян Куюмджиев, преподавател в НМА и автор на книга за него, както и с внучката му, актрисата Ани Вълчанова:
Райна Попгеоргиева Футекова, влязла в историята като Райна Княгиня, има трагична и злочеста съдба. Според признанията в собствената ѝ автобиография, тя ушива знамето на Априлското въстание от любов към Георги Бенковски, който дори и да е разбрал за чувствата ѝ, не им е отговорил. Десетте дни на възторг, триумф и свобода за панагюрци и самата..
За премиерата на „Сън в лятна нощ“ на 29 и 30 април в Младежкия театър „Николай Бинев“ разговаряме с р ежисьора Диана Добрева. Тя се обръща към този текст след като е поставила много трагедии и сега е дошло време за една комедия. Но не коя да е, а именно този най-обичан текст на Уилям Шекспир. Мястото на действието, по пиеса, е гората. В тази..