„Пътят на коприната: от традицията към съвременността“ - под това заглавие в Националната художествена галерия може да разгледате изложбата, която събира произведения на преподаватели от софийската художествена академия и от Централната академия за изящни изкуства в Пекин. Участват 40 български и 51 китайски преподаватели от различни специалности, а събитието е по случай 70-годишнината от установяването на българо-китайските дипломатически отношения.
Творческата индивидуалност на авторите се разгръща в разнообразието от стилове и теми и чрез богатия диапазон на изразни средства от класическата живопис и графика до дигиталния печат и смесените техники.
Проектът се провежда в рамките на сключените споразумения между авт академиите в София и в Пекин. През декември 2018 г. изложбата бе показана в Имперския музей на изкуството в Пекин и посрещната с голям интерес от китайската публика.
За откриването на изложбата в София беше пристигнала китайска делегация: проф. Лиу Пиндзин – вицепрезидент, проф. Юе Циеншан – секретар на под-факултета по китайска живопис, проф. Чън Къ – ръководител на катедра „Скулптура“, под-факултет за изящни изкуства , проф. Лиу Шанин– зам.-директор на катедра „Маслена живопис“ под-факултет за изящни изкуства, Юе Дзиецюн– директор на отдела за съвместни иновации.
Интересното е, че част от произведенията на китайските творци са направени по време на пленер в България през 2018 г. Могат да се видят изгледи от градове като Пловдив и Несебър - разказа Александра Янева, уредник в Националната галерия и увери, че обменът на опит между българските и китайските творци ще продължи и занапред,
Днес гостуваме на коледното село Чавдар. Защо наричат това място швейцарското село Чавдар? Първи гости са ни братята Тодор и Петър Нешкови от Чавдар, собственици на бутикова мандра: "Всичко постигнато е с уоритост и желание, поставили сме летвата доста високо и хората очакват много от нас. Работим като екип по доста тежки теми - горски фонд и др...
Куизът е с водещите в Радио София - Божидар Янев и Боян Бочев. Кой от тях познава по-добре историята на столицата? Предаването е посветено на предстоящия куиз на Бохемска София на 23 декември.
Руският император попречва на княза да се сроди с кралица Виктория Първият български владетел след турското робство, княз Александър фон Батенберг, изживява споделена любов със 17-годишната принцеса Виктория Пруска (наричана Морета), дъщеря на германския престолонаследник Фридрих III и напринцеса Виктория - дъщеря на английската кралица...
В поредицата “Историята оживява” ви представяме живота и откритията на доктор Стамен Григоров. Първата нинчаст бе за Lactobacillus Bulgaricus:
Как поезията може да докосне всеки от нас посредством правилния прочит? Как този декември хиляди се събраха в зала 1 на НДК и преоткриха стиховете на българската поезия в Поетите? Поезията е лично преживяване, в което присъства много математика и има формула – трябва само сами да формулираме нейната сентенция. Събеседник по темата ни е Диана..
Коледа с КласикАрт и Вероника Тодорова на 21 декември от 17 часа КласикАрт завършват тази своя така интересна творческа година с един истински празничен концерт с много, много гости – Коледа с КласикАрт. „Аз имам 65 деца за този концерт – деца, които обичам и обгрижвам като мои! Това са талантите от Детският филхармония с диригент Милена Яцино,..
С травъл влогъра Десислава Иванова за пътуванията и доброволствата: "Тази година съм пътувала по-малко от предните две, само 122 дни. Мислех, че въобще не съм пътувала, а се оказа, че е една трета от годината. Беше много предизвикателно, позабравих лошите неща, горчивото изчезна. Две трети от пътуванията бяха непланувани. В главата си отивах в..