СЦЕНА
Театралният режисьор, изпълнител и автор на текстове за сцена Младен Алексиев ще представи авторското си изпълнение „Разхождайки пейзажа” от 19:00 ч. в ДНК – пространство за съвременен танц и пърформанс.
Това е първо представяне на проекта след гостуванията му в LINDA (София), Glej Theatre (Любляна), Field Kitchen Academy (Берлин/Вюстен-Бухолц) и Moving Body Festival (Варна). „Разхождайки пейзажа“ е среща между изпълнител и зрители, която посредством акта на говоренето плавно повежда публиката през темите за тялото, езика, възприятието и въображението.
От 2016 година Алексиев използва своя текст „Walking the Landscape“ като уред за навигация в своята театрална практика. През годините текстът бива пренаписван за всяко представление пред публика, отразявайки конкретната ситуация, в която се случва.
СТАНИ АВТОР
Ателие "Цветна Магия" предлага да експериментирате с една класическа техника в графиката - линогравюрата.
Графиката е вид изобразително изкуство. Нейни основни изразни средства са линията, щрихът, петното. Базирана на баланса между черно и бяло – обясняват от ателието. Възможно е в нея да присъстват един или повече допълнителни цветове, но акцентът не е върху колорита, за разлика от живописта. Тази техниката ще ви достави удоволствие и ще ви накара да се почувствате като истински художник, твърдят организаторите.
ПАЛИТРА
Галерия „Етюд“ (пл. Журналист) представя самостоятелна изложба на хореографката Мила Искренова. Откриването беше снощи и ще продължи до 6 февруари.
Експозицията включва рисунки, работни скици и графики, както и портрети и картини от 1984 г. до днес. Работните скици са част от подготвителния процес за вече реализирани хореографски спектакли. Рисунките и картините са опити да се експериментира в различна изразност и са създавани спорадично през годините, без никаква конкретна цел. Те са спонтанен израз на любовта към рисуването и живописта.
„Нова българска живопис III“ с творби на художници, част от групата XXL, ще покаже Галерия и зала “Оборище 5” от днес до 3 март.
Откриването е в 18:30 ч., а участници са художниците Хубен Черкелов, Иван Кюранов, Генади Гатев, Димитър Яранов, Свилен Стефанов, Красимир Добрев, Росен Тошев и Петко Дурмана.
Изложбата „Нова българска живопис“ за първи път се организира през 1996 г. по идея на художника Хубен Черкелов. В новоткритата тогава галерия XXL участват младите художници от едноименната група, заявили приствието си със скандален манифест, в началото на 1995 година. Идеята е да се покаже настъпването на едно ново поколение, което, освен че се стреми да разшири доскоро стагнираното поле на българското изкуство, заявява ясно дефинирано иновативно отношение и към традиционните изобразителни полета.
Сощите автори са в основата на следващото второ издание на „Нова българска живопис“ (1999 г.). Съставът от художници се разширява, а търсенията им стават все по-широки – от неоекспресионизма, през фотореализма, до различни гранични форми на концептуалната живопис.
Настоящата изложба „Нова българска живопис ІІІ“ в галерия и зала „Оборище 5“ е ново събиране на част от художниците от групата XXL, но вероятно най-интересното в нея е отпечатъкът на времето, оставен върху тях от края на 90-те години до наши дни. Творбите им са изпълнени в живописна техника върху платно.
ПОЗНАНИЕ
Прилепите са една от най-интересните групи бозайници с невероятните си умения да летят по-добре от голяма част от птиците и да се ориентират чрез ехолокация дори в пълен мрак. В момента прилепите спят своя зимен сън, но това не ни пречи на любознателните да се съберат и да научат повече за тях.
За целта организатолрите от Ratio са поканили от 19 ч. в City Stage гл. ас. д-р Хелиана Дундарова, която работи в отдел "Екосистемни изследвания, екологичен риск и консервационна биология" в Института по биоразнообразие и екосистемни изследвания – БАН.
ЛЕКЦИЯ
на Мадлен Алгафари за мъжкия и женския енергиен и философски принцип може да изслушате в Къщата на София в кв. „Лозенец“ от 19:00 ч. Сред акцентите са подтемите: Мъжкото и женското през вековете; Мъжкото у жените и женското у мъжете; Еманципация на мъжкото у жената или карикатурен амазонски феминизъм; Еманципация на женското у мъжа или дезертиране от “фронтовата линия”; Болестите на омъжкарените жени и оженственените мъже; Новите видове партньорски отношения?; Накъде отиваме? Бъдещата андрогинност или какво казват футуролозите?
Кристиан Сугарев е виолист в състава на Софийската филхармония. На 27 април от 19 часа в камерна зала „България“ заедно с още две дами от състава на филхармонията – Кристина Михайлов и Петя Йорданова той ще представи една специална и отдавна мислена програма. Самата програма е по идея на Кристиан. Ето какво разказ той за БНР – „ ще изпълним..
Днес на Томина неделя, предаването гостува на празника на община Чавдар. Говорим за развитието на региона, традициите и обичаите на хората, които живеят в малка Швейцария. Ще усетите и магията на „Света Петка“ - неолитното село над Чавдар. Първият ни гост е Павлина Павлова - секретар на община Чавдар: "Основно работим с групи с деца, това е..
Какво има зад решетката с розово-червен цвят на днешния пл.Бански? Кои гости на града винаги се озовават там? Кой премахва църквата Св.Никола Мали и кой - мюсюлманските храмове в града? Какво е да политикарствуваш и къде се политикарствува? Колко е бил капацитетът на първия цирк, преди да бъде разрушен и на мястото му да се построи покрит търговски..
Слушаме Любомир Пипков от Златния фонд на БНР - гласа му и музикални откъси от негови произведения. Говорим за композитора с проф.Юлиян Куюмджиев, преподавател в НМА и автор на книга за него, както и с внучката му, актрисата Ани Вълчанова:
Райна Попгеоргиева Футекова, влязла в историята като Райна Княгиня, има трагична и злочеста съдба. Според признанията в собствената ѝ автобиография, тя ушива знамето на Априлското въстание от любов към Георги Бенковски, който дори и да е разбрал за чувствата ѝ, не им е отговорил. Десетте дни на възторг, триумф и свобода за панагюрци и самата..
За премиерата на „Сън в лятна нощ“ на 29 и 30 април в Младежкия театър „Николай Бинев“ разговаряме с р ежисьора Диана Добрева. Тя се обръща към този текст след като е поставила много трагедии и сега е дошло време за една комедия. Но не коя да е, а именно този най-обичан текст на Уилям Шекспир. Мястото на действието, по пиеса, е гората. В тази..
Ако психодраматистите бяха рекламисти – събитие от Българско Дружество по Психодрама и Групова Терапия, представено ни от Богдана Златева - дипломиран психодрама асистент към Д.Е.А.: "До голяма степен изграждането на лична марка е резултат на среща с другия. Стратегическата комуникация следва формата и структурата, с която се появяваме. Но се..