Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Анастасия Грозева, семеен психолог:

Детето не бива да е кралят в семейството

Снимка: БГНЕС

След появата на дете в семейството отношенията между партньорите често се променят. Грижите изцяло се насочват към детето, а партньорите са предизвикани да намерят нови пътища един към друг. Често единият или двамата от партньорите се чувстват неглижирани от другия, появяват се разминавания в стила на отглеждане на детето/децата, ритъмът на романтичните отношения се променя.

Жената и мъжът се чувстват добре, когато получават внимание, когато се интересуват един от друг, когато общуват достатъчно и се замислят за взаимоотношенията си своевременно – подчерта в ефира на Радио София семейният психолог и психотерапевт Анастасия Грозева.

Скоро след идването от родилния дом отношенията вкъщи от диадни стават триадни – обясни психотерапевтът. Структурата им може да се изобрази с пирамида. За психическото здраве на детето е много важно то да се вплете в тези взаимоотношения. Ако мъжът и жената са положили стабилна основа в техните (двустранни) взаимоотношения още преди появата на нов член на семейството, те ще имат база и възможности за разговор, за диалог при появата на нови проблеми.

Не бива обаче заради новите роли - на родители - да забравим партньора в двойката.

Рутината не е лошо нещо, когато я използваме като инструмент. Двойката трябва да си създаде навик, традиция да си отделя свое време, например 1 ден в седмицата или месеца, когато детето не е наоколо - съветва Анастасия Грозева. - Когато има пречки за това, всеки трябва да положи усилия поне за малки жестове на внимание.

След изтощително родителстване, нерядко се наблюдава разпад на „гнездото“ – не защото няма живот в тези отношения, а защото не сме обърнали внимание, те не са захранени…

Чест и много съществен проблем е детронирането на бащата, превръщането на пирамидата отново в хоризонтална фигура, в диада, в която липсва таткото – отбеляза още психотерапевтът. Привързването, сливането на майката и детето (децата) също е възможен проблем. Процесът не става умишлено, а поради липса на подкрепа от обществото или от специалисти – когато се налага.

Ако се говори достатъчно, ако се отдели внимание за предварителна подготовка, възникващите трудности ще се преодоляват значително по-леко.

Според Анастасия Грозева честа родителска грешка е детето да се смята за най-важно в семейството и това да се демонстрира постоянно. Така детето придобива чувството, че е крал, захранва се усещането му за всемогъщество. Това е пагубно както за психиката на подрастващия, така и за двойката. Има ли щастлива майка, има ли щастлив баща – има и здраво семейство.

Някои родители възлагат надежди част от проблемите да се решат с тръгването на детето на ясла или градина, но това не става от само себе си. Ако няма предварителна подготовка на детето за самостоятелност, може да възникне чувство за вина у майката.

Привързването е хубаво, на не бива да се залита в крайност. Полезно е за жената да пусне детето от себе си – това е добре и за него, а и за мъжа, за таткото.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Кристиан Сугарев

Концерт на 4 и 6 струни или как се преминава от виола на китара за една вечер

Кристиан Сугарев е виолист в състава на Софийската филхармония. На 27 април от 19 часа  в камерна зала „България“ заедно с още две дами от състава на филхармонията – Кристина Михайлов и Петя Йорданова той ще представи една специална и отдавна мислена програма. Самата програма е по идея на Кристиан. Ето какво разказ той за БНР – „ ще изпълним..

публикувано на 27.04.25 в 09:51
Празникът на община Чавдар

Празникът ни е като наш рожден ден

Днес на Томина неделя, предаването гостува на празника на община Чавдар. Говорим за развитието на региона, традициите и обичаите на хората, които живеят в малка Швейцария. Ще усетите и магията на „Света Петка“ - неолитното село над Чавдар. Първият ни гост е Павлина Павлова - секретар на община Чавдар: "Основно работим с групи с деца, това е..

публикувано на 27.04.25 в 09:47
площад

Софийски разкази - из миналото на площад "Бански"

Какво има зад решетката с розово-червен цвят на днешния пл.Бански? Кои гости на града винаги се озовават там? Кой премахва църквата Св.Никола Мали и кой - мюсюлманските храмове в града? Какво е да политикарствуваш и къде се политикарствува? Колко е бил капацитетът на първия цирк, преди да бъде разрушен и на мястото му да се построи покрит търговски..

публикувано на 26.04.25 в 16:00
Любомир Пипков

Историята оживява - Любомир Пипков, действие първо и второ

Слушаме Любомир Пипков от Златния фонд на БНР - гласа му и музикални откъси от негови произведения. Говорим за композитора с проф.Юлиян Куюмджиев, преподавател в НМА и автор на книга за него, както и с внучката му, актрисата Ани Вълчанова:

публикувано на 26.04.25 в 15:00
Райна Княгиня

Адресите на любовта - Райна Княгиня

Райна Попгеоргиева Футекова, влязла в историята като Райна Княгиня, има трагична и злочеста съдба. Според признанията в собствената ѝ автобиография, тя ушива знамето на Априлското въстание от любов към Георги Бенковски, който дори и да е разбрал за чувствата ѝ, не им е отговорил. Десетте дни на възторг, триумф и свобода за панагюрци и самата..

публикувано на 26.04.25 в 14:00

В "малките кутии на подсъзнанието" се развива действието на "Сън в лятна нощ"

За  премиерата на „Сън в лятна нощ“ на 29 и 30 април в Младежкия театър „Николай Бинев“ разговаряме с р ежисьора Диана Добрева. Тя се обръща към този текст след като е поставила много трагедии и сега е дошло време за една комедия. Но не коя да е, а именно този най-обичан текст на Уилям Шекспир. Мястото на действието, по пиеса, е гората. В тази..

публикувано на 26.04.25 в 10:45
Богдана Златева

Ако гласът, който говори, не чува гласа отсреща

Ако психодраматистите бяха рекламисти – събитие  от Българско Дружество по Психодрама и Групова Терапия, представено ни от Богдана Златева - дипломиран психодрама асистент към Д.Е.А.: "До голяма степен изграждането на лична марка е резултат на среща с другия. Стратегическата комуникация следва формата и структурата, с която се появяваме. Но се..

публикувано на 26.04.25 в 10:41