По отношение на авторските права България е изостанала, но все пак следва тенденциите. След просветителска дейност на различни организации и промени в законовата уредба има не само оптимизъм за/у българските автори на музика, но се виждат и реални стъпки напред.
Това стана ясно в разговора с Ефтим Чакъров, който е композитор и предприемач. Той бе гост в изнесеното ни студио на Радиоприемница на Международното изложение за хотелско, ресторантско, кетъринг и СПА оборудване "СИХРЕ 2020".
Сравнението с Румъния ни поставя 10-20 години назад, беше откровен Ефтим Чакъров. Бизнесът в северната ни съседка вече е обучен, че трябва да плаща за музика. През 2010 година например от отчисления за авторите там са събрани 50 млн. евро. И не само се събират, но и се разпределят. Всъщност, именно акциите по отношение на авторските права в Румъния логично доведоха до пробив на много техни изпълнители и формации в световната поп музика.
„У нас ключовите промени в тази сфера започнаха през 2017 г. След буферен период влязоха в сила през 2018-а – обясни Чакъров. – Една от промените се отнася до възможността и търговска организация да представя авторски права – т.нар. независими дружества за управление на права, не само през Музикаутор и Профон, както дотогава. И съответното дружество вече има право да формира печалба.“
Ефтим Чакъров припомни, че в предишно изложение СИХРЕ (2014) авторите са очаквали да подпишат договори, но се е наложило творците, Музикаутор, Профон и Българската асоциация на музикалните продуценти и продуценти да работят като просветители, да разясняват на бизнеса защо и какво трябва да се прави по закон. Собствениците на търговски обекти в България вече знаят за необходимостта да плащат за ползване на авторска музика, а с промените съществува и алтернатива – на кого да превеждат отчисленията.
Втората ключова промяна в нормативната уредба е свързана с делегиране на контролни функции и на местно ниво, от общински служители. Те могат да съставят актове, да събират пари от глобите, а 50% от събраните средства отиват за бюджета, с който се реализират или подпомагат културни събития.
Чакъров поддържа Фонотека.БГ - платформата, която предлага музика с уредени права за търговските обекти - ресторанти, хотели, барове, кафенета, магазини, спа центрове.
Създаването на подходяща звукова среда изисква усилия и познания – убеден е той. Жанровете в музиката не бива да се подчиняват на някаква йерархия или да се омаловажава „фоновата“, инструментална музика, която често е предпочитана в заведения.
В предаването "Форум" тази седмица заедно с коментаторите Адриана Диканчева и Никола Атанасов, водещата Елена Пъневска коментира следните теми: София осъмна с работещ градски транспорт, но в столичния квартал “Люлин” ще функционира и предвидената линия за вътрешноквартален транспорт; Мнения след вчерашния протест в подкрепа на Терзиев, в..
В аулата на Университета за национално и световно стопанство се проведе тържествена церемония в чест на навършените 105 години от основаването на висшето учебно заведение. На мястото присъстваха председателят на Народното събрание доц. Наталия Киселова, министъра на образованието и науката Красимир Вълчев, българският Патриарх и софийски..
Национална мрежа за децата (НМД) представи днес пред политиците и медиите основни изводи, данни и оценката, която обществото дава на държавата в годишния доклад на “Бележник -2025“ по отношение на детските политики. Тази година в оценката на държавните политики по данни на Национална мрежа за децата са се включили рекорден брой от над 7 700..
Международният поетичен фестивал "Софийските метафори" и Столичната библиотека ни канят на премиера на международна поетична антология. В нея са включени стихотворения от 62-ма поети от 20 държави, участвали в Международния поетичен фестивал "Софийските метафори" в периода 2019 – 2025 година. Премиерата на сборника "Софийските метафори" ще се..
За първи път в края на 2024 г. богатството на българите надхвърля 1 трлн. лв., но 700 млрд. лв. от тях са инвестирани в жилища. Има ли дисбаланс в структурата на богатството и какви са показателите, измерващи това състояние, това обясни в ефира на “Ритъмът на столицата” Стоян Панчев , икономист, съосновател на Експертен клуб за икономика и..
Не търсете "Радио Африка" в честотния диапазонна своите апарати, защото това е първият български филм за африканската музика. Затова, ако искате да посетите премиерата му, отидете на 21 май, сряда, в столичния Дом на киното от 20 часа. Създателите на филма са журналистът и писател Стефан Стефанов и операторът Давид Вълков . Идеята се..
Природните бедствия и екстремните метеорологични явления зачестяват и в резултат се увеличават икономическите загуби от тях. На този фон, едва около 10% от жилищата в България са застраховани, пише БГНЕС. По данни на Munich Re, загубите за 2024 г. в световен мащаб възлизат на 320 млрд. долара, с 19,4% повече от 2023 г., като от тях застраховани са..