Лентата носи заглавието на разказа на поетесата „Петя на моята Петя“. Режисьор е Александър Косев. Сценаристи са Нели Димитрова и Валентина Ангелова, които повдигат завесата на миналото, за да представят на съвременните млади хора Петя Дубарова и нейния талант.
Това е филм-изповед, провокиран както от стиховете на Дубарова, така и от позабравените тийнейджърски идеали и вярвания на създателите му, от факта, че случилото се с нея преди почти 40 години се случва и днес - никой не може да победи в битката срещу системата, но това не означава, че трябва да спрем да опитваме, смятат създателите на филма.
Какви са личните мотиви на екипа на филма да го посвети на Петя Дубарова и каква е ролята на близките ѝ за да звучи кинотворбата искрено и истински, макар да не е биографична, разказва сценаристът Нели Димитрова.
С Валентина Ангелова сме сред многото и големите почитатели на Петя Дубарова – обясни другата сценаристка Нели Димитрова.
У мен отдавна тлееше мисълта, че за нея трябва да се направи още нещо. Че е позабравена…
Свързват се със сестрата на Петя – Елица, обясняват замисленото и получават разрешение.
Биографията ѝ се знае. Целта беше да дадем различните гледни точки към нейната личност. Петя Дубарова присъства, но филмът не е биографичен. Това е нашият поклон към нея.
Подходът в създаването на филма „Петя на моята Петя“ е да свърже бъдещето с миналото. Историята е изградена върху връзките и паралелите между две тийнейджърки от различно време: Петя Дубарова и Петя Монова. Едната е дръзка и модерна, а другата - както е представена във филма - мъдра и митична.
Кинотворбата поставя много въпроси - ако останеш завинаги на 17 и запазиш своите идеали, това спасява ли те от възможността да се превърнеш в скучен възрастен; как се справяш с разочарованието от любовта; дали може да се предадеш, въпреки стремежа да се бориш, или трябва да продължаваш, независимо от всичко... Съвременната Петя трябва да открие своите отговори, поставена в ситуация между живота и смъртта - дали да избере живота или да последва любимата си поетеса Петя Дубарова…
Филмът е заснет за по-малко от месец в Бургас. Ролите са поверени на Алиса Атанасова, Александра Костова, Алена Вергова, Юлиян Вергов, Ясен Атанасов, Албена Павлова, Васил Банов. Много от актьорите, които участват, са родени и свързани с родния град на Петя Дубарова, включват се и близо 500 жители на града като статисти.
Чуйте повече в звуковия файл.
Много българи преоткриват 6 май като Ден на българската армия и Ден на храбростта. През последните години заради коронавируса и заради това, че празникът съвпадна с Великденските празници, нямаше военен парад. Тази година обаче имаше голям интерес. “Това е прекрасен празник и то преди всичко на ценности, защото храбростта не е изначално дадена. Тя е..
Експерти алармират, че бременните жени са сред най-уязвимите групи към климатичните промени. “Действително бременните жени са сред най-уязвимите групи по отношение на изменението в климата. Когато правим оценка върху един среден човек, трябва да се съобразим, че има и уязвими групи”, казва д-р Зорница Спасова - главен асистент в Националния център по..
В Световния ден на акордеона, който се отбелязва от 2009 г. по инициатива на Международната конфедерация на акордеонистите (CIA), се срещаме с Исус Ангелов - един от емблематичните музиканти на София, акордеонистът, който сме виждали доста често в града, на различни места с неговите импровизирани изпълнения. Музикантът организира често и..
След като през миналата година военният парад не се състоя, заради съвпадението с великденските празници, тази година той премина при засилен интерес. Стотици граждани се стекоха на площад "Княз Александър I“, за да присъстват на честването на празника на Българската армия и Ден на храбростта. В парада се включиха над 700 военнослужещи в 8..
Съвместен мултимедиен фотографски проект на Националния исторически музей (НИМ) и Регионален исторически музей-Ямбол озаглавен "Светът на дирижаблите: Българската одисея в облаците" ще се открие на 13-и май, от 16.00 ч., в Националния исторически музей. Експозицията е базирана на книгата “ AIRSHIPS – DESIGNED FOR GREATNESS“ на проф...
С гордост мога да кажа, че медиците на ВМА са символ на съвременен героизъм - както в болничните звена, така и в международните мисии зад граница, където са доказали своята компетентност, хуманност и смелост. Това каза по повод 6 май - Ден на храбростта и празник на Българската армия генерал-майор проф. д-р Венцислав Мутафчийски, директор на болницата. “В..
"Моите стъпки стоят по пясъка" е изложба, с поредица от поп арт портрети на едни от най-емблематичните български актьори. Автор е художник-сценографът Марин Вардолов - Мичо, който е и автор на различни декори за театрални, оперни и оперетни сцени, графични плакати за постановки и скулптури от дърво, арт инсталации и арт портрети. В края на..