Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Хората със заседнал начин на живот или с професия, която изисква продължителен престой, най-често страдат от лимфен застой

Доц. Любина Веселинова: Развитие на лимфедем може да се подозира, ако отокът на крайниците не се повлиява от повдигане

Ако има сутрешен оток на крайниците или под клепачите, задължително трябва да потърсим лекар, казва началникът на Първа клиника по физикална и рехабилитационна медицина на ВМА

Доц. д-р Любина Веселинова
Снимка: Лилия Герчева

Хората, които водят заседнал начин на живот или практикуват професии, които изискват продължителен престой в седнало или право положение най-често страдат от отоци и лимфен застой. ВМА въвежда иновативна терапия, която позволява комплексен подход при лечението на тези състояния, често са характерни и за някои по-сериозни заболявания. Първа клиника по физикална и рехабилитационна медицина на болницата вече разполага с една от най-модерните и съвременни системи за терапия и рехабилитация на пациентите с тези оплаквания. Приложението на новата терапия позволява цялостен подход в лечението, тъй като позволява едновременно третиране както на засегнатите крайници, така и на коремната област. 

За причините и профилактиката на тези заболявания и за възможностите на терапията потърсихме информация от началника на клиниката доц. д-р Любина Веселинова:

"Този нов апарат за повлияване на всякакви по вид оточни състояния на крайниците е апаратът лимфостим. Oт заложените програми и възможности на софтуера за индивидуализиране на всеки един параметър по нея, бихме могли да изпълняваме всякакви назначения за всеки вид патология, която е показана за такава пресотерапия. Това е апарат за лимфен дренаж, но той се основава върху възможността за промяна на интермитиращо налягане, така че във всяка една от секциите може да бъде индивидуализирано, универсиализирано или по заложената програма от производителя. Най-ценното от това, което имам като поглед върху такъв тип апаратура не само у нас, но и в Германия, и хубавото е, че може да ангажира не само единия крайник, но и двата крайника и коремната област, където са разположени една част от лимфните колектори и дуктус торацикус, който е отговорен да евакуира тази лимфа, която постъпва от долните крайници в таза". 

Оточните състояния се срещат все по-често се среща при хората, които прекарват прави или седнали дълги периоди от време:

Първа клиника по физикална и рехабилитационна медицина"Напоследък това е доста често срещан проблем и по-скоро бих го отдала на динамиката на ежедневието, на стационарните обременявания, които никой от нас не може да избегне, независимо дали в стоеж или седеж, въпреки че налягането във венозната и лимфната система е различно в единия или другия случай. Това създава застой и възможност циркулацията да не бъде адекватна и да се развият тези характерни отоци. Много важно е, че веднъж допуснат да бъде дилатиран (разширен) един лимфен съд, той няма способността за обратно развитие... Процесът само може да се задълбочи, ако се допусне да хронифицира".

Профилактиката на отоците се състои в повече движение и използването на специализирано трикотажно бельо - чорапогащници или чорапи със съответната компресия, за да се предотврати застоят на лимфна течност в крайниците. Най-важното е да не се допуска подобен застой продължително време. От значение е спортът и развитието на мускулатурата на подбедрицата, която помага като естествена помпа да се предотврати венозният или лимфен застой.

Развитие на лимфедем може да се подозира, когато не се виждат венозни съдове по краката и отокът не се повлиява при вдигане на крайниците на нивото на тялото. Не бива обаче пациентите да разчитат на самодиагностика. Ако има сутрешен оток на крайниците или под клепачите, задължително пациентът трябва да потърси специалист. 

Първа клиника по физикална и рехабилитационна медицинаОсвен сърдечни, бъбречни заболявания, венозните тромбози, радиолечението също ангажира и причинява увреждане на лимфни съдове и колектори и е удачно да се започне профилактика, за не да се стига до изява на лимфен застой.

Още за влиянието на другите заболявания върху лимфния застой, за начина на провеждането на новата терапия и значението на комплексното лечение - чуйте в интервюто с доц. д-р Любина Веселинова!




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ивайло Илиев и Тодор Терзиев

"Форум", 10.01.25: Мълчанието на партийните лидери не е непременно нещо лошо

В края на седмицата анализатори във "Форум" продължават да коментират последните стъпки на български политици в търсене на изход от кризата. Освен продължаващите преговори за редовно правителство, те се спряха на новината за официално полученото от Кирил Петков обвинение на прокуратурата за арестите на Борисов, Горанов и Арнаудова, можем ли..

публикувано на 10.01.25 в 18:10
Силвия Георгиева

Предизвикателствата пред общините: проектите, системата за отпадъци, преходът към еврозоната

През започналата 2025 г. общините са изправени пред три големи предизвикателства : 1. Изпълнението на проекти . Те са финансирани по три линии – от Инвестиционната програма, от Плана за възстановяване и устойчивост и от оперативните програми на ЕС. Предстои стартиране на програмата за селските райони; 2. Реформата в системата..

публикувано на 10.01.25 в 17:06

Как производители и купувачи посрещат повишаването на цените на хляба?

С настъпването на новата 2025 година една от основните храни на българската трапеза - хлябът, отчете ръст в цената си между 20 и 30 на сто. Като причина за ценовия скок се изтъква връщането на 20-те процента ДДС ставка, а според разчетите на Министерство на финансите става ясно, че завишаването на цената е с цел попълването на дупките в новият..

публикувано на 10.01.25 в 16:53
Посланикът на Република Полша в България Н. Пр. Мачей Шимански

Сигурността в Европа ще е основният приоритет на полското председателството на Съвета на ЕС

На 1 януари 2025 г. Полша пое председателството на Съвета на ЕС. Основен приоритет пред полското председателство ще е сигурността в Европа, каза пред Радио София посланикът на Република Полша в България Н. Пр. Мачей Шимански. "Хората искат да са сигурни от всякакви заплахи и искат да живеят добре“, посочи той. Н. Пр. Мачей Шимански..

публикувано на 10.01.25 в 16:11
Елена Телбис б БНР-Радио София

Насилието над жени в моноспектакъла "Prima Facie" на актрисата Елена Телбис

Тя е на световно ниво във всичко, което прави – по талант, по перо, справя се добре и като драматуррг, тя е Елена Телбис – мултифункионален плеймейкър в изкуството. В нейната скромност тя не желае да я наричат драматург, редом с големите имена като Константин Илиев и Стефан Цанев, но дебютът й за спектакъла “Боклук“ печели награда в..

публикувано на 10.01.25 в 15:45

Защо държавата трябва спешно да компенсира небитовите потребители на електроенергия?

Липсата на приет бюджет и удължителен закон създава сериозни проблеми за небитовите потребители на електроенергия. Няма регламентиран механизъм за компенсиране на свръхвисоките цени, което води до значително напрежение сред предприятията, стана ясно на среща с медиите на работодателските организации и представители на синдикатите...

публикувано на 10.01.25 в 15:20
Георги Киряков

Георги Киряков: А върху каква проектоуправленска програма преговарят партиите?

Трите партии ГЕРБ-СДС, БСП и ИТН не са достатъчни, за да се стигне до редовно правителство. Нужна е подкрепа от четвърта политическа сила , но тук се отваря поле за спекулациите. Това коментира пред БНР-Радио София политологът Георги Киряков . "Досега най-добре щеше да е, ако всяка страна от преговорите направи отстъпка. Но това не..

публикувано на 10.01.25 в 14:54