Втори ден българските училища са на дистанционно обучение, предвид извънредното положение в страната заради коронавируса.
Доскоро за тази форма на образование се говореше в бъдеще време, а днес българските деца вече учат от домовете си.
От МОН нямат обобщена информация колко точно училища имат опит в прилагането на дистанционно обучение. Някои от години ползват облачните технологии, други са на етап вече обучени учители, а трети почти не са се докосвали до тези алтернативи.
Миналата седмица от образователното министерство се срещнаха с представителите на електронни платформи, с които се обсъдиха варианти за дистанционно обучение – те се оказаха два: виртуална класна стая и т. нар. „асинхронно дистанционно обучение“. За първия обаче България се оказва неподготвена, тъй като това предполага всяко дете да има крайно устройство. Работещ се оказва вторият, при който може да се навакса пропуснат материал, както и проектното обучение, при което учениците се подготвят предварително за дадена тема.
Екип на Радио София провери готовността на училищата в столицата и региона с този вид обучение и как се справят те при форсмажорните обстоятелства, довели но удължаването на ваканцията.
В столичното 19-о училище "Елин Пелин" широко се използва платформата Classroom, освен това електронните дневници са в практиката от 6 години, а повечето от издателствата предлагат електронни варианти на учебниците. Още първият ден в дистанционното обучение са се включили 80% от преподавателите, разказа през Радио София директорът Клара Арабаджиева.
В 75-о основно училище в кв. "Факултета" работят в тази насока от миналата година, обясни зам.-директорът Галина Тимова. "Трудно обаче ще приложим сред общността толкова иновативен продукт както официалната платформа, препоръчана от МОН", призна Тимова. Затова ще се използва популярната сред деца и родители в квартала социална мрежа. Използва се и видеовръзка.
Необходима е връзка между учители, ученици и родители, обясни пред Радио София Ирена Коцева - директор на основно училище „Митрополит Авксентий Велешки“. Реакцията и съответното решение са били съобразени спрямо всеки един клас.
Всичките учители работят дистанционно, увери Ирена Коцева. Те задължително си партнират с родителите, особено когато става дума за по-малките ученици.
В община Самоков училищата подпомагат с техника родителите на най-малките ученици.
Защото проучване на училището показало, че има семейства, които не притежават нужната техника за провеждане на дистанционното обучение по домовете. Затова от училището са предоставили компютрите от компютърните кабинети, за да стане възможно виртуалното провеждане на уроците.
В община Костинброд всички училища са въвели дистанционно обучение, увери Александър Ненов, зам.-кмет в направление „Образование, култура, социални и хуманитарни дейности“. Той е убеден, че макар и в извънредна ситуация учениците ще натрупат нужните знания и учебната година няма да бъде провалена. Учителите са готови, но и родителите трябва да помогнат с мотивация на децата.
Коментатори във "Форум" тази седмица са икономистът и политически анализатор Георги Вулджев и дългогодишният журналист Едуард Папазян. Заедно с водещия Лъчезар Христов, част от темите, които дискутираха днес бяха: - Бойко Борисов заяви, че "с облекчение" оттегля кандидатурата си за премиер - Възможно ли е правителство с равноотдалечен..
Вече 12 години фондация "За нашите деца" осъществява кампанията "Тази Коледа чудесата правите Вие". В нея могат да се включат компании, корпоративни екипи и бизнеси чрез продукти с кауза. До 22 декември екип на фондацията ще бъде и на Sofia Christmas Fest, където на специален щанд могат да бъдат закупени коледни изненади с благотворителна цел,..
Десетото юбилейно издание на "Базар на професиите", организирано от Българската мрежа на глобалния договор на ООН ще срещне деца и младежи с компании и професионалисти от различи сфери. То ще се проведе на 29 и 30 ноември в иновационен Форум "Джон Атанасов" на София Тех Парк. "Базар на професиите 2024" ще премине под надслов "Твоето бъдеще по твоя..
Приютът за бездомни хора в Перник става целогодишен. Той е с капацитет за 10 лица и освен подслон през зимата, осигурява на настанените в него и топла храна. Центърът за бездомни хора се намира в кв. "Калкас" и досега функционираше само през зимните месеци. Той е създаден през 2020 г., припомни пред Радио София кметът на Перник Станислав..
В предаването “Радиокафе“ художникът Орлин Атанасов разказа за изложбата „Странни мисли по никое време“, която се открива на 27 ноември в джаз клуб в София. "Никое време“ е времето, в което живеем, а “странните мисли“ го съпътстват, изскачат най-различни, изненадващи и мен самият, затова си мисля, че би била любопитна и за зрителите",..