Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Министерството на здравеопазването:

Препоръки към бременните във връзка с разпространението на COVID-19

Снимка: БГНЕС

Здравното министерство публикува препоръки към бременните жени в условията на извънредно положение и разпространението на разпространението на COVID-19 в България. Въпреки наложените ограничения за работата на женските консултации, има задължителни изследвания, които трябва да бъдат извършени по време на бременност. Сред тях са ултразвуковото установяване на вътрематочна бременност, ранният биохимичен скрининг от 11-а до 13-а гестационна седмица, както и ултразвуков преглед за фетална морфология от 20-та до 22-ра седмица. 

По преценка на наблюдаващия гинеколог са възможни и други изследвния, посочват от МЗ. От там препоръчват на бъдещите майки да се свържат по телефона с наблюдаващия гинеколог или лечебно заведение, в което се извършва женска консултация, за да запишат час за преглед. При започващо раждане и други спешни състояния, бременните трябва да потърсят медицинска помощ в най-близкото специализирано звено по акушерство и гинекология, където са наблюдавани, или да позвънят на номер 112. При симптоми на COVID-19, без акушерски усложнения, бременните трябва да се свържат по телефона със своя личен лекар като всички останали пациенти. Бременна със симптоми и започнало раждане, или усложнения, трябва да бъде транспортирана от екип на Спешна помощ до лечебно заведение с родилно отделение за получаване на специализирана медицинска помощ, посочват от МЗ. От там уверяват, че няма научни данни COVID-19 да се предава от майката на плода

Жените трябва да са спокойни, защото при зараза с коронавирус, плодът не е застрашен по време на бременноста, коментира пред Радио София доц. д-р Георги Попов, началник на Катедрата "Инфекциозни заболявания" на ВМА. Бъдещите майки, обаче трябва да спазват с по-голяма строгост мерките за дистанция и хигиена, защото са по-податливи към инфекции, посочи специалистът.  При децата с инфекция с коронавирус симптомите са значително по-леки, в сравнение с възрастните.

Още за това как протича инфекцията при децата, при хората с хронични заболявания, като диабет или високо кръвно - очаквайте в "Часът на здравето" в неделя след 8 ч.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 07.01.25: Парламентът стартира работа в условия на несигурност

Коментатори във "Форум" във вторник бяха  Добромир Живков от Маркет линкс и Пламен Димитров от Българско геополитическо дружество.  Заедно с водещия Лъчезар Христов, част от темите, които дискутираха бяха: 2024 г. и 2025 г. - равносметка и очаквания Парламентът стартира работа в условия на несигурност и неизвестност за бъдещо правителство..

публикувано на 07.01.25 в 19:19

Какво можем да направим с коледните подаръци, които не желаем да задържим?

Какво можем да направим с коледните подаръци, които не желаем да задържим? Този въпрос си задаваме често, когато за празниците сме получили нещо, което вече имаме, нещо, от което не се нуждаем или просто не ни харесва. Една от възможностите е да върнем в магазина подаръка, който сме получили. Когато стоката е закупена през електронен магазин,..

публикувано на 07.01.25 в 18:32

В Боянската църква е първият стенопис с лика на Св. Иван Рилски

Боянската църква безспорно е сред историческите светини, с които разполага страната ни и това е оценено още през 70-те години на ХХ век от ЮНЕСКО. Църквата продължава да бъде реставрирана и да се съхранява по изключителен начин заради изключително ценните стенописи, които притежава. Църквата е построена през 1259 г., свързвана е със севастократор..

публикувано на 07.01.25 в 18:31
Диригентът Иван Стоянов

Как диригентът Иван Стоянов “спаси” артефакт от Микенската цивилизация

Диригентът и преподавател в Националната музикална академия Иван Стоянов е родом от Габрово, но е “присаден” в София. Казва за себе си, че е болезнено свързан с природата и обича да прекарва времето си далеч от града, като дори препоръча на софиянци да опознаят Стара планина, защото според него всички ходят на Витоша или Люлин планина, но Балканът не им..

публикувано на 07.01.25 в 17:41
Проф. Радостина Александрова

Проф. Радостина Александрова: HMPV е с нас отдавна, няма място за паника

Сериозен ръст на случаите на човешки метапневмовирус (HMPV) се наблюдава в Северен Китай. Място за паника няма, каза пред Радио София вирусологът от БАН проф. Радостина Александрова. По думите й, вирусът е познат на човечеството отдавна, но е идентифициран едва през 2001 г. "Той произлиза от един подобен птичи метапневмовирус. Смята се, че..

публикувано на 07.01.25 в 16:49

Какви са икономическите предизвикателства пред страната ни през 2025 година?

За икономическите предизвикателства пред България през 2025 година, представи своята прогноза икономистът Стоян Панчев, председател на Българското либертарианско общество, основател на Експертен клуб за икономика и политика. Какво да очакваме за доходите ни? Каква е прогнозата за икономиката ни през настоящата година и колко близо ще сме..

публикувано на 07.01.25 в 15:55

Кръгово кръстовище ще облекчи трафика в един от най-натоварените райони в Перник

Кръгово кръстовище ще разтоварва трафика в един от най-натоварените райони в Перник. Пътното съоръжение ще бъде изградено при пресичането на улиците "Владайско въстание” и "Димитър Благоев”. Улица "Димитър Благоев" е основна пътна артерия в Перник, свързваща кварталите "Църква” и "Изток” и републиканския път за Кюстендил, а ул. "Владайско въстание”..

публикувано на 07.01.25 в 14:53