В условията на пандемия от коронавирус, освен социалната изолация, Световната здравна организация, Министерството на здравеопазването и всички специалистите препоръчват като важна мярка срещу разпространението на заразата редовното миене на ръцете с вода и сапун, кактo и употреба на дезинфектанти. Но много от хората, които често използват силни препарати на алкохолна основа или пък латексови ръкавици вече имат оплаквания като зачервяване и раздразнение. Как да спазваме стриктна хигиена и има ли рисковете за кожата, ако не се погрижим за нея - попитахме доц. д-р Жана Казанджиева от Клиниката по кожни и венерически болести на Александровска болница:
"Разбира се, че има рискове. Рискът има едно име и това е контактен дерматит, без значение дали този дерматит ще бъде алергичен, при доста по-малка част от хората или иритативен, т.е. контактен дерматит от дразнене. Трябва обаче да се спазват всички препоръки (за хигиена). Това, което трябва да се прави, е наред с дезинфектанта и сапуна, задължително да има крем за ръце, който да се използва след всяко дезинфекциране на ръцете, независимо дали сте на улицата или вкъщи. Особено при по-възрастните хора кожата изтънява, а особено кожата, която е на гърба на дланите, е изключително уязвима на външно въздействие и неслучайно там първо личи остаряването на кожата".
Специалистът съветва задължителна употреба на крем за ръце, който едновременно овлажнява и омазнява кожата. Ще има обаче и група от хора, които ще направят алергична реакция, за които ще се налага специално лечение. Има и хора, които имат алергия и към ръкавиците. Доц. Казанджиева посочи, че те трябва да употребяват специални ръкавици, които отвътре са с памучно покритие.
"Кожата "помни", че сте й причинили това (миене) и задължително ще реагира на тази честа дезинфекция с изтъняване и нарушаване на нейната защитна функция. Това означава само по-добри грижи за кожата - както се грижим за дезинфекцията, така след това да си спомним, че трябва да се погрижим и за кожата".
Върху кожата се намира естествен микробиом, който се нарушава от допълнителната дезинфекция и затова грижа за нея, е много важна, подчерта доц. Казанджиева. По-често възможно усложнение е екземата или дерматит, която може да засегне до 80 процента от хората, употребяващи тежки дезинфекциращи средства, а около 20 процента може да направят алергична реакция към различните вещества.
Ако промените по кожата на ръцете не преминават, независимо от допълнителните грижи, ще бъде необходимо да се направят тестове за установяване на причинителя на алергията. Доц. Казанджиева посочи, че тези проблеми често засягат медицинските специалисти, които употребяват често дезинфектанти и ръкавици. Ако вече има наличие на кожно заболяване, то може също да се влоши.
"Най-вече хората с атопичен дерматит и предразположение към алергични реакции, защото от раждането си имат суха и чувствителна кожа".
Още за грижата за кожата при употребата на дезинфектанти, ръкавици и маски - чуйте разговора с доц. Жана Казанджиева!
Коментатори във "Форум" тази седмица са певецът и бас китарист Васил (Васо) Гюров, и бизнесменът и треньор Ивайло Караньотов. Заедно с водещия Константин Лавсов, част от темите, които дискутираха бяха: - Безопасността по пътищата, житейското напрежение ли е причината за голяма част от катастрофите? - Предизвикателствата пред новото..
За първи път в света най-големият конкурс с обучителна програма по комуникация на науката ще се проведе в Антарктика. Организатор на събитието е фондация "Красива наука". От началото на годината започна записването на участници за XVI българско издание на най-големия конкурс по комуникация на науката в света - FameLab. Също от началото на годината..
15 милиона лева годишно е прогнозната стойност необходима за биомаркерна диагоностика на онкологичните заболявания у нас. Това е 0, 02 процента от целия бюджет на Националата здравноосигурителна каса за година, а същевременно за 2025 година са предвидени до 5 милиона лева за подобни изследвания. Това обедини за пореден път пациентски..
С нов апарат за роботизирана хирургия Da Vinci Xi вече разполага Военномедицинската академия в София. Той комбинира високотехнологични иновации и прецизност при извършването на операции в областта на урологията, гръдна хирургия, гинекология, коремна, чернодробна, панкреатична, дебелочревна хирургия. Пред Радио София началникът на Клиниката по..
Новият министър на образованието Красимир Вълчев обяви като един от приоритетите си промяната на учебните програми. Според него те не работят по най-добрия начин. Министър Вълчев ще изработи и концепция как да изглеждат. Предвиждат се също и промени в оценяването на учениците.Новият министър на образованието планира да осигури повече свободно време..
20% ДДС при продажба на новопостроено жилище ще заплащат физическите лица, ако влязат в сила промени в Закона за ДДС. Предложението е одобрено от служебното правителство и внесено в Народното събрание. 20% ДДС ще се заплаща и за имоти, продадени в рамките на първите 5 години след получаване на разрешение за ползване. Пред Радио София..
За културния туризъм и неговото развитие в България е разговорът с Ивелина Кючукова, директор на ОКИ “Красно село“ . Поводът е, че в класация на „Ню Йорк Таймс“ бе включена страната ни, като една от забележителните дестинации, които да се посетят през 2025 година. "Това е една много престижна класация, селекция на туристически..