Туризмът безспорно беше сред браншовете, които първи понесоха щети от пандемията на Covid-19 и наложителните ограничителни мерки, които се взеха и продължават повече от месец. Само за март загубите на туристическия сектор се оценяват на около 48 млн. лева, а прогнозите са, че ще достигнат 205 милиона до края на месец май.
„Положението е сложно и трудно. Отправихме предложения към държавата, но досега сякаш никой не ни чува“, заяви пред Радио София Радка Мандилова, председател на Национално сдружение “Случаен превоз” и част от борда на обединението „Бъдеще за туризма“. То беше създадено в края на март и в него влязоха 20 браншови организации, физически и юридически лица от индустрията.
Голяма част от превозвачите имат изтеглени кредити, заложили са и имоти. От друга страна част от туроператорите „са много по-уплашени от самите клиенти дали ще могат да върнат парите“ за заявени и отменени туристически услуги. Няма и правила, по които това да се прави, обясни Мандилова.
От друга страна екскурзоводите като самоосигуряващите се дори нямат право за обезщетения за безработица.
Държавата засега отговаря само със заеми и кредити, които трябва да се нисколихвени, но от ББР дават с 10% лихва.
„ЕК е разработила пакет от мерки за подпомагане на държавите членки, включително и пакет за туризма – за държави, при които това е структуроопроделящ отрасъл. В България той формира около 15% от БВП.“
Според комюнике на ЕК се отпускат 37 млрд. евро бързооборотни средства за справяне с последствията от коронавируса. Цифрите за България са 1,358 млрд. евро, посочва Мандилова. И подчертава, че тази средства не са само за държавите от еврозоната, както беше обявено от премиера.
„Ние още не виждаме тези пари, затова сме подготвили писмо към ЕК с молба да бъде извършена проверка.“
От бранша са писали писма и към държавните институции с предложения за облекчения в областта на социалното исигуряване и данъчното облагане, да бъдат направени отсрочки заа някои плащания, но досега няма нито реакция, нито отговор.
Когато някой изпадне в затруднено положение, първото, от което се отказва е туристическата услуга, отбелязва още Радка Мандилова.
Туризмът най-бавно се възстанови от предишната криза (2008), сега също ще трябва много време, докато се нормализират нивата на дейност, смятат в бранша.
Коментатори във "Форум" тази седмица са двама политолози - Светлин Тачев и Атанас Радев. Заедно с водещия Лъчезар Христов, част от темите, които дискутираха днес бяха: - Политически обзор на годината – избори, блокажи, коалиции и предизвикателствата пред демокрацията - "ДПС - Ново начало" няма да издига нито председател, нито заместник-председател..
По случай Щедрия вторник, Българската болнична асоциация организира кампания по кръводаряване. Инициативата е съвместна с Националния и регионалните кръвни центрове от страната, и с партньорството на фондация BCause. До 5 декември болниците, които участват в кампанията са МБАЛ „Света София“, София; МБАЛ Хигия, Пазарджик; МБАЛ „Света Каридад“, Пловдив,..
Най-трудно намират работа хората, които нямат опит и тепърва стартират кариерата си. Често те имат погрешни очаквания, каза пред Радио София комуникационният мениджърЕмил Томов. „Виждам демонстрация на по-достъпен висок стандарт, който понякога хората без опит очакват, че се придобива прекалено бързо. Мислят, че още започвайки първата си..
В рамките на кампанията на на Фондация BCause #ЩедриятВторник, Фондация "Глобални библиотеки България" организира акция през днешния ден за събиране на книги, които ще достигнат до библиотеки в малките населени места. “Нашият призив е в рамките на деня, но може и един-два дни след това, който се чувства ангажиран с каузата на четенето и грамотността,..
Пазарът на труда на национално ниво остава без значителни промени, сочат новопубликуваните данни за регистрираната в бюрата по труда безработицата през 2023 г. В общините текат различни процеси, като данните показват запазване на много големите разлики между силните регионални икономики и по-слабо развитите части на страната. Забелязва се..