Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Любопитни Великденски обичаи от цял свят

Снимка: Pixabay
Този Великден е малко по-различен от обикновено. Повечето от нас го празнуваха в по-тесен кръг, заради социалната дистанция, която трябва да спазваме, но това не ни пречи да изкараме добре и следващите дни от Светлата седмица. Дори може да започнем нова традиция – като тази да следим пътешествието на Великденския заек чрез Easter Bunny тракърите в интернет, който е планирал да посети и България.

На първия ден на Великден или през Светлата седмица, по цял свят има най-различни и любопитни обичаи.

В съседна Гърция, на остров Корфу, на първия ден от Великден, хората хвърлят керамични изделия от балконите си. Това символизира посрещането на пролетта и новата реколта, която ще бъде събирана в нови делви. Обичаят има венециански или езически произход и се спазва, за късмет през цялата година.

Във Франция, на Велики понеделник се приготвя гигантски омлет, който се сервира на главния площад на градовете. За приготвянето му се използват 4500 яйца. Според легенда тази традиция идва още от Наполеон, когато той и армията му пътували през южните части на Франция, те винаги ядели омлети във всеки град, през който минели. Владетелят толкова много обичал омлетите, че нареждал на жителите на града да съберат всички яйца, които имат и с тях да направят омлет за него и войниците му.

Освен за ядене, яйцата намират друго приложение в историята на САЩ. Над 130 години на моравата пред Белият дом във Вашингтон се провежда "Easter Egg Roll". За да участваш ти трябва цветно твърдо сварено яйце и голяма лъжица, която служи за да го търкаляш. Най-бързият печели, стига яйцето да остане здраво.

В Полша пък се заливат с вода с кофи, водни пистолети и всякакви подръчни средства. Корените на тази традиция се проследява до кръщението на полския княз Мешко на Велики понеделник. Усмивките са подсигурени, а предизвикателството е да останеш сух.

Призрачно настроение носи празникът във Финландия. Децата в тази скандинавска страна излизат по улиците за молитва с шалове около главите си, носейки метли, саксии с растения и върбови клонки. В някои части на Западна Финландия, хората палят огньове, защото вярват, че пламъците ще ги предпазят от вещици, които летят из страната на метли между Разпети петък и Великден.

Любопитен ритуал за празника се изпълнява във Филипините. По традиция родителите там обръщат децата си с главата надолу, защото вярват, че това помага малчуганите да растат по-бързо. Въпреки че не са християни, най-малките добре се забавляват на този ден.

В Германия Великден е голямо приключение за цялото семейство. Сутрин те се събират на закуска, а след това идва забавната част. Великденският заек, с помощта на  родителите, скрива кошница с лакомства, а децата ровят из цялата къща, за да я намерят. Една чудесна идея, с която може да допълним традиционните български обичай за тазгодишния празник вкъщи.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 18.02.25: САЩ и Русия на една маса в Саудитска Арабия

Коментатори във "Форум" тази седмица са социологът Елена Дариева и историкът Светослав Живков. Заедно с водещия Константин Лавсов, част от темите, които дискутираха, бяха: - САЩ и Русия на една маса в Саудитска Арабия - подобряване на двустранните отношения и договаряне на край на войната в Украйна - Доналд Тръмп и обкръжението му - Има ли бойкот..

публикувано на 18.02.25 в 19:14

Жители на "Кремиковци" на протест заради задръствания на жп прелеза на входа на района

Жители на "Кремиковци“ излязоха на протест заради задръствания на жп прелеза на входа на района. Недоволството на местните е свързано с контрола на бариерата, която често образува "тапа" в рамките на 20 до 40 минути. Христо Недялков е на 47 години. Живее в столичния район "Кремиковци". Казва, че последните 15 години е все по-трудно преминаването през..

публикувано на 18.02.25 в 18:24

За достъпна и качествена храна настояха граждански сдружения и политици

С частична политическа подкрепа, изразена от парламентарно представени партии и ангажимент да продължат усилията в осигуряване на достъпна и качествена храна, премина дискусия по темата, която се проведе по-рано днес. Макар сериозен фокус да бе поставен върху ценообразуването на продуктите, участници в събитието коментираха и нужда от..

публикувано на 18.02.25 в 16:37

София възстановява своя дял от 43% в националната икономика

София възстановява своя 43% дял в националната икономика, сочат последните данни за брутния вътрешен продукт на областно ниво. От тях става ясно, че е налице нормализиране след различните аномалии в енергетиката, селското стопанство и туризма през предходните години. Регионалните неравенства обаче остават големи. Най-голямата регионална икономика..

публикувано на 18.02.25 в 15:43
Реставрацията на текстил е трудна и в много от галериите не се прави

Чудото на реставрацията

Националната галерия отново отваря вратите на лабораторията по консервация и реставрация за ценителите на изкуството. Те ще имат възможността да надникнат "зад кулисите" на музея, да видят как се подготвят за експониране произведения на изкуството. Реставратор ще ги запознае с принципите и етиката на съвременната реставрация, както и с..

публикувано на 18.02.25 в 15:31
Част от стенописа на Венцислав Йосифов-Jermain

Читалища разчитат на финансиране по програми от Столичната община и МК

Успешно приключи проектът "Градска памет: Традиция и Графити", реализиран по Програма "Активни читалища" на Столичната община. Това е поредната инициатива, в която си партнират 2 софийски читалища – НЧ "Иван Вазов – 2014", което е в кв. кв. "Левски В" и НЧ "Васил Левски 1928", което е в "Сухата река". "Това - на фасадата на..

публикувано на 18.02.25 в 15:03

Документалният филм „Скрити белези” - разказ за най-доброто ни участие във Венецианското биенале

Документалният филм „Скрити белези” на режисьора Георги Тошев и оператора Борис Пинтев е сред селектираните филми за участие във фестивала Master of Art. Лентата разказва за най-успешното българско участие на Биеналето на изкуствата във Венеция. Комисарят на българското участие д-р Надежда Джакова е своеобразен гид на режисьора Георги Тошев..

публикувано на 18.02.25 в 13:46