Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В ивент сектора

Новата бизнес реалност: хибридни събития и преформатиране на пространства на открито

Снимка: Joker Media Rental

„Не можем да очакваме големи събития с международно участие по-рано от средата на следващата година“, смята управителят на една от водещите рентал компании Иван Градинаров. „По отношение на българските артисти, пазарът е малък и големи събития като концерта на Графа на стадион „Българска армия“, който феновете очакваха на 10 юни, са рядкост. Вероятно такива прояви ще се трансформират като по-малки, докато се появи възможност за събиране на хора на едно място при други условия и което е най-важното според мен – когато се изчисти съзнанието на хората и те спрат да се страхуват да посещават големи събития. Моята прогноза е, че това ще случи в средата на следващата година, въпреки че най-вероятно ограниченията за събиране на повече хора при пълен капацитет на пространствата ще се отпадне доста скоро“.

От друга страна по време на извънредното положение в онлайн пространството се появиха нови платформи и събития като концерти, уебинари и конференции с безкомпромисно качество, позволяващи при сигурни мерки и безупречна технологична студийна обезпеченост на артисти и участници да застанат заедно пред аудиторията и да достигнат до всяка точка.

Новото пространство „Платформа А6“ е друг прецедент в историята на събитийния сектор у нас. То обединява усилията на НДК и водещи рентал компании с цел запазването на културната и събитийна индустрии. Такъв пример е пространството и на стадион „Юнак“, където вече се планират концерти и фестивали до края на септември, с идеята – ако времето позволява, това да се случва  през октомври.

Към днешна дата, въпреки разрешението за провеждане събития на открито и закрито, съответно при 50 и 30% капацитет, хората са все още доста стресирани, смята Иван Градинаров.

Според цитирано от него проучване на посещаващи концерти и такъв тип събития – около 80% от интервюираните са готови веднага да отидат на концерт. Останалите 20 на сто са резервирани.

„Съвземането на този бизнес ще бъде продължителен процес. Новите ниши, които се появиха, ще продължат да функционират – всички лайф излъчвания в интернет, ще се появят т.нар. хибридни събития. Точно в този момент реализираме първото такова в България – конференция с участници на живо в студио, а самото събитие се излъчва онлайн в реално време до 4 юни – „COBIZ-20: Business after the world pandemic“, казва още управителят на Joker Media Rental.

Предимствата на такива събития според Иван Градинаров са и финансови – спестяване на разходи като настаняване и самолетни билети, особено при свитите в момента бюджети в сектора.

Чуйте разговора с Иван Градинаров.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Историята оживява - Радиотеатърът, част 1

Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът  е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..

публикувано на 25.01.25 в 16:00

Софийски разкази - Историческите сгради на БНР

Историческите сгради на БНР са темата на днешното ни предаване в деня на 90-та годишнина на Радиото с главно "Р": "Oт "Бенковски", в спомените на Кирил Разсуканов за Родно радио , през "Московска", на ъгъла с "Бенковски" заедно със Здравко Петров, до "Драган Цанков" 4 - старата сграда, с разказа на Теодор Караколев от фондация "Български архитектурен..

публикувано на 25.01.25 в 15:00
Сирак Скитник

Адресите на любовта - Сирак Скитник

В Лозенец още кънти споменът от чутовните кабарета на Сирак Скитник и жена му Олга.  Къщата им на ул. „Борова гора“ е създадена по съновидение Старите лозенчани и до днес си спомнят за домашното кабаре на една от най-известните двойки в София преди войната  Сирак Скитник (основател на БНР) и съпругата му Олга, наричана от всички Сирачката...

публикувано на 25.01.25 в 14:00
Никола Тулечки (вляво) с Даниел Ненчев

90 години БНР - ще ни вземе ли ИИ работата?

Човекът в радиото и изкуствения интелект - Трябва ли да преосмислим БНР заради новите технологии и трябва ли общественото радио да има по-различен подход към използването на ИИ в сравнение с останалите медии?  Събеседници : Никола Тулечки (НТ), инженер, който се занимава с работа с данни. Основател на Сдружение „Данни за добро“ и водещ на..

публикувано на 25.01.25 в 12:03

90 години БНР - в 10-те отговора на Генералния директор Милен Митев

10 въпроса към генералния директор на БНР по повод 90 годишнината на БНР – Милен Митев и синтез на отговорите му (пълните - в звуковия файл): Винаги бъдещето – Времето се изкривява – Трябва да се опитваме да правим нещата както ще се правят утре. – Традициите са слабата и силната ни страна – Журналистите са се опитвали да бъдат близо до..

публикувано на 25.01.25 в 11:34

90 години БНР - музиката е полет

Ерсин Мустафов от "JEREMY?" споделя пред Александра Илиева и Елисавета Белеганска за своите отношения с Радиото и мястото на българския език: " Различно е усещането да слушаш музиката си по радиото. Много уютно ми е да слушам на стар приемник. Много време търсехме място за запис, където музиката ни да не звучи зле и китаристът Косьо..

публикувано на 25.01.25 в 11:23

90 години БНР - гласовете с отношение

В деня на 90-та ни годишнина, в "Радиокафе" си говорим за любопитни и важни части от историята на радиото. Първият час е посветен на Гласовете на радиото – назад във времето, когато една от най-важните фигури в радиото за слушателите са говорителите . Златният ни фонд припомня гласа на първата говорителка на Радио София през 1933 г., Венче Добрева:..

публикувано на 25.01.25 в 10:01