Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Антон Оруш и неговата “Голяма книга за българската техника”

5
Снимка: Антон Оруш
Технологичната история на България ни изненадва от страниците на книгата на изследователя Антон Оруш и неговата “Голяма книга за българската техника”. В новия пъстър том, той разказва за стотици познати и непознати достижения на родната техника, някои от които са достойни за истинска национална гордост.

Историята в книгата започва от началото на ХХ век и стига до 90-те години, като разказва за противогази и жп вагони от 20-те години, мобилен телефон от 1964, снимки от Марс, цял танк и компютър с размерите на апартамент.

“Няма написана българска технологична история. Няма нито академична такава, нито популярна. Последната книга с такива претенции излиза преди повече 50 години, решихме да направим една такава книга с изключително много текст и с качествени фотографии”, казва Антон Оруш.

По думите му има някои български изобретения, които са със световно значение. Едно такова откритие е изобретението на акад. Никола Съботинов - лазерът с пари на меден бромит.

“Това е едно международно признато българско изобретение, привнесено в Австралия, Южна Корея и други страни, което е създало икономически ефект за не по-малко от 12 млн. долара.

Това изобретение има приложение в дерматологията, в прецизната металургия, в навигацията, в подводните изследвания и др. Това е едно от българските изобретения, които имат най-дълго присъствие на запад. 

На 10 юни от 18.30 ч., в София предстои представянето на “Голяма книга за българската техника” от Антон Оруш. Не пропускайте да си вземете автограф.

Антон Оруш е колекционер и изследовател на българската техника. Поддържа най-голямата колекция в тази област - над 400 апарата, и е създател на Българския портал за стара техника.

Повече за книгата и за Антон Оруш - в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Есенен хлад, въпреки слънцето

Ще бъде слънчево, със слаб и умерен източен вятър. Дневните температури ще се понижат и максималните ще бъдат между 10° и 15°, за София - около 12° . По Черноморието ще бъде предимно слънчево. Ще духа умерен вятър от север-североизток. Максималните температури ще бъдат между 10° и 12°. Температурата на морската вода е 17°. В планините ще..

публикувано на 05.11.24 в 07:15

"Форум", 04.11.24: Може ли Борисов да назначи Пеевски за министър?

Коментарното предаване на БНР-Радио София "Форум" се завръща. На осмия ден след изборите за 51-во Народно събрание, разбира се първата тема е обусловена от преживяното. Коментаторите Манол Глишев и Тодор Терзиев правят своите следизборни разсъждения и прогнози : Купуването на цяла парламентарна група никога досега не е..

публикувано на 04.11.24 в 18:30
Радина Велчева

Къде е разковничето на проблема с репродуктивното здраве?

Започна Европейската седмицата на фертилността , която се организира ежегодно в началото на месец ноември. Тази година целта е да се повиши осведомеността по отношение на донорството на гамети (полови клетки), както и да се подчертаят належащите нужди от законови разпоредби. Повече по темата разказа  в предаването "Ритъмът на столицата"..

публикувано на 04.11.24 в 17:55
Александър Хинков

Дигиталните формати еволюират, поколенията си имат фаворити

Форматите стават съществени като място за комуникация и послания на автори на съдържание и рекламодатели. Аудио и видеоподкастите се променят като специфика, позициониране и дължина. Сравнително нова за България е възможността, която дава Тик-Ток форматът. Това коментира пред БНР-Радио София Александър Хинков – изпълнителен..

публикувано на 04.11.24 в 16:56

Детската поредица "Българознайко" представя “Необикновеният Георги Раковски“

Българознайко е проект, който с времето е намерил път към сърцата на децата. Но  той не е сам в този път -  зад детските книжки с българска история стои писателката Виктория Петкова, техните родители и учители, които разпознават Българознайко не просто като част от учебния процес, но и като начин, по който децата научават за българската..

публикувано на 04.11.24 в 15:50

Младата певица Eliya със самостоятелен концерт в София

Младата изпълнителка  Елия Тодорова - Eliya, кани всички на първия си самостоятелен концерт в София на 5 ноември.  На сцената с нея ще бъдат Даниеле Феббо (бас и аранжименти), Кристиан Желев (барабани), Николай Костадинов (пиано), Jeko (китара), Иван Йорданов (алт саксофон), Тодор Бакарджиев (тромпет), Гален Николов (баритон саксофон). Певицата казва,..

публикувано на 04.11.24 в 15:41
Петър Ганев

Петър Ганев: Обуздаването на разходите ще е голямата тема за парламента

Девет фундаментални цели с хоризонт от 4 години, които са напълно постижими и биха повишили значително възможностите за развитие и качеството на живот в България, предлагат от Института за пазарна икономика (ИПИ) в Бяла книга „Отключване на растежа: пътят напред след изборите“ . "Напоследък постоянно ни връхлитат някакви кризи, от 3..

публикувано на 04.11.24 в 15:30