За големите епидемии на човечеството разказва постерна експозиция в Националния антропологичен музей към Института по експериментална морфология, патология и антропология на БАН от днес.
Идеята е на доц. Рачо Стоев, който завежда секция Антропология, а в изложбата актуалната тема е представена по интересен и достъпен за посетителя начин и ни кара да преосмислим ситуацията, в която изпаднахме тази година.
"През 164 г. след Христа по Средиземноморието е първият мор, който е познат от писмените ни сведения", разказа пред Радио София д-р Мария Христова - Пенкова, историк-археолог и един от създателите на експозицията. "Подробно описание със симптоми срещаме от Гален. Последствията за Римската империя са катастрофални. Отразява се и на етническия облик и демографския потенциал. Заразата се връща 100 години по-късно".
В хода на историческите процеси такива широко мащабни болести като шарка (вариола), тиф, холера, чума неминуемо са нанасяли щети на човечеството, променяли са начина на живот на държави и редица поколения.
"В експозицията стигаме до холерата, която покосява Европа през ХІХ век, обикаля света, променя канализацията и градоустройството, хигиенните и предпазните мерки", допълва д-р Христова - Пенкова. В началото на ХХ-ти век пък смърт причинява инфлуенцата, т.нар. испански грип...".
Изложбата "Големите епидемии в историята" може да бъде видяна до 30 ноември 2020 г. в сградата на Националния антропологичен музей (бул. „Цариградско шосе“ 73).
В знак на благодарност към медицинските работници, ангажирани в борбата с Covid-19 Институтът по експериментална морфология, патология и антропология с музей - БАН им предоставя вход свободен за посещение на изложбата.
Всеки има право да харесва или да не харесва определено произведение на изкуството, коментира пред Радио София Надежда Цекулова от Българския хелзинкски комитет. Всеки може да застане пред театъра и да изрази своето нехаресване. Изисква се обаче протестът да бъде мирен и да не ограничава правата на други граждани, каза тя. "Това означава, че..
Народната певица Теди Еротеева представи песента си "За него" в предаването “Добър вечер, София“. Тя е от младите български изпълнители, които внасят глътка свежест в нашия фолклор, за които да се запазят неговите традиции е изключително важно. В своите видеоклипове певицата е облечена в народна носия. "За мен фолклорът е най-магичното нещо,..
Във всяко общество има лумпени. Тук се бяха събрали едни лумпени, които бяха насъскани политически от конкретни политически сили и сдружения за традиционно семейство, за историческа правда, за българщина. Тези хора са много ясни и много видими, коментира режисьорът Димитър Коцев - Шошо , който изрази бурно несъгласието си с протестиращите пред..
Организаторите на вчерашния протест пред Народния театър "Иван Вазов" в София ще бъдат глобени, информира кметът Васил Терзиев. По думите му е абсолютно неприемливо провеждането на какъвто и да е протест, който не е мирен и застрашава реда и безопасността на софиянци, въпреки че е съгласуван със Столичната община. Прокуратурата се..
Цветелин Атанасов , по известен като Цецо Елвиса, заедно със своя бенд ще ни зарадват със златни хитове, български и световни от 60-те и 70-те години, които ще изпълнят в неговото шоу "Viva Las Vegas“ , разказа изпълнителят в предаването “Добър вечер, София“. „Заповядайте, да нажежим страстите до червено, защото наистина ще бъде голямо..
Излезе третия сингъл от предстоящия втори албум на българската група "Hayes & Y" . Песента носи заглавието "EGO". Бандата прави парчето със заявката да е малко по-различно от останалите, но все пак да следва линията на предишните две, каза пред Радио София Благослав Анастасов от групата. "Искахме да е леко хорър, леко ретро усещане. За нас..
Нова рингова линия тръгва по бул. "Тодор Каблешков" и ще свързва източните и южните квартали . Автобус 220 ще се движи на всеки 12 минути между "Левски-Г" и метростанция "Мизия" в кв. "Овча купел". Автобусът ще минава по основните артерии "Тодорини кукли", "Слатинска", "Г. М. Димитров", "Филип Кутев" и "Тодор Каблешков". С новата линия ще се..