50% от българите смятат, че домашното насилие е личен проблем на семейството. Сега една кампания се обръща към тях, за да им покаже, че това всъщност е обществен проблем, за който трябва да се сигнализира. "Зовът на децата зад затворените врати" показва как тези уязвими същества преживяват домашното насилие чрез техните думи.
Кампанията насочва вниманието към децата, които са жертви или свидетели на домашно насилие, показвайки колко болка, гняв, обич и вина има в това, което казват. В основата й стоят Институтът по социални дейности и практики и фондация „Асоциация Анимус”. Те използват точни цитати на деца, жертви на насилие, с които работят и подкрепят, за да може посланието да достигне във възможно най-чистия му вид до всеки човек.
"Много важно е самите родители и близките на децата да си дадат сметка колко е жестоко за едно дете да живее в атмосфера на несигурност. Сигурността е най-базова потребност за децата, за да могат да развият своя потенциал, за да могат да растат," изтъкна пред Радио София проф. Нели Петрова от Софийския университет.
Кампанията ще се осъществява онлайн и ще продължи до края на 2021 година. Всеки родител може да пише в личните съобщения на фейсбук страницата на проект BODROZI, за да сподели проблем и да потърси насоки и информация за подкрепа от професионалисти. Стремежът е да се оптимизира реакцията на органите за закрила на детето в България в случаите на домашно насилие, в които са замесени деца, било то като жертви или като свидетели.
Проф. Нели Петрова, специалист по социална педагогика и социална работа, е създател и ръководител на Института по социални дейности и практики. Има множество публикации, участва в различни национални и международни изследвания, провежда обучения на професионалисти, има опит и в консултиране и подкрепа, водене на групови програми на родители, повечето от тях в областта на превенция на насилието на деца. В тези си дейности се опира на познания и вярвания, които поставят човека като ценност, като творец на своя си живот, като можещ да уважава себе си и другите, за което е особено важно детството му.
Лятната ваканция е за учениците, но не и за техните телефони. Взирането в екрана и скролването са още по-интензивни при младите хора. За съжаление, телефонът за много подрастващи се е превърнал в своеобразен лидер и ние, възрастните трябва да контролираме в някаква степен информацията, която детето приема с такова устройство - първо,..
В рамките на десет дни - от 10 до 20 юли, фестивалът за изкуство в града "Девет слона" ще предложи програма от събития от различни сфери на изкуството, всяко от които ще се вписва в сложния и противоречив пейзаж на съвременния град. Във второто издание фестивала е и продължението на един фантастичен разговор между жители и артисти, поети,..
Институтът по компютърни науки, изкуствен интелект и технологии (INSAIT) към Софийския университет стартира съвместна програма с Лабораторията по компютърни науки и изкуствен интелект (CSAIL) към Масачузетския технологичен институт (MIT CSAIL). Началото беше поставено на официална церемония в София Тех Парк. MIT е №1 в света по..
АГ-отделението в пернишката МБАЛ "Рахила Ангелова" е пред затваряне заради липса на достатъчно кадри. Командированите от София акушерки този месец са в отпуск и не се знае дали ще се върнат. Директорът на болницата е подал оставка, но проблемът не може да реши който и да застане на този пост, коментира пред БНР-Радио София д-р Ивайло..
Cairos AI – българският инструмент, който превръща текстови команди в готови за използване 3D анимации чрез интегриращ разговорен AI, богат motion library и AI-синтез представи в ефирана Радио София Христо Велев , основател на компанията за визуални ефекти Bоttleship. Cairos.ai е уеб базирана платформа за автоматично анимиране на 3D аватари, като..
Поети, хора на словото - Ясен Атанасов, Димитър Кенаров, Иван Димитров, гостуваха в предаването “Радиокафе“ в разговор за поезията между кориците на антологията “София Поетики“, събирана в последните 20 години, откакто съществува и едноименния фестивал и ролята на изкуството като платформа за споделяне на социални и политически..
Какви са различните форми на страха? - проф. Амелия Личева изследва темата чрез поезия в новата си книгата "Крепости срещу страха". Книгата "Крепости срещу страха" е тематична, концептуална, опитва се да изследва различните форми на страх: личния, екзистенциалния, а също и страховете, породени от времето, в което живеем. Страхове, свързани с..