Среща на тема "Потенциална опасност от свлачищни процеси в котлована на рудника" ще се проведе днес, 2 юли от 17:30 ч. в районната администрация на район "Кремиковци".
Във връзка с важността на темата е предвидена и втора среща на 7 юли (понеделник) от 18:00 ч. в заседателната зала на НЧ “Светлина 1906“, кв. „Кремиковци“.
От районната администрация призовават всички, които проявяват интерес и загриженост към безопасността в района, да се включат в срещите. "Вашето присъствие и мнение са важни!", посочват оттам.
Пред БНР-Радио София кметът на район „Кремиковци“ Лилия Донкова посочи, че проблемът датира от далечната 2009 година, когато "Кремиковци" АД спира дейността на рудника и продава рудното тяло като земеделска земя на частен инвеститор.
"Оттогава досега, алармираме институциите, подаваме сигнали, искаме и търсим решения, но не се случват. След 16 години бездействие от страна на държавата и столичната община, екипът на Васил Терзиев е на път да реши проблема и да укрепим стените на котлована, за да осигурим безопасност за живота и здравето на хората", допълни тя.
Достъпът до рудното тяло не е затворен, но не в това е проблемът, а именно, че от страната на селището, в стената на котлована са установени свлачищни процеси още през 2012 година, а през 2014-а това е потвърдено и от "Екозащита" град Перник, през 2020 е потвърдено отново и указано, че свлачищните процеси се засилват, вследствие на това, че водата не се отвежда, а се натрупва в рудното тяло, което създава условия за по-бърза корозия на стените(котлована) на рудното тяло, обясни още Донкова.
Като основна спънка в решаването на проблема, кметът посочи обстоятелството, че имотът е частен, продаден на частен инвеститор не като рудник, а като земеделска земя.
"Което пък е условие никой да не може да накара тази дама, собственик на терена да укрепва рудното тяло, защото тя не е купила рудник, а земеделска земя - така е продадена от "Кремиковци" АД, така е допусната процедурата и от съда, защото дружеството в ликвидация минава през съдебни дела, за да продаде каквото и да е", поясни районният кмет.
В момента има сключено споразумение, но то не е влязло в сила, защото чака одобрение от Столичния общински съвет, с което следва да се извършат действия за укрепване на стените там, където има свлачищни процеси и да се създаде по-безопасна среда за хората.
"Отделно от това, господин Терзиев издаде заповед още през април, с която създаде комисия, която да търси най-доброто решение за укрепване на рудното тяло и обезопасяване на обекта", каза още Лилия Донкова и подчерта, че без посоченото споразумение обаче, такива действия не могат да бъдат предприети, поради това, че имотът е частен.
"Срещите с гражданите са с цел информиране за всичко, което се е случило досега и какво следва оттук-нататък", каза още кметът на "Кремиковци".
Подробности по темата, както и за важните проекти на района чуйте в разговора на Константин Лавсов.
На 1 юли в едно от местата за културни събития в столицата, любителите на съвременна българска поезия, имаха възможност да се съберат и да слушат нови и вдъхновяващи стихове. Поезията не е нишово изкуство, но е по-бутикова и публиката на поезията не е съизмерима с тази на прозата, но снощи хората опровергаха това. “На сцената излязохме 21 поета от..
Статистиката за пътната безопасност у нас е повече от тревожна. Според данни на ИПБ, от началото на годината са загинали 10 деца вследствие ПТП, което е пет пъти повече отколкото за същия период на миналата година. Ранените деца също са повече (553 срещу 514). Повечето загинали деца (7 от 10) са били пътници в превозни средства, а..
“Продължаваме промяната” понесоха поредица от удари на общинско ниво и оставката на Кирил Петков е само продължение на тези събития. “Общинската политика също е политика, особено когато става въпрос за политиката на столичния град”. “Очевидно тече кампания на властта срещу тях, както те самите определиха”, казва политологът. В същото време, според него,..
Столичната община започна обновяване на пътната маркировка в града, с акцент върху пешеходните пътеки, улиците и булевардите. Дейностите са стартирали от основните булеварди и най-натоварените пешеходни пътеки, уточниха от Столичната община. Вече има положена маркировка на булевардите "Цар Освободител", "Христо Ботев", "Скобелев", част от..
Георги Арнаудов е безспорно един от най-изпълняваните съвременни български композитори и у нас, и по света. Един от най-интригуващите и търсещите. От тези, който проглеждат отвъд видимото, под повърхността. Логично, той е и композитор във фокус на тазгодишното издание на Международния музикален фестивал "Софийски музикални седмици“. И тази вечер от..
Картите за пътуване на над 400 000 клиенти столичния градски транспорт са безплатно и автоматично удължени, спрямо периода на валидност на техния превозен документ по време на синдикалния протест, възпрепятствал възможността им за пътуване с наземния градски транспорт в интервала 14-19 май 2025 г., съобщават от Центъра за градска мобилност(ЦГМ)...
Всичко, свързано с изявленията на районните кметове на "Люлин" и "Младост" - Георги Тодоров и Ивайло Кукурин, както и на общинските съветници Драгомир Драгомиров и Димитър Шалъфов, стана доста турбулентно и бързо. Нито един от тях не са е свързал с председателя на Столичния общински съвет (СОС) Цветомир Петров , за да говори по темата за..