Във времето на модни диети и убеждаване в добри хранителни навици, на дневен ред сред привържениците на здравословното хранене са т.нар. суперхрани.
Сред тях е и амарантът. За тази култура и нейните качества пред БНР-Радио София разказа Роман Рачков - агроном, специалист по тропично и субтропично земеделие, дългогодишен експерт по интегрирана и биологична растителна защита. Председател е на Българската асоциация по биологична растителна защита, има интереси в областта на инвазивните видове насекоми в Европа.
Амарантът е една от най-обещаващите култури за съвременния агробизнес, поради високата му екологична адаптивност, бързо развитие и способност да издържа на екстремални условия. Растението има множество приложения и всичките му части могат да се консумират, за разлика от много други зърнени култури – обяснява Рачков.
Амарантът е устойчив на болести, засушаване, може да бъде отглеждан без риск за консуматора на маргинални, засолени и замърсени почви дори.
"Пазарът на земеделски продукти и преработени от тях храни се разширява все повече. Вече в много магазини могат да се видят щандове с биологично земеделие. Това е свързано с начина на живот, а и с нарастващите доходи – отбеляза експертът, автор в "Климатека".
Той обясни, че суперхраните доставят на човешкия организъм нужните аминокиселини, витамини, микроелементи и т.п.
Амарантът у нас е популярен колкото киноата и може да се види в магазина редом с нея. Той е от едно семейство с познатия щир, но са с различни размери и семена. Няма друга земеделска култура с такъв коефициент на възпроизводство.
Интересът към него се възражда през 70-те години на ХХ век.
Има приложения в много сфери: от хранителната индустрия и здравеопазването до екологични и индустриални решения.
"Ние имаме идеални условия за отглеждането му, но за съжаление не му отделяме достатъчно внимание и са налага да го внасяме", допълни Рачков.
Амарантът не съдържа глутен, което го прави идеален избор за хора с глутенова непоносимост. И интересното е, че могат да се използват всички части от надземната част на растението - както за човешка консумация, така и за фураж.
Специалистът препоръча да се консумира с мед, какао, а може и като пуканки.
Чуйте разговора на Катя Василева.На 1 юли в едно от местата за културни събития в столицата, любителите на съвременна българска поезия, имаха възможност да се съберат и да слушат нови и вдъхновяващи стихове. Поезията не е нишово изкуство, но е по-бутикова и публиката на поезията не е съизмерима с тази на прозата, но снощи хората опровергаха това. “На сцената излязохме 21 поета от..
Статистиката за пътната безопасност у нас е повече от тревожна. Според данни на ИПБ, от началото на годината са загинали 10 деца вследствие ПТП, което е пет пъти повече отколкото за същия период на миналата година. Ранените деца също са повече (553 срещу 514). Повечето загинали деца (7 от 10) са били пътници в превозни средства, а..
“Продължаваме промяната” понесоха поредица от удари на общинско ниво и оставката на Кирил Петков е само продължение на тези събития. “Общинската политика също е политика, особено когато става въпрос за политиката на столичния град”. “Очевидно тече кампания на властта срещу тях, както те самите определиха”, казва политологът. В същото време, според него,..
Столичната община започна обновяване на пътната маркировка в града, с акцент върху пешеходните пътеки, улиците и булевардите. Дейностите са стартирали от основните булеварди и най-натоварените пешеходни пътеки, уточниха от Столичната община. Вече има положена маркировка на булевардите "Цар Освободител", "Христо Ботев", "Скобелев", част от..
Георги Арнаудов е безспорно един от най-изпълняваните съвременни български композитори и у нас, и по света. Един от най-интригуващите и търсещите. От тези, който проглеждат отвъд видимото, под повърхността. Логично, той е и композитор във фокус на тазгодишното издание на Международния музикален фестивал "Софийски музикални седмици“. И тази вечер от..
Картите за пътуване на над 400 000 клиенти столичния градски транспорт са безплатно и автоматично удължени, спрямо периода на валидност на техния превозен документ по време на синдикалния протест, възпрепятствал възможността им за пътуване с наземния градски транспорт в интервала 14-19 май 2025 г., съобщават от Центъра за градска мобилност(ЦГМ)...
Среща на тема "Потенциална опасност от свлачищни процеси в котлована на рудника" ще се проведе днес, 2 юли от 17:30 ч. в районната администрация на район "Кремиковци". Във връзка с важността на темата е предвидена и втора среща на 7 юли (понеделник) от 18:00 ч. в заседателната зала на НЧ “Светлина 1906“, кв. „Кремиковци“. От районната..