Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Със съмишленици и съкварталци

Олег Ковачев ще прави филм за най-хубавата улица в София

| обновено на 29.06.20 в 11:46
Ул. „Цар Иван Асен ІІ“ започва от Орлов мост и знаковата сграда „Царевецъ“
Снимка: Гугъл стрийт

"За мен това е най-хубавата улица в цяла София" - така Олег Ковачев определя ул. "Цар Иван Асен ІІ", за която той и група съмишленици искат да направят филм. 

Той е потомствен човек на киното, режисьор, известен и като момченцето от "Рицар без броня" с Апостол Карамитев.

За самия него "всичко тръгва от 1959-а - оттогава живея в таз' махала, толкова футбол съм изиграл тук. По цялата улица имаше само един автомобил и когато той ни пречеше, викахме бай Фико да го мръдне малко".

И продължава разказа с магазинчета, сладкарници и пекарни - легендарни със своите продавачи, като "Митко от Плод-зеленчука", който години наред омайваше всички с едни и същи трикове" или Страхил, колбасарят, който в свободното си време съставял кръстословици.

"А какви личности са живяли в таз' махала! Като започнеш от Дора Габе и Гюрга Пинджурова, Драган Тенев и Илия Бешков, Йордан Йовков и Цанко Лавренов - и нищо чудно, защото тук някога са се давали места за вили."

Ако филмът стане толкова интересен, колкото сладкодумно разказва Олег Ковачев, си струва да го очакваме с нетърпение.
А ще се прави "с кеф, малко пари и повече ентусиазъм".

Средства за неговото създаване се събират в момента в platformata.bg, но ще си го правят кварталците, защото "все пак снимането и монтирането струват пари, а и никой извън махалата не е длъжен да ни правил филма".

И премиерата, разбира се, ще бъде в кино "Влайкова" - една от малкото сгради, които са си останали същите по улица  "Цар Иван Асен ІІ" (заедно със сладкарница "Пчела" и прочутата в цяла София пекарна) - улицата, която започва на Орлов мост от Царевец и Асеновец, има "тясна част, която свършва на "Ракитин", оттам-нататък е широката част, с по-малко магазини, която е до бул. "Ситняково", а особено красиви са воеводите (улиците с имена на воеводи, сиреч) - разкошни и зиме, и лете, да ти е кеф да се разхождаш по тях".

Досега с дарения са събрани малко над 20% от целевата сума от 10 000 лева. Акцията в платформата е до 27 юли т.г.

Идеята е филмът да е с продължителност 55 минути, да разказва за миналото, за хората, които са живели, за легендите и за истините.
Вече са събрали много снимки (още отпреди бомбардировките) и истории. И хората продължават да се обаждат и пишат. Защото тук общността се е запазила, макар че много от героите са нови. Други продължават традициите - като Орлин Павлов, който си живее тук, където си живели и майка му Тиха Генова, и баща му, на когото е кръстен (и двамата - именити оперни певци).

Премиерата на филма се очаква догодина.

Чуйте разговора на Лили Големинова с Олег Ковачев.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Арман Бабикян и Георги Проданов

"Форум", 09.01.25: Да имаме правителство, но какво?

Продължава седмицата, в която анализатори във "Форум" правят равносметка на 2024-та и споделят очакванията си за 2025 година. Арман Бабикян, пиар експерт и Георги Проданов, политолог днес коментираха какво се случва в момента и какви биха били последствията при възможните изходи от продължаващите преговори за редовно..

публикувано на 09.01.25 в 18:28
Карлос Контрера

Карлос Контрера: Да мислим за подобряване на обслужването там, където е огромният пътникопоток

Заради неефективност на нощния градски транспорт в София Карлос Контрера е предложил съкращаване на линии още през март 2024 година, съобщи пред БНР самият той. Контрера е общински съветник трети мандат и е зам.-председател на Комисията по транспорт в СОС. В доклад (с Ваня Григорова) той се предлага да бъдат спрени две от линиите на нощния..

публикувано на 09.01.25 в 16:57
Енчо Господинов

Една от най-големите беди на нашето време е ерозията на международното хуманитарно право

Ако трябва да търсим в американската съвременна политика два персонажа, които са диаметрално противоположни - това са Джими Картър и Доналд Тръмп, който след около седмица ще влезе в Овалния кабинет. Това заяви журналистът Енчо Господинов в ефира на Радио София. Той разказа, че е бил 27-годишен репортер, когато Джими Картър полага клетва като 39-ия..

публикувано на 09.01.25 в 16:41
Светлозар Петров

Забавяне на ръста на безработицата и на инфлацията се очаква през 2025 година

Началото на годината традиционно е време за анализи и прогнози. Обръщаме поглед към пазара на труда.  Какъв беше той през 2024-та и какви са прогнозите за 2025-а? Обявите за работа, заетостта, цената на труда  - търсенето и предлагането в различните сектори, как технологиите оформят и влияят на начина, по който работят и се развиват компаниите...

публикувано на 09.01.25 в 16:41
Богомил Николов

Богомил Николов: Внимавайте с качеството при преработените храни

Стремежът към поевтиняване е общ знаменател за много хранителни стоки и продукти , които през последните месеци и години видимо са влошили качеството си. Това обикновено става там, където технологиите позволяват използването на евтини заместители . Това коментира пред БНР-Радио София Богомил Николов от Асоциацията на активните..

публикувано на 09.01.25 в 15:50
Борис Бонев

Борис Бонев: Да развиваме системата на обществения транспорт в София, не да я съсипваме

Дали ще бъдат спрени две от линиите на нощния градски транспорт - N3 и N4, а другите две - N1 и N2 ще обслужват пътници само в петък и събота, ще реши Столичният общински съвет на следващото си заседание (16 януари), ако предложението в доклада на Ваня Григорова и на Карлос Контрера бъде прието. Противници на "орязването" на нощните..

публикувано на 09.01.25 в 15:33

Лицата на нощна София ще събере едноименна фотографска изложба

“Лицата на нощна София“ - така е озаглавена предстоящата изложба, за която разказа в предаването “Радиокафе“ музикалният журналист и фотограф Иваничка Кючукова. “Лицата на София и на музиката са важно нещо за мен, но те са важни и за самия град“, отбелязва тя и допълва, че в нейното ежедневие често среща различните лица на София - публиката и..

публикувано на 09.01.25 в 14:41