Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Над 60 иновативни разработки демонстрираха 100 ученици от ТУЕС

Над 60 иновативни технологични разработки демонстрираха 100 ученици от VII до XII клас от Технологично училище „Електронни системи" (ТУЕС) към Техническия университет, София.

Демонстрациите са част от първото виртуално изложение на ученически проекти „ТУЕС Фест“, което се проведе на 6 юни 2020 г. Онлайн фестивалът е организиран от ученици от XI клас, обединени около идеята да представят училището и да дадат поле за изява на таланта на съучениците си, независимо от ограниченията на Covid-19. Събитието привлече над 2200 посетители.

"ТУЕС има вече над 30-годишна история и реализира през тези години един уникален образователен модел, който съвместява, от една страна, усилията на 
преподавателския екип на училището, от друга страна, на университетския модел на образование, плюс усилията на бизнеса - компаниите, които присъстват зад учебния процес на училището, които съдействат за това, водят часове, което е част от уникалността на образователния подход на ТУЕС", обясни Стела Стефанова, директор на ТУЕС.
“Фестивалът вече се е превърнал в ключов за ТУЕС, защото всички седмокласници, които искат да разберат повече за това какво е да си ученик на това училище, могат да поговорят със самите ученици. В същото време учениците, които представят проектите, получават възможността да разработят проект и да го покажат пред по-голяма аудитория”, обясни Калоян Ангелов, ученик от XI клас и координатор на проекта.

“Всяка година има много интересни проекти. Тази година имаше интересни идеи в сферата на автоматизацията. Проекти, които помагат в това ежедневните дейности да станат по-лесни. Имахме проект на “умно” огледало, интересен проект за автоматизирана количка, която може да се катери по стълби, проект, който позволява автоматизирано да се управлява светофар и т.н.”, казва Хинка Станимирова, изпълнителен директор на Асоциацията на завършилите ТУЕС.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Диригентът Саша Мякиля, композиторът Минко Ламбов и цигуларят Светлин Русев в подготовка за премиерата

Концерт "Вдъхновение"

Минко Ламбов за предстоящата премиера  на концерта му за цигулка, акордеон и оркестър със солисти Светлин Русев и Вероника Тодорова: "На 29 януари от 19 ч. в Централния военен клуб е премиерата с оркестър Симфониета. Светлин е божество на цигулката, често го сравнявам със самурай. Запознахме се на един образователен концерт на Филхармонията,..

публикувано на 26.01.25 в 11:55

В очакване на Анна Нетребко

Кремена Николова - Флор от Софийската филхармония за предстоящия концерт на Филхармонията с полемичната за връзката си с Путин оперна дива Анна Нетребко: "Изключително щастливи сме да сме партньори на концерта на Анна Нетребко като съпровождащ оркестър. Изборът на нашия оркестър не е случаен, партнирахме ѝ в Букурещ с почти същата програма, основно -..

публикувано на 26.01.25 в 10:51

Музиката в картините от изложбата "Европа в България"

Проф. Илия Граматиков от Музикалната академия за лекцията си в СГХГ към изложбата "Европа в България" на 29.1 в 18 ч.: "Важно е да се подчертае, че това няма да е специализирана музиколожка лекция, тя е отворена до широка публика. Провокация и вдъхновение за мен бе изложбата. Доколко присъства музиката в тези картини?  Кога и как се осмисля..

публикувано на 26.01.25 в 10:27

Историята оживява - Радиотеатърът, част 1

Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът  е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..

публикувано на 25.01.25 в 16:00

Софийски разкази - Историческите сгради на БНР

Историческите сгради на БНР са темата на днешното ни предаване в деня на 90-та годишнина на Радиото с главно "Р": "Oт "Бенковски", в спомените на Кирил Разсуканов за Родно радио , през "Московска", на ъгъла с "Бенковски" заедно със Здравко Петров, до "Драган Цанков" 4 - старата сграда, с разказа на Теодор Караколев от фондация "Български архитектурен..

публикувано на 25.01.25 в 15:00
Сирак Скитник

Адресите на любовта - Сирак Скитник

В Лозенец още кънти споменът от чутовните кабарета на Сирак Скитник и жена му Олга.  Къщата им на ул. „Борова гора“ е създадена по съновидение Старите лозенчани и до днес си спомнят за домашното кабаре на една от най-известните двойки в София преди войната  Сирак Скитник (основател на БНР) и съпругата му Олга, наричана от всички Сирачката...

публикувано на 25.01.25 в 14:00
Никола Тулечки (вляво) с Даниел Ненчев

90 години БНР - ще ни вземе ли ИИ работата?

Човекът в радиото и изкуствения интелект - Трябва ли да преосмислим БНР заради новите технологии и трябва ли общественото радио да има по-различен подход към използването на ИИ в сравнение с останалите медии?  Събеседници : Никола Тулечки (НТ), инженер, който се занимава с работа с данни. Основател на Сдружение „Данни за добро“ и водещ на..

публикувано на 25.01.25 в 12:03