“Първата обработка за кърлежи навсякъде в София вече е извършена. В момента се довършват обработките срещу бълхи и комари и предстои още едно пръскане за кърлежи.
Времето през последните месеци е много дъждовно и графикът постоянно се изменя, тъй като изискването за качествена обработка е поне 24 часа преди обработката да няма валежи”, обяснява Сияна Хлебарска от дирекция "Зелени системи" към Столичната община. По думите ѝ през август започва втората обработка срещу кърлежите.
Пръскането се прави не само по график, но и извънредно, там където има установени случаи на кърлежи, уверяват от общината. По една или друга причина обаче, сигнали за ухапвания все още има и те не са никак малко.
Трябва да се има предвид, че репелентите имат различна степен на токсичност, затова особено, когато ги употребяваме върху деца, трябва внимателно да четем етикета – до колко време може да остава върху кожата, след което да се измива обилно с вода и сапун.
“Кърлежите не се мажат с абсолютно нищо. За препоръчване е да не се пипа с голи ръце и да не се върти. Трябва по възможно най-бързия начин, след откриване на кърлежа, да се отстрани. Кърлежът трябва да се хване с пинсета с остър връх, съвсем близо до кожата, където се е забил и да се изтегли бавно право нагоре.
Дори и да се скъса хоботчето му и да остане в кожата, това не налага хирургическа намеса, имунизация срещу тетанус и т.н.”, съветва д-р Огнян Миков от Националния център по заразни и паразитни болести.
По думите му е много важно мястото, където е било ухапването, да се наблюдава месец дали ще се появи зачервяване, както и дали се вдига температура, защото това може да са симптоми на Лаймска болест.
Коментатори във "Форум" тази седмица са икономистът и политически анализатор Георги Вулджев и дългогодишният журналист Едуард Папазян. Заедно с водещия Лъчезар Христов, част от темите, които дискутираха днес бяха: - ПП поиска оставките на Явор Божанков и Даниел Лорер - Либерализмът в Европа и САЩ - Футболен обзор в края на годината Подробности по..
Битови отпадъци, строителни материали и автомобилни части - съставът на едно от нерегламентирано образувалите се сметища в град Елин Пелин. Местоположението на изхвърлените ненужни материали се оказва в покрайнините на обработваема площ. В близост до сметището има съмнителни постройки, с охраняващи ги кучета. Пред Радио София кметът на община..
Как да различаваме фактите от фалшивите новини е целта на новаторския проект за дигитална медийна грамотност MediaWise. Той се изпълнява от платформата prepodavame.bg. Един от ключовите компоненти на MediaWise е Тийн мрежата за проверка на факти (Teen Fact-Checking Network / TFCN). Проектът е насочен към ученици от 8 до 12 клас, които имат..
Документалният филм "Чистота или смърт“ представя историята за живота и пътя на шестима резиденти в терапевтична общност за зависими в България. Въпреки че много хора са чували за такива общности, малцина знаят как всъщност изглеждат и какво се случва в тях. На 6 декември, в кино „Люмиер“ е премиерата в София, а прожекции има в Бургас,..
Второто издание на "Младежкия конкурс за нова песен", организиран от сдружението на автори и композитори "Музикаутор" и проведен в Националния студентски дом в София, преди броени дни раздаде наградите на най-добрите . Група "Scarlet" от Бургас спечели първо място с песента си "Слънчоглед". Второ място взе Хюго (Теодор Кисьов) с песента..
Габриела де Лука от дете обича цветята. И до днес им се възхищава и ги отглежда с любов, наследена от майчиния и род. Произходът ѝ може да впечатли всеки биограф. Родена и израснала е в София. Прадядо и Карл Бец идва в България по покана на княз Александър Батенберг като дворцов градинар. Той е създателят на първата овощна градина в София с..
В предаването “Радиокафе“ гостува певицата Евгения Кринчева-Jenyka, за да разкаже за новите си песни "When I Leave" и "A Devil Won’t Change". Евгения учи в Гимназия за сценични изкуства "Акатамус". В музикалния свят е позната под артистичния си псевдоним Jenyka- певица, текстописец и автор на музика, изразяваща емоции и вдъхновение чрез съвременен поп..