„След толкова упреци през последните 20 години, не сме и помисляли, че ще ръкопляскат на българските лекари. Covid-19 даде основание да се гордеем за това, което сме - като общество и като лекари. И като обучение в университетите.“
Това подчерта пред Радио София неврологът акад. проф. Лъчезар Трайков, който в края на юли беше избран за ректор на Медицинския университет-София (МУ-София). И допълни:
„Винаги съм носил вируса на академизма, на образованието, на желанието да предадеш наученото на учениците и на науката. В университета съм 30 години.
Цял живот съм инвестирал в преподаване и в наука, както и в клиничната практика. За съжаление с качественото образование пълним с лекари западните болници.“
По думите на акад. Трайков българската медицина работи по световните стандарти. И постиженията на много от нашите учени могат да са сравняват с европейските и световните шампиони с спорта.
Новата академична година чука на вратата. Дистанционното обучение е особено предизвикателство за медицинските университети, на 15 септември МУ-София вече ще разполага с обща дигитална платформа, похвали се акад. Трайков.
С колегите си от другите медицински университети се обсъжда обща концепция за прилагане на хибриден модел при практическото обучение на студентите, в по-малки групи и с намалена продължителност.
Не са чужди и на идеята за изграждането на симулационни центрове - със симулатори и тренажори.
Ще е нужно време – около година, но симулационна медицина ще допълни качеството на практическото обучение с минимум риск от инфекция.
С термина „държавна поръчка“ не се изчерпва финият механизъм, по който трябва да продължи напасването на обучението съобразно нуждите на обществото, каза още акад. Трайков.
„Дипломата е само началото. Трябва да синхронизираме способността да произвеждаме лекари с продължаващото обучение и предвидимо кариерно развитие. Държавните институции, Лекарският съюз и научните дружества по специалности трябва да се разберат по този въпрос.“
Чуйте целия разговор на Катя Василева с новия ректор на МУ-София.
Близо 600 бездомни, които са настанени в трите центъра за временно настаняване в София, получиха основни хранителни продукти, благодарение на съвместната инициатива на Столичната община и Българската хранителна банка (БХБ). “Тази инициатива не е само за осигуряване на храна, а и за създаване на усещане за грижа и внимание“, казва зам.-кмета Надежда..
Когато денят започне да расте, колекцията от орхидеи в Ботаническата градина на БАН започва обилно да цъфти. Именно затова вече 17-а година специалистите организират изложба през този сезон. Сегашното издание на цветната експозиция ще продължи до 1 март, разказа пред БНР-Радио София доц. д-р Антоанета Петрова от Сектор „Тропически и..
Предварителен анализ на планирането и изпълнението на държавната политика за младежта в България, за периода 2010-2024 г., беше представен от Националния младежки форум. Данните сочат системни пропуски, липса на прозрачност и ефективност, както и опасно нисък приоритет на младежките въпроси в държавната политика. Анализът е изготвен на..
Представяме младия музикант Георги Дачев , който пристига при нас от българската рок столица Каварна. Георги Дачев вече е по-известен като вокалист, китарист и бендлидер на групата "Do Sho band". За него музиката е призвание. Казва, че тя е негово препитание през целия му съзнателен живот. А иначе… "Пропях преди да проходя, още от..
Електромобилите са на фокус в следващото издание на рубриката "Мисли в зелено", която се осъществява между Радио София и Сдружение "Соларна академия - България". Електромобилите са нова вълна в автомобилите, които коренно промениха начина на ползване и на зареждане, коментира пред Радио София Наталия Петрова – "Развитие пазар..
"Грийнпийс“ – България се обръща към институции и дружества от сектора с призив за модернизиране на централното отопление. В серия от срещи и разговори те споделят добрия опит от света и настояват този сектор от енергетиката да започне да навлиза в 21 век. Експертите от "Грийнпийс“ изтъкват като нужда от оптимизация постоянните аварии,..