Роденият в Ловеч артист е добре познато име в културните среди на Париж. Учи моден дизайн, архитектура, изящно изкуство и графичен дизайн в Академия за изящни изкуства във френската столица. Започва кариерата си като дизайнер на дрехи, а след това посвещава душата си на създаването на поетични колажи. Продава творбите си на известни колекционери от Европа и Америка.
След 10 години в културните среди на Франция, Мартин Джачков ще впечатли българската публика с първата си самостоятелна изложба. И ето защо решава да го направи именно сега:
"По стечение на различни обстоятелства, мисля че това беше най-правилният момент за тази изложба. Тя е на открито, намира се в Градската градина и предвид обстановката от тази година е много подходящо хем да създаваме култура, хем да спазваме правилата."
Макар и малко подценяван като жанр в художествената гилдия, колажът може да е на абсолютно същото ниво, като импресия и резултат във фигуративното изкуство, като останалите жанрове, изтъква Мартин и обяснява своята слабост към портретите:
"Портретът е една история за един човек, но зад него се крият истории за света и живота. Всеки човек има истина и в тази истина се крият много чувства, много красота, страхове, препятствия, смелост. Нарекъл съм моята изложба “Омагьосана душа”, защото смятам, че посланията на моите картини се намират във всяка една от душите на портретите, които съм създал."
Артистът се вдъхновява от поезията и философията на Оскар Уайлд, творчеството на художници като Ван Гог, Бернар Бюфе, Тициан, Никола де Стайл, Лолита Лемпицка. Като своя мисия приема промяната на средата за изкуство в България. Има желание да покаже на младите художници, че изкуството им има стойност и че път за развитие винаги има.
Днес "Радиокафе" гостува на Община Цариброд – Република Сърбия. Какви ще бъдат предизвикателствата пред българите, които живеят тук през новата година? Това е поредното съвместно предаване на Радио Телевизия Цариброд и Радио София. Зоран Джуров – Председател на Общински съвет Цариброд е първият ни събеседник: "Глобално нещата не са се..
На 25 януари 2025 година, Българско национално радио отбелязва 90 години от издаването на Указ номер 25, подписан от Цар Борис III. С тази наредба-закон радиоразпръскването в България става държавна собственост. Тази дата се възприема за начало на професионалното радио в България: Историята на българското радио обаче се заражда и оформя още..
Разговорът е с Анатолия Тодорова - уредник в Историческия музей “Свищов” и член на УС на Международна фондация “Алеко Константинов”: "Няма друг българския писател, останал с малкото си име, като наш съвременник и приятел. По неговото време Свищов е градът на първите неща. Гражданите в ежедневието си се радват на балове, приеми. Парите са се влагали..
Легендарният поборник, войводата Филип Тотю е имал богат и вълнуващ любовен живот, въпреки строгите правила за хайдутина - да не прескача дувари и да не ходи по жени, нито своя, нито чужда. Точно тях Филип Тотю не спазвал. Той имал три съпруги, съдили са го за двуженство, с последната си жена се събира, когато той е на 65, а тя - на 29...
Националната галерия „Квадрат 500“ представя 21 графични листа на Пикасо, тематично свързани с негови и на други автори литературни текстове, с лични преживявания и прозрения. Подробностите - от Калин Николов, уредник на фонд „Чуждестранна графика“:
Нели Симеонова, изпълнителен директор на компания „Антарта“ за възобновяването на производството на оригиналната българска космическа храна. Техният партньор, Институтът по криобиология и хранителни технологии трети в света е произвеждал космическа храна, а екипът на "Антарта" предлага висококачествени продукти за кратки и дълги пътувания в Космоса,..
С Йордан Радичков, внук на Йордан Радичков говорим за инициативата "Януари - месец на Радичков" която тази година е в Антарктика! Още в края на тази година всички издания на българския писател ще бъдат изпратени в библиотеката на нашата експедиция там: Благодарение на българската мисия в Антарктика и проф. Христо Пимпирев, новите издания с истории..