Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Иван Ничев и неговият режисьорски поглед над съвременна България

Филмът "Можеш ли да убиваш" спечели най-високата награда за режисура от 29-я фестивал “Златен витяз”

Игралният филм на режисьора проф. Иван Ничев “Можеш ли да убиваш” е отличен с най-високата награда за режисура от 29-я фестивал “Златен витяз” в Русия.

Лентата запечатва моментна снимка на живота ни. Филмът беше премиерно представен в България в началото на 2019 г. Месец по-късно пожъна изключителен успех и на премиерата във Варшавския кинотеатър “Култура” в Полша.

“Най-много ме впечатли, че все пак след толкова много филми, един мой филм получава награда на един от новаторите в световното кино, какъвто е и остава Андрей Тарковски в историята на киното. Това ласкаене за творците е стимул”, казва проф. Иван Ничев.  

“Радвам се, че е един съвременен филм, защото дълго време не бях правил такъв. Връщах се назад в миналото и чувствах нужда да разкажа нещо и за съвременна България”, казва режисьорът.

Идеята за филма се ражда от вестникарска публикация, вдъхновена от прехода.

“Почти 70% от българските младежи все още живеят с родителите си. В препитанието си включват и пенсията на баба, дядо. Трудно започват свой самостоятелен живот. На 30-годишна възраст хората в цивилизования свят са на позиции, в които съвсем самостоятелно водят живота си. Това ми се видя страшно за българската младеж.
Навлизайки в темата, режисьорът пътува много и разказва, че е видял картини, които действително са много мрачни.           

“Това ме навява на мисълта, че нещо трябва да извикаме, да направим, да обърнем внимание на това, да помислим, защото ако ние не помислим като народ за себе си… и тези тенденции, да чакаме непрекъснато някой отвън да дойде да ни помогне и спаси, смятам вече за много вредни”, обяснява проф. Ничев.

Според него имаме база, но трябва да се вдигне стандартът на живот и да се борим срещу корупцията и сивата икономика, както и да се помъчим да се превърнем в европейска цивилизована нация, с нормално правосъдие и да направим мостове между нас.

“Винаги ми се е искало драматичното да го редувам с усмивка. По някакъв начин ми се струва, че това е моят почерк. Двете маски още от “Звезди в косите” съществуват в моето творчество”.
Чуйте цялото интервю на Ангелина Грозева в звуковия файл.     


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Някои вече усетиха сладостта от членството

"Форум", 28.01.25: Шенген – наша изстрадана и заслужена привилегия

Двамата събеседници във "Форум" за тази седмица - Георги Захариев и Алексей Пампоров , провокирани от водещия Лъчезар Христов, днес коментираха следните теми: Нощният транспорт на София. Спиране на нощни автобусни линии от Столичния общински съвет. Настояване от изпълнителната местна власт за преразглеждане на решението. Шенген – изстрадана..

публикувано на 28.01.25 в 18:40

Работна група ще действа за привличане на работници и туристи от чужбина

Министърът на туризма Мирослав Боршош ще оглави работна група , която ще координира лично всички институции, от които зависи по-бързото издаване на туристически и работни визи, така необходими за развитие на българския туризъм. Това съобщи пред БНР-Радио София д-р Сийка Кацарова, председател на Българският съюз по балнеология и СПА..

публикувано на 28.01.25 в 17:06

Парамедиците са готови да подпомагат дефицитните медицински сестри в училищата

В училищата медицинската помощ най-често се налага при инциденти, травми и неотложни състояния, показва анализ, направен от Съюза на парамедиците в България. Членовете на тази организация са квалифицирани именно в оказването на първа помощ. Затова от съсловния съюз изтъкват, че назначаване на парамедици в училищата може много да..

публикувано на 28.01.25 в 16:05

"Академия за Родители" ще отличи компаниите, подкрепящи своите служители с деца

На 17.02.25 г. "Академия за Родители" ще отличи български работодателски компании, подкрепящи своите служители с деца. Целта е останалите компании да бъдат мотивирани да се погрижат по-добре за служителите си. Номинациите се събират до 31 януари 2025 г., каза пред Радио София Мариела Станулова - основател на "Академия за родители“ и член на..

публикувано на 28.01.25 в 15:35
Мая Цанева

Нова платформа ще подпомага поколението 50+ за намиране на работа и кариерно развитие

Съвременните реалности на трудовия пазар изискват нови и още по-гъвкави решения, включително и заради повишаването на възрастовата граница при активно работещите служители. Young Talents.bg 50+ /“Млади таланти 50+”/ е новата платформа за подпомагане в търсенето и намирането на работа, кариерното развитие, обучение и менторство на зрели..

публикувано на 28.01.25 в 15:33
Надя Василева

Технологиите трансформират пазара на труда, неавтоматизиращите умения стават валутата на бъдещето

Изминалата 2024-та беше поредната трудна година за работодателите , защото беше белязана от недостиг на кадри в някои сектори - отражение и на демографската криза и застаряващото население, продължи да нараства трудовата миграция . Хората преосмислят ценностите, пренареждат приоритетите и ценят все повече гъвкавостта и автономията...

публикувано на 28.01.25 в 14:56
Стела Христова-Сачи

Стела Христова-Сачи - за пътешествията в Индия, “Leela" и за пътя към себепознанието

Стела Христова – Сачи, която е артист, прекрасна дама, с която си говорим за изкуство с къна, освен това е лайф – коуч, специализирала в сферата на женската енергия, хенна – майстор, водещ на подкаста “Играта на живота“, педагог, лектор, ментор и пътешественик. Поговорихме именно за нейните пътешествия, които са пълни с истории, от интересни..

публикувано на 28.01.25 в 13:51