Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Започва Седмицата на ООН в България - “Заедно да градим нашето бъдеще”

От днес до 25 октомври ще има поредица от инициативи във връзка със Седмицата на ООН. Организатор на събитието е Дружеството на обединените нации в България. Тази година събитието минава под мотото “Заедно да градим нашето бъдеще”.

“Инициативата е по случай 75 години от създаването на Организацията на обединените нации. На 24 октомври е приет Уставът на ООН. Това е и рожденият ден на организацията. Инициативата в България се координира от Дружеството за ООН, съвместно с Министерство на външните работи, Дипломатическия институт, СУ “Св. Климент Охридски” и УНСС, и се стреми, от една страна, да покаже постиженията на ООН в България и света, от друга страна, да привлече вниманието на младите хора, на студентите и хората, с интерес по темите”, казва Илина Мутафчиева - организатор на Седмицата на ООН в България.

След темите, които ще бъдат обсъдени на събитието е как ще бъдат преодолени предизвикателствата с помощта на мултилатерализма, слага ли Covid-19 край на глобализацията и др.

От 21 октомври започват събитията. Тогава в СУ ще се проведе дискусията “Диалог за младите” за връзката между младите и ООН. На 22 октомври в УНСС ще проведе дискусията “Мултилатерализъм - тенденции на многостранното сътрудничество пред новото десетилетие”, на 23 октомври с Дипломатическия институт към МВнР ще се проведе симулационна игра “Дипломация в действие”. Такива игри ще има и на 24 и 25 октомври.

Всяка година, чрез национален конкурс от четири кръга, се избират двама младежи, които да представят гласа на младежите в България на най-високо междуправителствено ниво. Мандатът им е от 18 месеца.

“Тази година много от дейностите на делегатите трябваше да се адаптират като работа, събития, обучения - много от тях преминаха изцяло онлайн. Едно от първите ни постижения беше адаптирането на център за оценка, който е трети кръг от конкурса за младежките делегати, който по принцип е двудневно събитие, което се провежда на живо, но тази година положихме изключителни усилия, за да го направим изцяло онлайн“, казва Ралица Диканска, която е координатор на програма “Български младежки делегати”.

Още за делегатите и за инициативата чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Как се движат цените на храните у нас?

Има ли тенденция за успокояване и спад на цените на храните, плодовете и зеленчуците? Подробности разказа Владимир Иванов, председател на Държавната комисия по стокови борси и тържища. "Доматът е с 29% от под средната цена от миналата година, но за сметка на това краставицата е 46% нагоре. Това е, че има недостатъчни количества на предлагане",..

публикувано на 08.07.24 в 17:14

Политическата стабилност и бизнеса у нас

Седем търговски камари на чуждестранния бизнес у нас призова депутатите и партийните лидери да проявят отговорно държавническо поведение при формирането на правителство и предприемане на спешни действия в полза на обществото и икономиката на страната. Бизнес организациите настояват за постигане на компромис при съставянето на кабинета в името на..

публикувано на 08.07.24 в 15:58
Любомир Дацов

Политическата нестабилност и икономиката

Какво е влиянието на политическата нестабилност върху българската икономика? Подробности разказа икономистът Любомир Дацов. Как икономиката на България стана част от групата на най-развитите икономики и попадна в класацията с високи доходи на Световната банка? "Има един виц за костенурката и заека. Понякога, като вървиш като костенурка и..

публикувано на 08.07.24 в 14:46

Столични полицаи задържаха каруца с огромна ВиК тръба

Полицаи от Трето районно управление в София заловиха четирима млади мъже, които с каруца са превозвали огромна водопроводна тръба. Най-вероятно металната тръба е била взета от място на ремонт и е щяла да бъде предадена в пункт за вторични суровини, коментираха свидетели. Не се знае по какъв начин тежката тръба е била натоварена на превозното..

публикувано на 08.07.24 в 13:39

Изложба във входа на кооперация в столичния "Лозенец" разказва историята на квартала

Нестандартна изложба, която представя фотографии и текстове от историята на квартал "Лозенец" може да се види в една от емблематичните сгради на пл. "Журналист". Мария Чакърова, автор на изложбата, е една от живущите там и споделя, че от малка идея откриването на "Зад една затворена врата" се е превърнало в "Лозенец фест". " Изложбата, която..

публикувано на 08.07.24 в 13:23

Гимназисти рисуват и разказват за софийски сгради - културни ценности

Млади художници изобразяват сгради със статут на културни ценности на няколко локации – две по ул. "Московска" и трета в артистичния "КвАРТал" (под бул. "Дондуков") като част от Проект за популяризиранена архитектурни ценности на София . От 6 до 9 юли ученици от Националната гимназия за приложни изкуства "Св. Лука"  рисуват..

публикувано на 08.07.24 в 11:50
Някои сгради срещу храма

Първият етап на разширението на "Опълченска" започва след седмица

Ремонтът с разширение на ул. "Опълченска" започва от 16 юли и ще стане на два етапа –  първо от бул. "Сливница" до ул. "Цар Симеон", а след това от "Цар Симеон" до бул. "Тодор Александров", потвърди пред БНР-Радио София кметът на район "Възраждане" Станислав Илиев . Така след завършване на проекта натоварената улица ще бъде с по 3 ленти на..

публикувано на 08.07.24 в 11:15