Рецепти за сладки изкушения, които ще помогнат за поддържане на здравето, работоспособността и енергичността, са разработени от учени от Руския икономически университет "Плеханов". Сред "здравословните" сладкарски изделия са шоколад, кифли, вафли и меденки с повишена хранителна стойност, съобщават от университета.
Разработените сладкарски изделия са не само вкусни, но и здравословни: те помагат на организма да се защити от агресивни свободни радикали, позволяват балансиране на витаминния и микроелементния състав на храната в съответствие с възрастовите нужди на организма, казват експертите.
Според учените е трудно да се причисли сладкото към категорията на обогатените храни, тъй като те са с високо съдържание на калории. Специалистите обаче успели да увеличат хранителната стойност чрез добавяне на протеини от растителен и животински произход и биологично активни вещества в състава. В същото време те успели да запазят и традиционно атрактивния вкус.
"Моделирахме съставите на смеси от два протеинови компонента, които са най-близки по съдържание на незаменими аминокиселини до "идеалния" протеин. Такива компоненти допринасят за по-доброто храносмилане и усвояване на протеина. Крайното съдържание на хранителни вещества в продуктите съответства на необходимия дневен прием", коментира зам.-директорът на Изследователския институт "Продоволствена сигурност" Манана Ткешелашвили.
Според учените десертите, които са разработили, могат да се приготвят във всеки производствен цех. Освен това всички нови суровини могат да бъдат произведени вътрешно и да бъдат заменени вносните им съставки.
"Този състав използва слънчогледово брашно с високо съдържание на протеини и прах от изсушени лиофилизирани кълнове от бял трън", каза Ткешелашвили.
Тя също така отбеляза, че преди това тези компоненти не са били използвани в такава комбинация при производство на шоколад и други продукти. В същото време цената на новите съставки е сравнима с цената на захарта, което има положителен ефект върху крайната цена. Освен това новите съставки са богати на полезни аминокиселини и хепатопротективен силимарин, който има положителен ефект върху функциите на черния дроб и организма.
Общинският съвет в Долна баня прие бюджета на общината за 2025 година в размер на 18 636 727 лева. Приходите за финансиране на делегираните държавни дейности са 14 059 912 лв., а за местните дейности - 4 576 815 лева, посочи пред БНР-Радио София кметът Владимир Джамбазов. Капиталовите разходи в размер на 2 105 249 лева. За..
Въпреки добрите резултати, които показва статистиката, желаещите да бъдат донори на репродуктивен материал (яйцеклетки) продължават да са в пъти по-малко от хората, които имат нужда от тях, съобщават с тревога от фондация "Майки за донорството". Семействата с репродуктивни проблеми в страната се увеличават. Инвитро клиниките в България..
През последните години има активен разговор за недостига на кадри и вноса на работна ръка, дават се предложения, включително и за бъдещи законодателни промени, припомни пред БНР-Радио София Жасмина Саръиванова, главен експерт "Социален диалог" в Българската стопанска камара (БСК). Тази седмица на кръгла маса вицепремиерът и министър на..
Женски народен хор - София към Народно читалище "Бъднина – 1982“ е един от малкото самодейни народни хорове на територията на столицата, който поддържа изцяло акапелна програма в триглас. Те изпълняват песни от всички региони на България. Наред с песните от Шопския и Граовския край, характерни за региона на София и околностите ѝ, в репертоара на..
Продължава 78-ото издание на един от най-престижните фестивали за кино - "Златна плама" в Кан. Вече се отличават някои от фаворитите в конкурсната програма и киноведът Лазар Хрисимов ни споделя най-впечатляващите заглавия. "Финикийската схема" на Уес Андерсън е именно такова заглавие. Става дума за комедия с престижен актьорски състав: Бенисио..
На 22 май ще се проведе Голямата диктовка II – "Пазител на българския език" от 11.00 часа в читални 4 и 5/6. За 146-та си годишнина Националната библиотека кани 146 участници да се включат във второто издание на инициативата. Тази година темата на второто издание на Голямата диктовка ще бъде свързана с Годината на глаголицата. Текстът ще бъде..
Тази вечер от 16.00 часа в Националния военноисторически музей (НВИМ) ще бъде открита изложбата „Един колоритен чех в България“, посветена на 165 години от рождението и 110 години от смъртта на Ярослав Вешин. Изложбата представя произведения на един от виртуозите на четката. Чех по произход, но българин по душа, той посвещава живота си на България и..