Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Милена Ташева - книжен блогър:

При четящите има много интересни тенденции тази година

Милена Ташева - съосновател на платформата “Аз чета”
Снимка: milleniumbg.eu
Кои книги предпочетоха четящите хора у нас през тази година – разказва съоснователят на платформата “Аз чета” Милена Ташева – известен книжен блогър. Според нея има много хора, които не са успели да се фокусират върху книгите, но има и такива, които успешно са "избягали" от реалността именно чрез книгите. 

“Желанието да се справим по най-добрия начин със ситуацията, в която ни се наложи да живеем и да вземем най-доброто от нея, породи много закачки от типа на: “Ето, сега ще имаме възможност да наваксаме с всички книги, които сме си купили през годините, защото имаме време да четем".

Оказва се обаче, че много читатели изпитваха затруднение да четат, изобщо да мислят за книги, заради стреса, който самата ситуация оказа върху нас. Някак не успяваме да се откъснем от ситуацията. Други успяха да избягат от всичко, което ни заобикаля, именно през книгите и през литературата. Има много интересни тенденции тази година”, казва Милена Ташева.

Според нея, ако има една позитивна страна на всичко, което ни се случи, това е, че културни инициативи като Софийския международен литературен фестивал, който тази година се проведе онлайн, успя да надскочи границите на София. Това може да стане златен стандарт и всички културни събития могат да имат онлайн формат, който да ги прави достъпни не само на регионално и локално ниво.

По думите ѝ хората през тази година са станали много по-склонни да рискуват, да излизат от зоната си на комфорт и да избират заглавия, към които не биха посегнали. Това, според нея, се дължи на факта, че издателствата обръщат повече внимание на комуникацията си с читателите и като цяло издателствата разширяват дигиталните си възможности. 

По отношение на читателските предпочитания през годината, Милена Ташева посочи, че е естествено в период на криза, читателите да се обръщат назад към историческите заглавия, където търсят добри примери. Това обяснява и защо книгата “Топ мистериите на България” на Слави Панайотов е толкова успешна. 

Освен това книгите за Втората световна война, както и темата за прехода, са винаги актуални заради склонността на хората да се самоанализират.

Чуйте повече за книжния пазар у нас през последната година в разговора на Гергана Пейкова в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Софийски разкази - арх. Пенчо Койчев и Съдебната палата

Как е описвана Съдебната палата в софийската преса в началото на 40-те години на миналия век, къде и кога е имало проекти да бъде изградена тя още в края на 19 век и началото на 20 век?  Още в спомените на Георги Каназирски-Верин, "Шишковия трамвай" за Бали Ефенди, който е тръгвал от мястото на днешната Съдебна палата. Проектът Екс Професо на..

публикувано на 17.05.25 в 16:00
Йерусалим днес

Историята оживява - Хаджиите от Банско, част първа

Разговорът е с изследователите и генеалози Светлана Дяконова - Арсен - потомка на голям род от Банско и секретар на Българската генеалогична федерация “Родознание” и Ивелин Любенов - индивидуален член на Българската генеалогична федерация ‘Родознание”: Във втората част продължаваме с другите хаджии и техните фамилии: "Срещаме графити от 1771 за..

публикувано на 17.05.25 в 15:00
С Васил Попов

Като чуя прочита, сънувам кошмари със собствената си история

Писателят Васил Попов за сериала по романа му Мамник и издаването на следващия, Лехуса: "Докато пишех "Мамник" мислех, че жанровата литература не е разпространена в България, но се изненадах от интереса на различните възрасти. Снимките приключиха април. Предполагам, че ще е готов зимата. Натрупа се материал - скоро почвам третия. Съвсем различно..

публикувано на 17.05.25 в 14:28
Със Захари Нанков

Не сме високото изкуство, но може да се задълбае

Покана за танцов спектакъл TRAPтайм? от Захари Нанков, танцьор и хореограф: "Концепцията я реализирах преди 3 години, сега я повтарям с ученици от моята школа. Комбинирал съм стила в музиката трап с рагтайм - като музика и роман. Правя съпоставки между тези две епохи - тогава и сега, всичко минава през една игра. Проследяваме нишката как се променя..

публикувано на 17.05.25 в 14:15
Мария Пулиева

Адресите на любовта - Найден Геров и Мария Пулиева

Сигурна съм, че всички са чували името на Найден Геров: възрожденец, писател, езиковед и фолклорист. Делото на неговия живот е „Речник на българския език“. А жената на неговия живот е Мария, също от сой. Потомка на рода Пулиеви и Евлоги и Христо Георгиеви, сродена с даскал Ботьо Петков, бащата на Христо Ботев. Т я също блести със собствена светлина..

публикувано на 17.05.25 в 14:00

Право на глас

Лора Младенова oт „Невидими животни” за  благотворителния концерт-протест срещу насилието над животни , събиращ българските изпълнители на Благотворителен концерт-протест срещу насилието над животни събира българските изпълнители на 18 май от 18:00 часа в Концертната зала на Военния клуб в София с вход свободен:  "Идеята дойде от певицата Тина, към..

публикувано на 17.05.25 в 11:20
„Нощ на музеите“ в НВИМ

„Нощ на музеите“ и в НВИМ

Славея Сурчева ни кани на поредната „Нощ на музеите“ в НВИМ  с атрактивна програма и вход свободен за външната и постоянната хронологична експозиция. В късните часове на деня посетителите ще имат възможността да разгледат една от най-богатите музейни колекции в страната и да съхранят този спомен със селфи в специално обособен за целта кът. Екипът..

публикувано на 17.05.25 в 10:50