Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

От какво зависи скоростта на метаболизма ни

С възрастта метаболизмът се забавя
Снимка: Архив

Каквато и да е скоростта на метаболизма ви, има фактори, които могат да го тласнат да работи с по-ниски или по-високи скорости, обяснява за Би Би Си Мундо нутриционистът Терез Толар Петерсон.

Енергийните нужди на тялото

Метаболизмът е биологичен термин, който се отнася до всички химични реакции, необходими за поддържане на живота в организма.

Вашият метаболизъм върши три основни задачи: превръщането на храната в енергия; разгражда храната до основните й компоненти (протеини, липиди, нуклеинови киселини и някои въглехидрати) и отстранява азотните отпадъци.

Ако сте обезпокоени от скоростта на метаболизма си, вероятно се концентрирате върху това колко енергия получавате от храната, която ядете и колко тялото ви използва от нея. Енергийната стойност на храната се измерва в калории. Базовият метаболизъм е минималното количество калории, необходимо за основните функции в покой. Разходът на енергия в покой е броят на калориите, които тялото ви използва по време на почивка или сън, което се равнява на около 60% - 65% от общите ви енергийни разходи.

Той не отчита калориите, от които се нуждаете за всичко останало, което правите, като движение или изразходване на енергия за активност (25% -30%), мислене и дори смилане на храна (5% -10%).

По този начин общият ви енергиен разход съчетава двете: енергийните ви разходи в покой плюс енергийните ви разходи в други дейности.

Приблизителният дневен прием на калории, необходим за 57-килограмова възрастна жена, варира от 1600 до 2400 калории на ден. За мъж с тегло 70 килограма дневните калорийни нужди могат да варират от 2000 до 3000 калории на ден. Това е около 25-30 калории на килограм телесно тегло. За разлика от тях, малките деца изгарят около 120 калории на килограм тегло на ден и това съотношение непрекъснато намалява, докато детето расте.

Така че малките деца имат най-високия метаболизъм от всички. Това изискване за допълнителни калории е необходимо за растежа.

Фактори, влияещи върху скоростта на метаболизма

Скоростта на метаболизма и калоричните нужди варират от човек на човек в зависимост от фактори като генетика, пол, възраст, състав на тялото и количеството упражнения, които правите.

Здравното състояние и някои медицински състояния също могат да повлияят на метаболизма. Например, регулатор на метаболизма е щитовидната жлеза. Колкото повече тироксин прави щитовидната жлеза на човек, толкова по-висок е базовия метаболизъм.

Температурата също може да повлияе на основния метаболизъм на човек.

За всеки 0,5 градуса по Целзий увеличение на вътрешната телесна температура на човека, основната му метаболитна скорост се увеличава с около 7%.

Други медицински състояния, които оказват влияние върху скоростта на основния метаболизъм, могат да включват загуба на мускулна маса (атрофия), продължително гладуване, ниски нива на кислород в тялото (хипоксия), мускулни разстройства, депресия и диабет.

Друг важен фактор е съставът на тялото – мазнини, мускулна маса и т.н.

Базовата скорост на метаболизма намалява с възрастта.

Ако наистина искате да стимулирате метаболизма си, най-лесният начин да го направите е да увеличите мускулната си маса и нивото си на активност.

Чрез увеличаване на мускулната маса ще увеличите и основния брой калории, необходими за поддържането на тези мускули.

Вместо да се оплаквате от бавен метаболизъм, можете да опитате да го активирате, за да го направите поне малко по-бърз.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Габриел Тачев

Софийски разкази: Какво не знаем за ж.к. „Люлин"

Габриел Тачев за Историческа работилница "Люлин" и посветената на квартала експозиция: "Идеята започна като на шега - открихме първа витрина, която да стане част от музейна експозиция. Общият брой експонати са за две витрини. Започваме с предисторията: Модерно предградие като майката на Люлин. До 1976 кварталът се казва "Модерно предградие". Имаме..

публикувано на 24.05.25 в 16:00
С Лилия ИлиЕва

Адресите на любовта – 33-ма звездни мъже с Лилия ИлиЕва

Лилия ИлиЕва, aвторката на книгата с интервюта с 33-ма известни български мъже „Заведи ме в теб“, разкрива какво са ѝ споделили за любовта някои от героите ѝ в книгата. Актьорът Андрей Баташов ѝ изповядва: „ М исля, че взаимоотношенията между двама души зависят от качеството на информацията, която протича между тях, дали е точна, ясна и..

публикувано на 24.05.25 в 14:00
С Мартин и Чавдар Кодинови

За езика – аналогово и дигитално

Мобилното студио на предаването „Радиокафе“ се настанява удобно на сцената на #гудгейм Lan Party 2025 . На 24 май – празника на българската просвета, култура и писменост, темите ще са предизвикателен фюжън между видео игрите и българския език. С разнообразните гости в три часовото предаване, ще проследим как се променя общуването в дигитална среда,..

публикувано на 24.05.25 в 09:54

"Форум", 23.05.25: Тръмп блокира възможността чуждестранни студенти да учат в "Харвард". Какво следва?

Седмицата завършва с коментаторите във "Форум" – Адриана Диканчева и Никола Атанасов. Заедно с водещата Елена Пъневска, те дискутираха по различни теми от деня: -   ПП "Възраждане“ апелират министерствата да разгледат членствата в различни НПО и да прекратят такива, които не носят полза за държавата -   Тръмп блокира възможността..

публикувано на 23.05.25 в 19:05
Столична библиотека

Столичната библиотека отбелязва 24 май с празнична програма

Столичната библиотека отбелязва Деня на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност с фотодокументални изложби, литературни четения и Ден на отворените врати. Празничната програма за 24 май ще започне в 11.00 часа, а софиянци и гости на столицата могат да посетят Централната сграда на пл. "Славейков“, да разгледат..

публикувано на 23.05.25 в 18:01

Третото издание на "Нова българска типография" демонстрира постиженията на българските дизайнери

Третото издание на Нова българска типография демонстрира постиженията на българските дизайнери, работещи в областта на калиграфията, летеринга, шрифтовия дизайн и типографията след 2019 година. Повишеният интерес към изкуството на шрифта през последните години създаде поле за изява на много автори и повиши критериите и очакванията на широката..

публикувано на 23.05.25 в 17:06

Най-добре платената индустрия в България остава IT сектора, други отрасли с остра нужда от кадри

Сериозно разминаване между желанията за професионална реализация на завършващите училище и реалните нужди от кадри на пазара на труда, отчитат от една от големите компании в областта на HR решенията. Наблюденията са направени сред над 300 български и международни компании от различни сектори. През последните години сред най-желаните..

публикувано на 23.05.25 в 16:48