Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Микрофлората подсилва причинителите на анорексия

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Вероятността от развитие на анорексия зависи не само от психологически фактори, но и от състава на чревната микрофлора в човешкия организъм.

Това показва проучване на биолози от Оксфордския университет, чиито резултати са публикувани в научното сп. Frontiers in Psychiatry.

По време на експеримента си изследователите поставили микрофлора от човек с анорексия в черво на мишки, предварително пречистено от бактерии.

Като последствие гризачите започнали по-бавно да наддават на тегло, станали по-тревожни и импулсивни. В същото време животните, на които е пренесена микрофлора от здрави хора, са се държали нормално.

„Това показва, че част от симптомите на анорексията може да се дължат на промени в микрофлората“, коментира Ана Генчулеску, част от научния екип.

Предишно международно проучване от август 2019 г. беше показало, че анорексията е хибридно заболяване, за чиято поява влияят както психологични, така и физиологични фактори, включително и нарушения в метаболизма.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Още по темата

Качваме килограми заради притъпено чувство за ситост

Всеки втори четвъртък на януари е посветен на здравословното тегло. След обилните семейни обеди и калорични вечери по коледните и новогодишни празници, идва моментът, когато трябва да се направи равносметка и да се вземат мерки за отстраняване на излишните..

обновено на 14.01.21 в 12:42
ВИЖТЕ ОЩЕ
Габриел Тачев

Софийски разкази: Какво не знаем за ж.к. „Люлин"

Габриел Тачев за Историческа работилница "Люлин" и посветената на квартала експозиция: "Идеята започна като на шега - открихме първа витрина, която да стане част от музейна експозиция. Общият брой експонати са за две витрини. Започваме с предисторията:..

публикувано на 24.05.25 в 16:00
С Лилия ИлиЕва

Адресите на любовта – 33-ма звездни мъже с Лилия ИлиЕва

Лилия ИлиЕва, aвторката на книгата с интервюта с 33-ма известни български мъже „Заведи ме в теб“, разкрива какво са ѝ споделили за любовта някои от героите ѝ в книгата. Актьорът Андрей Баташов ѝ изповядва: „ М исля, че взаимоотношенията между двама..

публикувано на 24.05.25 в 14:00
С Мартин и Чавдар Кодинови

За езика – аналогово и дигитално

Мобилното студио на предаването „Радиокафе“ се настанява удобно на сцената на #гудгейм Lan Party 2025 . На 24 май – празника на българската просвета, култура и писменост, темите ще са предизвикателен фюжън между видео игрите и българския език. С..

публикувано на 24.05.25 в 09:54

"Форум", 23.05.25: Тръмп блокира възможността чуждестранни студенти да учат в "Харвард". Какво следва?

Седмицата завършва с коментаторите във "Форум" – Адриана Диканчева и Никола Атанасов. Заедно с водещата Елена Пъневска, те дискутираха по различни теми от деня: -   ПП "Възраждане“ апелират министерствата да разгледат членствата в различни НПО..

публикувано на 23.05.25 в 19:05
Столична библиотека

Столичната библиотека отбелязва 24 май с празнична програма

Столичната библиотека отбелязва Деня на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност с фотодокументални изложби, литературни четения и Ден на отворените врати. Празничната програма за 24 май ще започне в 11.00 часа, а..

публикувано на 23.05.25 в 18:01

Третото издание на "Нова българска типография" демонстрира постиженията на българските дизайнери

Третото издание на Нова българска типография демонстрира постиженията на българските дизайнери, работещи в областта на калиграфията, летеринга, шрифтовия дизайн и типографията след 2019 година. Повишеният интерес към изкуството на шрифта през..

публикувано на 23.05.25 в 17:06

Най-добре платената индустрия в България остава IT сектора, други отрасли с остра нужда от кадри

Сериозно разминаване между желанията за професионална реализация на завършващите училище и реалните нужди от кадри на пазара на труда, отчитат от една от големите компании в областта на HR решенията. Наблюденията са направени сред над 300 български..

публикувано на 23.05.25 в 16:48