Незаконната сеч носи около 150 млн. лева годишно на бракониерите в България. През последната половин година само в Световния фонд за дива природа (WWF) -България“ са подадени над 30 сигнала по телефон и по имейл, съобщи пред Радио София Яна Барзова от организацията. Още около 30 сигнала са подадени и чрез мобилното приложение, пуснато през август 2020 г.
От WWF-България изготвят 5-годишни национални доклади за незаконен дърводобив.
Последният доклад е от 2018-а и според данните в него незаконен е от 25 до 33% от общия дърводобив.
Яна Барзова обясни как можем да подаваме сигнал, след като сме се убедили, че даден дърводобив е незаконен. Добре е да знаем и сайта на Изпълнителната агенция по горите, където са публикувани регистри на позволени сечи.
Случаите, които стигат до съд или до ефективни наказания са изключително малко, а събираемостта на глоби – ниска (около 30% за 2020 г.), а това създава чувство за безнаказаност у извършителите, подчерта Яна Барзова.
С нея разговаря Гергана Пейкова.
От 2014 г. по силата на резолюция A/RES/68/205, приета на 20 декември 2013 г. от Общото събрание на ООН, днес се отбелязва Световният ден на дивата природа. Целта е да се насочи вниманието на обществеността към многообразието и красотата на дивата фауна и флора и за да се повиши степента на информираност за дейностите за защита на дивата природа.
Броят на контейнерите за разделно събиране на отпадъци от опаковки зависи от регистрираните жители на постоянен адрес. Ако се окаже, че са малко – например в бързо развиващи се квартали или по Витошката яка, може причината да е, че там живеят повече хора, отколкото са регистрирани официално. Това разясни пред БНР-Радио София Георги..
Днес в повечето райони ще е предимно слънчево, но на места в котловините и в равнините ще се задържи мъгливо. След обяд временно видимостта ще се подобрява, но от югозапад облачността, средна и висока, ще се увеличава. Почти тихо време. Максималните температури ще бъдат между 6° и 11°, значително по-ниски в районите с трайна мъгла, в София - около..
С нас е поетесата, радио и телевизионен журналист Виктория Катранова: "Аз съм невероятен оптимист. Първите ми журналистически изяви бяха като студент, сътрудник в БНР - детските и младежки предавания, после Предаване за столицата. Срещнах се с доста интересни хора, от които научих много неща. Когато минавам покрай БНР сърцето ми бие по-бързо. Освен..
Златна Костова е журналист, когото повечето познават като преводач - достатъчно е да кажете "дубрютру", за да се разбере словотворчеството ѝ, в случая в култовия сериал на ВВС "Ало, ало": "Както винаги предизвикателствата пред журналиста и преводача стават все по-големи заради навлизането на ИИ. Но преводачите на художествени произведения не са..
Ралица Мавродиева ни обяснява каква болест е цьолиакията: "Част съм от Асоциацията цьолиакия и майка на дете с цьолиакия. Това е автоимунно заболяване за цял живот, това е реакция към протеина на глутена. При прием на глутен се засяга лигавицата на тънкото черво. Тялото не се храни. Симптомите често се бъркат с други заболявания. Изследванията са..
Народната певица Руслана Аспарухова от „Мистерията на българските гласове“ ни разказва за очакванията ѝ за годината, които идва и за нещата, през които е преминала: "На всекиму да се случват все хубави неща. Много непринудено и по-детски чисто се присъединих към репетициите, на които ни покани един диригент в малките класове. И до ден-днешен обичам..
На 25 януари 2025 година, Българско национално радио отбелязва 90 години от издаването на Указ номер 25, подписан от Цар Борис III. С тази наредба-закон радиоразпръскването в България става държавна собственост. Тази дата се възприема за начало на професионалното радио в България: Запис от разговор с инж. Симов ни предостави друг емблематичен..