Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Св. Антипа - покровител на зъболекари и пациенти

| обновено на 11.04.21 в 15:14

Свети Антипа е покровител на стоматолозите, но и на пациентите, защото той покровителства самите тях, защото зъбната болка може да бъде една от най-силните. След Първи век преди Христа той е бил най-големия защитник на зъбната болка. 

Доктор Антоанета Зафирова прилага метода на образна диагностика в България и лечение на парадантоза при пациентите чрез хиалоуронова терапия.

"Иновациите в момента в световен мащаб са много. В България аз прилагам успешно една образна диагностика, която прави медицинското лице Румяна Николова, чрез която можем бързо да направим изследване за състоянието на пациентите за евентуални алергични реакции, които евентуално имат към медикаментите, за различни микроорганизми в устната кухина, и дори да се справим със страха, който изпитват пациентите. Процедурата трае около 20 минути. "

д-р Антоанета Зафирова.

Професията на стоматолога изисква концентрация, търпение и усъвършенстване, твърди доктор Зафирова, която има вече 30 години опит в стоматологията и е получила редица международни признания от семинари по дентална медицина в различни краища на света.

"В България иновациите навлизат много успешно. Разбира се, някои процедури са доста по-скъпи, но това не означава, че не са достъпни у нас. Един от най-иновативните методи за лечение на парадонтит е хиалоуроновата терапия, работим със специално разработени клинично швейцарски хиалоуронови киселини. Галваничният метод е един от най-съвременните методи, който се прилага при имплантите за унищожаване на микроорганизмите. Има много нови системи за избелване на зъбите на пазара, но е важно пациентите да прибягват към процедурата по избелване на зъби след консултация със своя стоматолог."

Още за най-иновативните методи в денталната медицина, как се прилагат те в България и какви са тайните на успешния стоматолог, чуйте в звуковия файл в разговора на Ангелина Грозева с д-р Антоанета Зафирова. 




Често казваме, че човек се познава по усмивката, в този смисъл зъбите ни трябва винаги да бъдат безупречни, за да не се притесняваме да се усмихваме. Грижим ли се обаче достатъчно за здравината на зъбите си? 

Статистиките сочат, че през 2019 година е отчетено, че едва 30% от българите редовно си купуват четка и паста за зъби. Същата статистика сочи, че всеки тийнейджър е с кариес, а едва 1/3 от 18-годишните са със здрави венци.  Проблемът се корени в това, че не обръщаме достатъчно внимание на профилактиката и на изграждането на хигиенните навици при децата, твърди стоматологът д-р. Стефан Стефанов.д-р Стефан Стефанов

" Проблемът с тези статистики се корени в страха на хората. Повечето хора се страхуват от нас, стоматолозите, а истината е, че съвременната медицина е изключително безболезнена. В миналото, упокойте са били лукс и затова хората се страхуват повече. Изключително важно е и денталният лекар да предразположи пациента, аз винаги отделям време, за да обясня на пациентите си, че грижата за зъбите е тяхна лична отговорност и е много деликатен този процес, в който хората трябва да осъзнаят своята роля за грижата за личното им здраве. Посещението на стоматолог е необходимо да се извършва два пъти годишно, за да поддържаме здрава и красива усмивка, здравето на венците и зъбите се разглежда отделно. Трябва да правим разлика. Хубаво е като професионалисти да си създаваме отношения между колеги, за да има на кого да разчитаме."

Един от най-важните елементи на красивите и здравите зъби, освен тяхната здравина, е може би и тяхната правилна подредба, знаем, че изкривените зъби могат да доведат и до по-сериозни проблеми, тъй като са свързани със синусите.  Един от най-новите методи за изправяне на зъби са така наречените алайнери, които представляват система за изправяне на зъбите, която се оказва един много комфортен  и бърз метод за изправяне на зъби, а и са невидими, за разлика от брекетите и другите апарати, така наречени шини, които се използват за изправяне. 

"Алайнерите представляват ортодонтска система, с която можем да подредим зъбите с невидими шини. Това е доста разпространен метод като световна тенденция, за България са по-нов метод. С тях могат да се лекуват леки и тежки случай на ортодонтско разместени зъби. С помощта на софтуери се разработват тези шини, които изчисляват колко чифта алайнери, трябва да се използват, за да се постигне резултат. Невидими са, могат да се свалят лесно, много по-хигиенен метод са от класическите брекети, по-бюджетни са от тях. Но трябва да отбележим, че с алайнерите не могат да се лекуват всички видове ортодонтски аномалии. Много често сигналите от една част от организма водят до други проблеми в организма и се оказва, че трябва да се стигне до зъболекарския стол. Алопецията например като оплешивяване на участие от тялото, може да е свързана със зъбни проблеми."







Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Символичен старт на кампанията беше даден в двора на столичното 18-о СУ

Стартира инициативата "Аз ще бъда отговорен шофьор" насочена към ученици

600 ученици в 11-и и 12-и клас в София, Пловдив, Пазарджик, Стара Загора, Велико Търново и Варна ще преминат през обучение по пътна безопасност. Целта на инициативата "Аз ще бъда отговорен шофьор" е да формира отговорно отношение на младежите, като участници в движението и като бъдещи водачи на моторни превозни средства. "Аз ще бъда отговорен..

публикувано на 05.11.24 в 17:16
Милен Митев и проф. д-р Георги Вълчев

БНР и Софийският университет с меморандум за сътрудничество

В ректората на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ днес бе подписано споразумение за сътрудничество между университета и Българското национално радио. Обществените институции не могат да работят в изолация и трябва да си помагат по пътя напред, защото всички работим в полза на обществото. Това подчерта по време на подписването на..

публикувано на 05.11.24 в 17:03
Кметът Васил Терзиев при откриването на форума

София да заеме мястото си на лидер в разговора за подобряване на качеството на въздуха

София да заеме мястото си на лидер в разговора за подобряване на качеството на въздуха и в него да се включат представители на научно-изследователската общност, но и обикновените граждани, които могат да допринесат за общинските политики. За това се обяви столичният кмет Васил Терзиев по време на откриването на научната конференция “ Предизвикателства..

публикувано на 05.11.24 в 16:39

В Александровска болница възстановиха бъбречните трансплантации от жив донор

Първата успешна операция за тази година бе извършена от екипите  на проф. Маринчо Георгиев и проф. Красимир Янев от Клиниката по урология на Александровска болница .  Благодарение на успешната трансплантация 31-годишна жена от Плевенска област получи втори шанс за живот . Неи н донор стана 54-годишният ѝ баща , като и двамата са в отлично..

публикувано на 05.11.24 в 15:46

Гарантира ли БДС, че консумираме български продукти?

Марката „Български държавен стандарт“ (БДС) гарантира единствено и само производството на кисело мляко или бяло саламурено сирене на територията на България. Суровината обаче, дали под формата на фуража, с който се хранят животните или млякото, от което се произвежда готовия продукт, доста често е внос от чужбина. Това коментира Симеон..

публикувано на 05.11.24 в 15:45
Сирма Желева, изпълнителен директор на Българска Асоциация Кръгов Текстил

Сериозни предизвикателства пред бизнеса с текстил втора употреба

Европейска организация на рециклиращата индустрия и Европейска организация за управление на битовите отпадъци, призовават за незабавна финансова и законодателна подкрепа за бизнеса с текстил втора употреба, заради задълбочаващата се криза в европейския сектор за сортиране и рециклиране на текстил . В съвместно изявление двете организации обявиха, че..

публикувано на 05.11.24 в 15:25
Георги Еленков

Създават единен регистър за събиране на данни за домашното насилие

Един от най-тежките, болезнени и важни обществени проблеми е насилието над деца. Преди дни в София се състоя конференция под надслов “Заедно срещу насилието над деца“, организирана от Национална мрежа за децата(НМД), Институт по медиация и управление на спорове (ИМЕУС), подкрепена от Държавна агенция за закрила на детето (ДАЗД). Според данните,..

публикувано на 05.11.24 в 15:04