Независимо от поведението или излизането в отпуск на ръководителите на институции, службите за сигурност на държавата трябва да продължат да функционират. В същото време служебното правителство отправи послания, които звучат като предупреждения към тези шефове – че могат да бъдат отстранени без адекватния повод за това.
Това коментира в ефира на Радио София ген. Съби Събев, експерт по вътрешна сигурност, първи български военен представител в НАТО, председател на Съюз Атлантик.
„След толкова години в НАТО и член на Европейския съюз, може да се каже, че България не е новак в регионалните системи за сигурност. Може обаче да се желае още по отношение на нашата адекватност и принос в запазване сигурността на Европа. Модернизацията на българската армия много закъсня. Не е пълна оперативна съвместимост с компонентите за колективна отбрана.“
По думите на ген. Събев след влизането на страната ни в НАТО през 2004 г. всички правителства са игнорирали въпроса за модернизация на армията и това е сред причините за изоставането ни в основните бойни системи. Договорите за 8 изтребители и двата модулни патрулни кораба от последните години е стъпка, която трябва да бъде продължена.
Отбранителният сектор трябва да бъде приоритет на следващите правителства до 2030-3032 година, подчерта ген. Съби Събев.
Според него след събитията в Крим и Донбас, Русия се е позиционирала като разрушителна сила към установения ред в Черноморския регион. Увеличила се е заплахата й спрямо съседните държави.
„В голяма степен Русия милитаризира своята външна политика. Заплахите й в нашия регион са енергийни, търговско-икономически, информационни и други“, допълни експертът.
С него разговаря Лъчезар Христов.
Киноконцерт: Романтичните неволи на Чаплин, Кийтън, Линдер - прожекция с музика на живо. Слушаме Еви Карагеоргу – координатор на събитието: "Това е много специална програма с три неми филма с музика на живо, рядко имаме такава възможност да ги видим" Повече подробности за автора на музиката и други неща, които ще ви заведат на прожекцията - в..
Разказът е на Снежана Маринова - краевед, изследовател на историята на Стара Загора и съавтор на книгата “Мозайка от миналото на Стара Загора”: Къде са секвоите в България? Откъде идват тези в Борисовата градина? Кой е В.В.Попов, чийто постамент за паметник откриваме до секвоите там? "Каква е цената, ако иска един човек като родения в Стара..
Разговорът е със Здравко Петров - урбанист и създател на проекта “Исторически маршрути”: "София никога не е била изостанала, минава през много животи. Била е много различна от това, което можем да си представим - с кьорсокаци и малко черкви, някои, като Света София, превърнати в джамии." Какво е съдържал първия градоустройствен план, кои са..
Прожекции на документалния филм „Скритата красота на Севера“ - повече за филма, заснет с дрон от неговия автор Вивиа Ники: "Северът за моето усещане е много мистично място с изключително много култура, оято е неразкрита." Разказът продължава като филм във филма или като изложба за филма - преценете сами в звуковия файл.
Започва третото издание на „Форум за съвременно изкуство и култура WIDE ARТ“ – за него ни разказва Радослав Механджийски: "Представяме съвременното изкуство през най-различни перспективи. Търсят се пресечни точки между технология и изкуство, психоанализа и изкуство и т.н. Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство." Още за поредното..
Визулен тур в изкуствата – Мария Маринова и Евгения Селвелиева от настоятелството на „Читалище-мечталище“ – на живо в студиото: "Това е гражданска инициатива, която събра съвсем случайно единомишленици. Оказа се, че има страшно много хора, които искат да видят културен хъб, а не прашасали и оставени на командно дишане места. Реално има супермного..
Festeaval – фестивал на чая, представен ни от Илиана Елиас: "Много чай от цял свят, български билки, богата палитра от вкусове - това вече е осма поредна година. Имаше различни събития в различни браншове и в България много чай не се пие - само когато сме болни. Има жажда за култура." Още любопитни неща за чая и културно-образователната им..