Проблемите в Студентския град са ясни и видими, и то не отскоро. Те са свързани с лошото състояние на осветлението и улиците, липсата на места за паркиране, повечето общежития нямат кухня, отбеляза пред Радио София Мартина Георгиева от сдружението „Студенти в действие“, което създаде споделено пространство за учене StudyHub.
Намеренията за района са били съвсем други, когато е започнало изграждането му. Статутът е особен, защото има и държавни университети, и частни имоти и сгради.
Приходите на общежитията винаги са били недостатъчно за обособяването и поддържането на читални, каза Антонио Стоичков, председател на студентския съвет към СУ „Св. Кл. Охридски“. При направена анкета сред около 1000 настанени, студентите са посочили като по-съществен проблем липсата на пералня и кухня. Може да отнеме време, но намеренията са за закупуване на оборудване и мебели за перално помещение, за което ще се използват бюджетите на студентския съвет както и на домовите – при съответните общежития. Наемите са сравнително ниски и не позволяват добра поддръжка на наличната база, допълни Стоичков.
„Наемите трябваше да се увеличат с 30-40 процента, но не го направихме, заради пандемията.“
„От 15 милиона приходи от данъци за инфраструктура в район „Студентски“ – улици и тротоари, от Столичната община се връщат едва 230 хиляди лева. Други 300 хиляди са за конкретни обекти. Това е крайно недостатъчно. Всеки ден в администрацията или по имейл получаваме десетки сигнали“, призна Искрен Арабаджиев, зам.-кмет на район „Студентски“.
По неговите думи около 60-70% от площта в района е държавна собственост, 10-20 – частна и 10-20% – общинска. Държавата е дала сгради на университетите, но поддръжката е тяхна грижа. Реално алеите, на които липсва осветление, са дадени на вузовете. Осем години Студентският град беше без кадастрална карта, но от няколко месеца това е оправено и вече е ясна собствеността на терените.
Вече има проект за първия кампус, но се чака финансиране. Това ще е затворен комплекс с поддържани зони и алеи, допълни Арабаджиев.
Липсата на общински терени пък възпрепятства обособяването на паркинг.
Освен за Студентския град администрацията следи и другите квартали в района – „Малинова долина“, „Дървеница“, „Мусагеница“, „Витоша ВЕЦ-Симеоново“.
Разговорите в мобилното студио на Радио София проведе Божидар Янев.
Тази седмица на "Форум" започва от вторник. Двойката коментатори този път са Мина Христова от Института за етнология и фолклористика към БАН, и Атанас Радев – политолог, председател на Националния младежки форум. Провокирани от водещия Лъчезар Христов, те обсъждаха следните теми: "ДПС-Ново начало" обяви край на разделението . Какво..
Как се почиства планина от автомобилни гуми? Как се премества, когато не е на място? Отговор на тази въпроси дават доброволци от Перник, които вече през миналия месец показаха "как се прави". Пред БНР-Радио София Мирослав Бонев разказа за поредната акция по почистване и облагородяване на обществено пространство - на 30 май, петък, от 10:00. Става..
6,4% от населението на България или общо 334 287 души се лекуват от заболявания на щитовидната жлеза, съобщиха от Българското сдружение по тиреодея и паратиреодея (БСТП), Българското дружество по ендокринология (БДЕ) и сдружение ВИОМ, по повод Международната седмица за осведоменост за заболяванията на щитовидната жлеза (25–31 май). По..
Застрахователният сектор е готов за влизане на България в еврозоната отпреди година. Приведени са в съответствие информационните системи и документите. "Имаме вътрешни етични правила и ще защитаваме правата и интересите на потребителите, включително и при преминаването към другата валута", увери пред БНР-Радио София Нина Колчакова ,..
Представлението "Малката Баба Яга" ще има премиера в Младежки театър "Николай Бинев" в навечерието на Деня на детето, на 31 май и 1 юни . Режисьор на постановката е Александър Йорданов. Малката Баба Ята, която е само на 127 години, но все пак е най-малка сред всички останали вещици, които поради това не я допускат в тяхната групичка...
Джаз, млади хора, София, събрани в един фестивал. Със сигурност се получава много интересно събитие. В предаването "Радиокафе" гостува един от неговите създатели - Йордан Владев, за да разкаже откъде тръгва идеята за Младежкия джазфест "София". "През далечната 2018 година беше първото издание на феста. Всичко тръгна от концентрацията на..
Латин джаз ще звучи в залата на Дом на културата "Искър". Изпълнителите ще са Михаил Йосифов - тромпет, Атанас Попов - барабани, Пиеро Епифания - перкусии и със специалното участие на Велека Цанкова - вокал. Ще се включат и учениците от майсторския клас по музика, проведен в началото на тази година в село Смоличано, воден от Мишо,..