Български език говорят общо 15 милиони души по света, на всеки един континент. Старата и новата българска диаспора са предмет на разработка („Карта на българския език на ново място по света“) от проф. д-р Ана Кочева, ръководител на Секцията за българска диалектология и лингвистична география в Института за български език при БАН.
Към старата диаспора спадат българите в Банат и Бесарабия.
„Банатската книжовна норма например дори предхожда по време книжовния български език“, отбеляза между теренни проучвания в троянския и родопския край проф. Кочева пред Радио София.
Голямо значение за състоянието и формите на българския на новите места по света има броят на преселническите вълни. Те са различни като брой и причина в различните страни. В САЩ се очертали 4 вълни. Особено интересно е какво се случва с нашите сънародници в Испания. Ако в началото на ХХІ век са били около 20 хиляди, днес те са около 200 хиляди. Преселват се дори цели селища, компактно, българският език се пази, допълни проф. Кочева.
Освен това навсякъде по света неделните училища и сдруженията на наши сънародници имат много голямо значение за запазване на езика сред хората с български произход и техните наследници.
В американския щат Илинойс (и няколко други) българският вече е официален административен език, защото българите там са много.
В Европа има страни, в които българските малцинства са официално признати. Това носи допълнителни права, които обаче невинаги се използват.
По думите на езиковеда чуждиците се адаптират при навлизането във всеки език, а за запазването на богатството на утвърдените лексикални единици сред по-младите българи особено значение има четенето.
Чуйте разговора на Гергана Пейкова с проф. Ана Кочева.
Учени от Секция за българска диалектология и лингвистична география към БАН продължават работата по съставянето на интерактивна кулинарна карта на българската езикова територия. Тригодишният проект ще приключи през 2021 г., целта му е да представи..
Коментатори във "Форум" тази седмица са икономистът и политически анализатор Георги Вулджев и дългогодишният журналист Едуард Папазян. Заедно с водещия Лъчезар Христов, част от темите, които дискутираха днес бяха: - ПП поиска оставките на Явор Божанков..
Битови отпадъци, строителни материали и автомобилни части - съставът на едно от нерегламентирано образувалите се сметища в град Елин Пелин. Местоположението на изхвърлените ненужни материали се оказва в покрайнините на обработваема площ. В близост до..
Как да различаваме фактите от фалшивите новини е целта на новаторския проект за дигитална медийна грамотност MediaWise. Той се изпълнява от платформата prepodavame.bg. Един от ключовите компоненти на MediaWise е Тийн мрежата за проверка на факти..
Документалният филм "Чистота или смърт“ представя историята за живота и пътя на шестима резиденти в терапевтична общност за зависими в България. Въпреки че много хора са чували за такива общности, малцина знаят как всъщност изглеждат и какво се..
Второто издание на "Младежкия конкурс за нова песен", организиран от сдружението на автори и композитори "Музикаутор" и проведен в Националния студентски дом в София, преди броени дни раздаде наградите на най-добрите . Група "Scarlet" от..
Габриела де Лука от дете обича цветята. И до днес им се възхищава и ги отглежда с любов, наследена от майчиния и род. Произходът ѝ може да впечатли всеки биограф. Родена и израснала е в София. Прадядо и Карл Бец идва в България по покана на княз..
В предаването “Радиокафе“ гостува певицата Евгения Кринчева-Jenyka, за да разкаже за новите си песни "When I Leave" и "A Devil Won’t Change". Евгения учи в Гимназия за сценични изкуства "Акатамус". В музикалния свят е позната под артистичния си..