Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За Елин Пелин и лавината добри хора

7
Гласът на столицата Лили Големинова
Снимка: радио София

Всичко за община Елин Пелин и спортния празник "Спортът е здраве". Началото е с Александър Станоев  - организатор на детския спортен турнир от Академия Мургаш.·Спортът в общината и разликата с детските му спомени: "спортът е здраве, стремежът сега е родителите, които ни дават много голяма подкрепа децата да се откъснат от таблетите и компютрите. Традиции има, отборът ни "Левски" след две години става на 100."Александър Станоев, организатор на събитието

"В  модерната спортна зона на Елин Пелин 8 отбора от 18 набора с между 230 - 240 деца едновременно започват 4 футболни срещи - обявява същината на събитието Александър:
Рекордьорите в плуването Алекс Стойнов и Симона Иванова представят успехите си на 50 м. басейн и разказват за тренировъчния си процес. Спомнят си как влизат в плуването. Парадокс ли е, че в Нови хан, откъдето идват успешни млади плувци, няма басейн? Алекс и Симона

Още за влиянието на пандемията и как като не очакваш рекорд, можеш да го поставиш. "Ще започна двуразови тренировки за нови рекорди" (Алекс), "целим се нависоко" (Симона):

Продължението е с Рени Николова, зам.-кмет по образование, хуманитарни и социални дейности: "шопският празник е емблема и традиция от 51 години. Съчетаваме минало, настояще и бъдеще. Съчетание на християнство и литература. Шопският фолклор събира и хора от страната, и от побратимените ни градове от Руската федерация и от Сърбия. Датите са от 21 до 27 юни: родова среща в местността "Църквето", дни на литературата, изкуството, децата, фолклора."Рени Николов, зам.-кмет

Кое е клишето и кое е истината за шопите? "Всичко е истина, инатливи и пазене на традициите". Като песента на почетния гражданин на Елин Пелин Стоян Янкулов-Стунджи "Вода" - едно от най-красивите български участия в "Евровизия".

"Нещото, което ни кара да се гордеем е, че различният прочит на празника след 2015 върна младите хора към него. Показваме им какво и нас ни е подкрепяло. Имаме 10-12 фолклорни клуба. Шопският ни ансамбъл "Ради Радев" има три подразделения, от малките до големите - горда е г-жа Николова:

инж.Ивайло Симеонов – кмет на Елин Пелин. Темите, по които взема отношение са за помощите в програмата на Общината за отглеждане на дете, за децентрализацията, инвестициите, инфраструктурата. Като тези в Равно поле, за новия квартал, в който се разгръща Мусачево. Защо софиянци избират да живеят в Елин Пелин, какво привлича младите в града.

"Близостта до София е и плюс, и минус. София намира тук и време за отдих и разходки. За по-малко от месец, по време на пандемията се регистрираха около 20% повече жители. Демографската ни политика е сериозен акцент - децата и младите от една страна, възрастните - от друга. За всяко трето и следващо дете, разсрочено във времето, даваме 4000 лв, обвързани с качество на живот - плащане на данъци и образование на децата. Това е нашата цел, но Прокуратурата видя в това дискриминация и ни вкара в съда" - обяснява кметът:

"Ние сме силна община с младо население и добра финансова дисциплина. Проектирахме над 230 имота между Мусачево и Равно поле на преференциална цена за млади семейства. Развиваме широкоспектърна дейност, плановете засягат различни групи. Довършваме велосвързаност между всичките ни населени места с осветени алеи и места за срещи. Младите, които са работили навън трябва да преоткриват тук битов мир и спокойствие."

"Сега строим басейн до минералния извор в Равно поле. В комплекса ще има място и за уелнес, проектът е уникален. Сред спортовете, които развиваме са и голф, и крикет - помагаме на всички желаещи да се развиват, без масов спорт няма спортни успехи." инж.Сименонов - кмет втори мандат

"Проблемът ни е подземната инфраструктура, която е държавна. Построиха се много предприятия, които плащат данъци. Ние сме най-големия данъкоплатец и е нормално поне един процент да се връща и за транспортна инфраструктура." - откровен е инж. Симеонов.

Майката на един от участниците в празника, Пенка Вълкова говори за гражданските инициативи в Елин Пелин:

"Чудесно място за отглеждане на деца, навсякъде има пълни детски градини, имаме площадки за уличен фитнес. Пролет и есен правим кръводарителски акции, имаме много доброволци-кръводарители. Доброто е във всеки от нас. Друга доброволческа дейност е свързана с кучешкия приют в Долни Богров с даряване на храна, с разходки на дружелюбните кучета. Действа много зареждащо."

Шевиците направени от пластмасови капачки

В последната част от предаването гост е пиарът на общината Диана Димитрова, която говори за парка от автомобилни гуми „Светът не е за еднократна употреба“  направен от нея заедно с доброволци и украсен с оргомни пана с шевици, направени от пластмасови капачки. "Много хора започнаха да пишат в страницата на общината как и те да правят подобни пана, как те да съберат децата да ги правят заедно. Едно дете като го накараш да се чувства специално, винаги ще те усмихне. От боклука, какъвто са капачките, правим нещо красиво за окото. Размерите са от метър на метър до два на два, закачаме ги на стените на стадиона. Едно подобно пано, в зависимост от сложността на шевицата, е от два до седемнайсет часа работа."

"Ние бяхме по-щастливи деца, единственото ни забавление беше да си измисляме игри и забавления. Наша е задачата да накараме децата да играят навън. Трябва да се радваме на малките неща, да виждаме това, което сме забравили, като цъфналите макове наоколо. Да мислим позитивно, да работим заедно, тогава проблемите стават нищожни."

"Имаме няколко изрисувани училища и читалища в общината, Огромен кукер в Нови хан, шевици в Мусачево, майка с дете и голяма шевица в Елин Пелин, в това в Гара Елин Пелин идеята е, децата да доизрисуват хубавата девойка. Умората има смисъл - като гледам децата в парка с употребяваните гуми. Тези инициативи са за всеки един от нас, те ни обединяват. Не мисля, че сме сложни, по-скоро сме с характер и отстояваме мечтите и вярванията си. Ние сме общност. Добрите хора са като лавина:










Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Историята оживява - Радиотеатърът, части 1 и 2

Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът  е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..

публикувано на 01.02.25 в 16:00
Кино “Модерен театър”

Софийски разкази - Кино “Модерен театър”

Най-старият киносалон в България е “Модерен театър” (известно и като "Цанко Церковски" след 9 септември). Слушаме откъси от рекламен текст за откриването на Кино “Модерен театър”, както и откъси от спомените на Георги Каназирски - Верин за първия кинематограф в София и за първата кръчма, обърната в кино преди създаването на Кино “Модерен театър” в 1908...

публикувано на 01.02.25 в 15:00
Михаил и Кристина Белчеви

Адресите на любовта - Михаил и Кристина Белчеви

Кристина и Михаил Белчеви са заедно от 42 години, а са се разделяли за не повече от четири дни. Животът им е споделена нежност, изпята любов и музика, която докосва струните на душата. И предопределеност свише.  Криси чува песента на Лили Иванова “Самота” по текст на Мишо ден преди да се запознаят и си казва „Къде ли са тези сантиментални мъже, които..

публикувано на 01.02.25 в 13:55
Йосиф Аструков

Малките поколения са по-самотни

„Самотният зрител“ – огледало на обществото ли са новите сериали? Още по темата с Йосиф Аструков ,  Институт за изследване на изкуствата - БАН: "Темите не са нови, датират още от ТВ - хората са седнали заедно и гледат. Сега всеки се разцепва на малки екрани. Ако гледаш комедия и не ви е смешна, а цялата зала се тресе, и на теб ти става смешно...

публикувано на 01.02.25 в 11:46

“DEEP SEEK” ще помогне за по-добър BG GPT

Пускането на ИИ “DEEP SEEK” доведе до неочаквани реакции и събития – ЗАЩО?  Постига ли се наистина революция с този модел и повдига ли нови въпроси за надпреварата в разработването на технологията?  Събеседник по темата ни е д-р Димитър Димитров, част от Института „INSAIT” към СУ „Св. Климент Охридски“: “DEEP SEEK” е модел за разсъждение,..

публикувано на 01.02.25 в 10:53
Владимир Полеганов

Автентична емоционална палитра

Графичният роман „Mаус“ на Арт Спигелман  излиза за пръв път на български език. Представя ни го неговият преводач - Владимир Полеганов: "Комиксът е подценявана област на изкуството - смята се за явно популярна. Но чрез неочакваната форма се разказва история, която се говори и възприема много трудно. Авторът бавно е осъзнавал какво е да си син на..

публикувано на 01.02.25 в 10:15

"Форум", 31.01.25: ИИ и следващата технологична революция

В петък водещият Лъчезар Христов и гостите тази седмица  Георги Захариев – основател на Finance Academy, и  Алексей Пампоров - социолог от Института по философия и социология при БАН,  обобщиха всички теми от седмицата и коментираха в добавка: Държавната администрация и това какво се очаква от тях - бюджет, ефективност; Презастрояването в София..

публикувано на 31.01.25 в 18:35