Прехвърляйки мост между историческо минало и съвременна култура, Национална картова и платежна схема започва пилотен за България проект за дигитализиране писменото наследство на една от сакралните фигури в нашата памет.
Повече 2 десетилетия в света е практика да се дигитализират почерците на умове и таланти на човечеството, хора на науката и въобще личности, обясни Ива Дойчинова, директор на Радио София, поканена като комуникатор на това събитие. У нас това се прави за пръв път.
Досегът с личността става много по-силна, директна и дори интимна, когато четем думите на тези хора с техния почерк, подчерта Дойчинова.
„Още през 90-те години са съставени дигиталните почерци на творци като Пикасо, Шекспир, Леонардо да Винчи, Зигмунд Фройд, Пушкин. У нас това е крачка към запазване на духа на великите и в дигиталното пространство“, подчерта Стоилка Арсова, директор „Национална картова и платежна схема“.
Тя не съобщи чий почерк ще бъде дигитализиран най-напред, но личността е свидна за всеки българин. Шрифтът ще бъде популяризиран и разпространен безплатно.
„Създаването на шрифт е дълго и трудно творческо дело“, обясни пред Радио София Стефан Пеев, издател и създател на шрифтове. По думите му повечето хора не се замислят за това, което ползват на екраните си, но една шрифтова система се създава за повече от година, дори повече.
„Кирилицата е сравнително млада. Тепърва ще се развива и ще придобиванови и нови форми.“
В подробности инициативата ще бъде представена на 24 юни (четвъртък) от 10:30 часа в Културен дом „Красно село“ в София и ще бъде предавана онлайн.
Чуйте разговора за повече подробности.Облачността над страната ще се задържи значителна, като по-съществени разкъсвания ще има в часовете преди обяд. В следобедните часове отново на много места ще превали краткотраен дъжд, в отделни райони с гръмотевици. Вятърът временно ще се ориентира от север-североизток, ще е слаб, в източните райони до умерен. Минималните температури ще бъдат..
На 3 април тазседмичните коментатори във "Форум" Иван Господинов - председател на УС на сдружение "Образование без раници", и Стоил Цицелков – социален и културен антрополог, от "Обединение Честни избори" (ОЧИ), разсъждаваха по следните теми: Доброволчеството в България. Защо трансплантациите на органи у нас още не могат да стигнат..
Няма съществен спад на донорските ситуации в България. Запазва се тенденцията от последните години. През 2024 г. има малко по-малко, отколкото през по-миналата година, заради случаи в края на 2023-та . През миналата календарна година у нас са трансплантирани органи на 34 души след 16 донорски ситуации . Получавали сме предложения на..
Младежкото доброволчество в България е популярно в по-малка степен, спрямо процента младежи, които полагат доброволен труд в другите европейски страни. В опит да повиши доброволческите навици и интереса към каузите с идеална цел, фондация "От нас зависи“ постави началото на инициативата "Дай 5!“ през 2024 г. В това време организацията..
В средата на годината се очаква Столичният общински съвет (СОС) да приеме нова наредба за общинските жилища . Предстои документът да бъде качен за публично обсъждане , след което да бъде обсъден и от ресорните комисии, за да може да се приложи по-добра и успешна социална политика в тази посока. Общински съветници, участвали в създаването на..
Певицата Велека Цанкова и Ивайло Манев разказаха за втория албум на формацията "Новините в джаза" , който се нарича "Шипков мармалад" . Барабанистът Ивайло Манев разкри своята връзка с формацията. "С колегите бяхме студенти на Михаил Йосифов и той още от тогава ни покани да работим с него. За тези три години създадохме много музика,..
Годишнина от рождението на арх. Никола Лазаров и Световния ден на културното наследство, както и празника на София по повод обявяването ѝ за столица, са причините за откритата изложба "Архитектурното наследство на София" с творби на ученици , възпитаници на две паралелни гимназии - Националната гимназия за приложни изкуства Св. Лука” и..