Ивелина Димитрова - член на Съвета за електронни медии, подаде оставка. “От самото начало искам да заявя, че не съм взимала страна по горещите казуси, които фокусираха общественото внимание и недоволство и към обществената медия, и към СЕМ. Страна не съм взимала. Просто моята гледна точка беше по-различна”, заяви в ефира на Радио София Ивелина Димитрова.
По думите ѝ, когато се изпраща протоколно писмо, в което се посочва какво СЕМ не може да прави, е предложила да се каже и какво може да се направи - едно наблюдение за спазване принципа за плурализъм на гледните точки, както и всички останали изисквания, защото казусът на министъра на културата и ръководството на БНТ се развива във времето, задълбочава се, напрежението е нараснало, като се стига и до лични нападки.
“Аз смятам, че СЕМ можеше да овладее това напрежение. Не казвам, че казусът беше сложен, а деликатен”, казва тя. По думите ѝ е можело да бъде направен комплексен анализ, с оценка от мониторинга на СЕМ, но първото писмо е излязло във варианта, в който е.
“Наистина ще си призная, че наистина смятах, че първото нещо, в което ще бъда обвинена, е в политическо пристрастие, защото съм номинация на президента и реших, че след като съм дала това становище, първо ще мине този отговор към министъра на културата, след това независимият мониторинг ще се самосезира и ще започне да следи развиващия се казус”, допълва тя.
“През последните дни добрият тон в СЕМ се изгуби, конструктивният диалог също. Влошената атмосфера, личните нападки вместо дебат по важните въпроси за медиите към настоящия момент, упреците в политически пристрастия при опит да се изрази мнение по актуални казуси, не са онази атмосфера, която може да роди отговори на въпросите, които обществото очаква”, посочва в мотивите си за напускане на СЕМ Ивелина Димитрова.
По думите ѝ от СЕМ е пропуснал момента да влезе в ролята на медиатор, да проведе открит диалог, с един сериозен мониторингов анализ на фона на обществено недоволство срещу СЕМ и казусите, свързани с министъра на културата и генералния директор на БНТ.
“На фона на многото упреци към регулатора, които стоят в публичното пространство, изразих мнение, включително и на срещата ни с ОССЕ, че е добре да има един по-дълбок анализ, чрез експертно наблюдение на различните явления и практики в медийната среда и цялостната картина, без да вземам конкретна страна по наболелия казус.
Преди моята оставка предложението за такава дискусия бе подкрепено, както и това за фокусирано наблюдение, по повод внесена петиция в Съвета, с близо 3000 подписа на обществено изявени имена и професионалисти, но диалозите преди това ме накараха да разбера, че оставането ми в регулатора и моите мнения ще бъдат интерпретирани от колегите само и единствено през политическата призма.
Внушенията за пристрастие, постановките и процедурните хватки – за едно да се бърза, а друго да се бави, ме увериха, че нормална работна атмосфера не може да има.
Остро стоят темите за професионалните стандарти, обществената мисия на БНТ и БНР, разследващата журналистика, реалният плурализъм на мнения, критическата функция на медиите. Обръщала съм не веднъж внимание на тези теми и това е видно от протоколите на СЕМ.
През последните години Съветът премина през не едно сериозно изпитание. Публичната оценка винаги се е усещала ясно – кога е удовлетворен общественият интерес и кога не. СЕМ овладя най-голямата криза – спирането на БНР през 2019 г. Въпросът е как реално да се промени медийната среда.
Мога да нося отговорност само за моите позиции и решения като член на регулатора, в рамките на сега действащия Закон за радиото и телевизията и подаването ми на оставка е едно от тях. Всеки бъдещ регулаторен орган обаче, би бил обречен, а обществените медии ще продуцират постоянни кризи, без един не само нов закон, а такъв който ще гарантира подобряване на медийната среда и независими обществени медии, посочва в позицията си Ивелина Димитрова.
Журналисти и общественици написаха отворено писмо и организират протест под надслов "Да върнем БНТ на обществото!". Исканията им са за оставка на генералния директор на БНТ Емил Кошлуков и на Съвета за електронни медии. Зад отвореното писмо, стоят добре..
Две свои книги ще представи пред почитатели и студенти актьорът Димитър Маринов тази вечер (Клуб "Перото", 18:00 ч.). По думите на самия автор, "Към сцената" и "Към екрана" не са учебници, а пътеводител, наръчник за актьора , в които разглежда..
Член-кореспондент Евелина Славчева от Института по електрохимия и енергийни системи е новият председател на Българската академия на науките (БАН). Славчева е първата жена председател на академията. Тя получи 81 гласа подкрепа от членовете на Общото..
Тази година с редица инициативи отбелязваме 105 години от рождението на писателя Николай Хайтов. Поредно интересно събитие, с което ще бъде почетена неговата личност, е това, което ще се случи на 5 декември в Библиотечно-информационния..
Министерството на здравеопазването (МЗ), Регионалната здравна инспекция (РЗИ) – София и „Информационно обслужване“ АД подновяват кампанията "еЗдраве" от днес до 22 декември поради огромния интерес, съобщават от ведомството. Чрез него всеки може да..
След над 200 интервюта журналистката Валентина Петкова трудно, но внимателно е подбрала 55 от тях, за да ги включи в един сборник. За книгата "55 изповеди за любовта. Двама в люлката" единственият водещ критерий при подбора е бил тези..
С наближаването на коледните празници множество домакинства, фирми, детски и социални заведения вече активно слагат коледната украса през декември. Това може да се окаже опасна задача, ако украсата бъде закупена от съмнителни търговци, съобщава БГНЕС...
25 предизвикателства, с които да бъдем по-добри и активни граждани е коледната инициатива, която стартираха от Фондация "Конкордия" – България. Със своя специален Коледен календар "25 дни доброта" те отправят нестандартно предизвикателство - вместо..