Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Костенец отвъд водопада

9
Костенски водопад
Снимка: Ангелина Грозева/Радио София

Радио София гостува на с.Костенец и търси промяната. Пръв гост е г-н Йордан Ангелов - кмет на община Костенец:

"Нямаме самостоятелни възможности за големи инвестиции. Реконструирахме пътя между селото и вилите. Нови инвестиции са невъзможни без инфраструктура. В училището направихме игрища за различни видове спорт. Децата остават да се обучават именно тук, не отиват в друго населено място. Приоритетите в общината са не само инфраструктурата, като водопроводна мрежа и пречиствателни станции. Мечтата ми е да можем да направим ремонт на детските градини.

Обединихме двата футболни клуба, 80-90 деца спортуват в тях. Над 80% от децата се занимават със спорт, от художествена гимнастика до джудо. Грехота е с нашата минерална вода да имаме само 2-3 хотела. Атракциите са вечерното осветление на водопада. Прекарваме и ток до Траянови врата."

Костенец не е само спорт и дадености. Вокална група "Боили" с ръководител Юлиян Одажиян от три години се занимават и с църковна музика:

"Имаме множество концерти в Унгария, Гърция, Румъния. Съставът ни е оценен от международно жури." Г-н Одажиан е и директор на училището в Момин проход: "В последните години в обучението навлязоха бързо дигиталните умения, но основният проблем остава мотивацията."

В разговора се включва и Борис Котларов - учител по изобразително изкуство при училище "Св. Климент Охридски" гр. Костенец:

"С децата обсъждаме житейски проблеми на принципа на доверието. В един момент усетих, че децата искат да сътворяват нещо и им дадох шанс. В това е смисълът, при тях всичко е полет. Те оставят нещо там, където им е скъпо. Всеки тематичен кабинет има своя стенопис. В много случаи само им подхвърлям идеята и я обсъждаме заедно. Като им кажеш "тази стена е твоя, какво искаш да направиш", после останалите го съхраняват. Изкуството е освобождаване, откровеност. Децата ми дават смисъл да продължа нататък. Проблемът е, че с дистанционното обучение се виждаме по-малко."

Танцова формация "Вайълет" с ръководители Емилия Мичева и Валентина Банжолова стига до "България търси талант":

"В 2009 бях поканена да поставя хореографията за годишнината от детската градина. 11 деца пожелаха да останат да танцуват. Вече 17 години сме успешен екип, с над 270 деца и над 300 хореографии. Голямо богатство е да ги имаш. Светла Лесева бе във финала на "България търси талант". Нашите представяния зависят от календарите на федерацията по спортни танци."

С тях е и г-жа Сашка Хаджийска, началник отдел "Образование е култура" от Община Костенец: "Правим фестивал на старата градска песен. Празникът на града е в последната събота на септември."

Ангелина Пергелова е директор на ОУ "Константин Костенечки" с. Костенец:

"200 години просветна дейност са доказателство за буден дух. В 1820 е създадено килийно училище недалеч от църквата. В двора ѝ, три десетилетия по-късно се строи светско училище. В съвременните условия също е нужен силен възрожденски дух. Имаме ограничен бюджет. Малко училище не означава занижени критерии. Децата ни са истински рожби на планината. Демографският проблем ни засяга, но нямаме закрито училище." 

Историята на Костенец е свързана не само с образованието. В територията на общината е и крепостта при Траянови врата. За нея разказва Емануил Гавелски - екскурзовод в крепостта "Стенос":

"Винаги съм обичал историята, тя е в същността на нещата. Историята ни е силно изопачена. Някои древни некрополи тук са датирани от времето на Троянската война. Тук са живели бесите. Като жреци на Дионисий са имали много свещени места. Констанция е древното име на Костенец, по името на Константин Велики. Бил е епископски център, имал е 7 махали. Основен поминък в миналото е железарството, имало е над 100 ножарски работилници.

Природата е изключително красива, всичко тук е събрано в едно. Няма как дори и непоетична душа да не се вдъхнови. Тук е идвал Стоян Михайловски, Иван Вазов. Крепостта "Стенос" е красива като изпълнение. Датираме я от края на IV в. Имало е още две крепости с внушителна Триумфална арка, под която е минавал Виа Милитарис."

Васил Цветков - зам. кмет на община Костенец дава примери за социалната политика. 

"Работим и по европейски програми, социалната политика е силна. Дойдох, за да можем да привлечем инвестиции. Местното население трябва да има работа тук. Трябва да довършим общия устройствен план. Говорим за производства, от които да се възползва местното население." 

Любка Кацарова - кмет на кметство с. Костенец завършва разговора:

"Имаме пивка рилска вода и минерални извори, развиваме животновъдство и растениевъдство - малини, лавандула, мляко и сирене. Туристът е привлечен от минералната вода, годна е за питейно и външно балнеолечение. Изворът е в подножието на водопада.

Традиционни ястия са фасул по бичкиджийски с пръжки и брашно, качамак с редени пръжки. Поддържаме традиция, кухня."

Какво чакате? Само на 70 км от София е!





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
В Ропотамо

Хармонията на подводния свят

Ивелина Петкова, археолог в Центъра за подводна археология - Созопол за тишината на дъното: " Долу, където е тишината, сме само ние и това, което правим. Тишината на морето. Налягането прави лек шум в ушите, понякога си говорим под вода, но не е добър вариант. Гледаш какво правиш и какво има. В южния китенски залив разкопаваме второ корабокрушение...

публикувано на 07.07.24 в 13:15

Има защо да сме заедно

Младежки арт-фестивал Солинария в Созопол в поредната съвместна продукция с Радио Бургас, също и на вълните на Програма "Христо Ботев": "Родена съм и съм израснала тук. Магичната душевност запленява. детството тук е емоция, Созопол подарява невероятни лета. Всеки опитал дамгите се влюбва в този сладък десерт. Все още сме млад фестивал и търсим още..

публикувано на 07.07.24 в 11:44
Досю Амуджев

Историята оживява: Досю Амуджев

Днес ще ви разкажем за занаят, изпълнен със знания, специално отношение към детайлите и научен подход.  Това е професията реставратор на книги. А главният герой на историята ни дава пример колко безграничен може да бъде човешкия стремеж за развитие.  Срещаме се с Досю Амуджев. Дълги години познат от предаванията по радиата RFI и Jazz FM, и..

публикувано на 06.07.24 в 16:00

Софийски разкази - Хора и улици. Град като град

Разговорът за предстоящата разходка по Царя с Павлина Делчева - Вежинова.  Събитието  е тук: ."Навремето, по левия тротоар, по посока Орлов мост е вървяла аристокрацията, за простолюдието е бил десният. Може би защото по-хубавите сгради са били отляво. Нашата сегашна разходка ще е по сянката. Започваме от пл. "Батенберг". През 50-те е трябвало да..

публикувано на 06.07.24 в 15:00
Христо Смирненски

Адресите на любовта - Христо Смирненски

За поета, Женя Дюстабанова е „най-нежната муза и най-огнената отрова“ Голямата любов на  „момичето с тъмните бръшлянени очи“, както я нарича в стихотворението „Пролетно писмо“, остава с поета и след смъртта му.  Тя се затваря в себе си,  дълги години пази пълно мълчание за техните чувства и никога не се омъжва. Емоциите им са споделени, но..

публикувано на 06.07.24 в 14:00

Въздушни целувки на всички приятели

Световен ден на целувката е обявен от ООН през 1988 г. Колегите ни от програма "Христо Ботев " подхождат научно по въпроса. Стажант-репортерът ни Надежда Герова пита столичани защо целувката ни прави щастливи: "Знак на близост, може би на обич. Споделяне, приятелство, щастие, радост. Начин да покажеш на партньора си колко го обичаш. Знаеш, че имаш..

публикувано на 06.07.24 в 11:50
Десислава Иванова

Има много красиви, не толкова популярни места

Най-атрактивните летни дестинации с бюджет под 1000 лв. – интервю с травъл влогъра, Десислава Иванова : "Почнах да пътувам преди 10 години, когато не беше толкова популярно. Нямаше толкова полети. Днес бюджетът ми е малко по-висок. Не спирам да пътувам. Има много начини да се пътува бюджетно, с нормален за българин бюджет, всичко е в..

публикувано на 06.07.24 в 10:59