Радио София гостува на с.Костенец и търси промяната. Пръв гост е г-н Йордан Ангелов - кмет на община Костенец:
"Нямаме самостоятелни възможности за големи инвестиции. Реконструирахме пътя между селото и вилите. Нови инвестиции са невъзможни без инфраструктура. В училището направихме игрища за различни видове спорт. Децата остават да се обучават именно тук, не отиват в друго населено място. Приоритетите в общината са не само инфраструктурата, като водопроводна мрежа и пречиствателни станции. Мечтата ми е да можем да направим ремонт на детските градини.
Обединихме двата футболни клуба, 80-90 деца спортуват в тях. Над 80% от децата се занимават със спорт, от художествена гимнастика до джудо. Грехота е с нашата минерална вода да имаме само 2-3 хотела. Атракциите са вечерното осветление на водопада. Прекарваме и ток до Траянови врата."
Костенец не е само спорт и дадености. Вокална група "Боили" с ръководител Юлиян Одажиян от три години се занимават и с църковна музика:
"Имаме множество концерти в Унгария, Гърция, Румъния. Съставът ни е оценен от международно жури." Г-н Одажиан е и директор на училището в Момин проход: "В последните години в обучението навлязоха бързо дигиталните умения, но основният проблем остава мотивацията."
В разговора се включва и Борис Котларов - учител по изобразително изкуство при училище "Св. Климент Охридски" гр. Костенец:
"С децата обсъждаме житейски проблеми на принципа на доверието. В един момент усетих, че децата искат да сътворяват нещо и им дадох шанс. В това е смисълът, при тях всичко е полет. Те оставят нещо там, където им е скъпо. Всеки тематичен кабинет има своя стенопис. В много случаи само им подхвърлям идеята и я обсъждаме заедно. Като им кажеш "тази стена е твоя, какво искаш да направиш", после останалите го съхраняват. Изкуството е освобождаване, откровеност. Децата ми дават смисъл да продължа нататък. Проблемът е, че с дистанционното обучение се виждаме по-малко."
Танцова формация "Вайълет" с ръководители Емилия Мичева и Валентина Банжолова стига до "България търси талант":
"В 2009 бях поканена да поставя хореографията за годишнината от детската градина. 11 деца пожелаха да останат да танцуват. Вече 17 години сме успешен екип, с над 270 деца и над 300 хореографии. Голямо богатство е да ги имаш. Светла Лесева бе във финала на "България търси талант". Нашите представяния зависят от календарите на федерацията по спортни танци."
С тях е и г-жа Сашка Хаджийска, началник отдел "Образование е култура" от Община Костенец: "Правим фестивал на старата градска песен. Празникът на града е в последната събота на септември."
Ангелина Пергелова е директор на ОУ "Константин Костенечки" с. Костенец:
"200 години просветна дейност са доказателство за буден дух. В 1820 е създадено килийно училище недалеч от църквата. В двора ѝ, три десетилетия по-късно се строи светско училище. В съвременните условия също е нужен силен възрожденски дух. Имаме ограничен бюджет. Малко училище не означава занижени критерии. Децата ни са истински рожби на планината. Демографският проблем ни засяга, но нямаме закрито училище."
Историята на Костенец е свързана не само с образованието. В територията на общината е и крепостта при Траянови врата. За нея разказва Емануил Гавелски - екскурзовод в крепостта "Стенос":
"Винаги съм обичал историята, тя е в същността на нещата. Историята ни е силно изопачена. Някои древни некрополи тук са датирани от времето на Троянската война. Тук са живели бесите. Като жреци на Дионисий са имали много свещени места. Констанция е древното име на Костенец, по името на Константин Велики. Бил е епископски център, имал е 7 махали. Основен поминък в миналото е железарството, имало е над 100 ножарски работилници.
Природата е изключително красива, всичко тук е събрано в едно. Няма как дори и непоетична душа да не се вдъхнови. Тук е идвал Стоян Михайловски, Иван Вазов. Крепостта "Стенос" е красива като изпълнение. Датираме я от края на IV в. Имало е още две крепости с внушителна Триумфална арка, под която е минавал Виа Милитарис."
Васил Цветков - зам. кмет на община Костенец дава примери за социалната политика.
"Работим и по европейски програми, социалната политика е силна. Дойдох, за да можем да привлечем инвестиции. Местното население трябва да има работа тук. Трябва да довършим общия устройствен план. Говорим за производства, от които да се възползва местното население."
Любка Кацарова - кмет на кметство с. Костенец завършва разговора:
"Имаме пивка рилска вода и минерални извори, развиваме животновъдство и растениевъдство - малини, лавандула, мляко и сирене. Туристът е привлечен от минералната вода, годна е за питейно и външно балнеолечение. Изворът е в подножието на водопада.
Традиционни ястия са фасул по бичкиджийски с пръжки и брашно, качамак с редени пръжки. Поддържаме традиция, кухня."
Какво чакате? Само на 70 км от София е!
Какво има зад решетката с розово-червен цвят на днешния пл.Бански? Кои гости на града винаги се озовават там? Кой премахва църквата Св.Никола Мали и кой - мюсюлманските храмове в града? Какво е да политикарствуваш и къде се политикарствува? Колко е бил капацитетът на първия цирк, преди да бъде разрушен и на мястото му да се построи покрит търговски..
Слушаме Любомир Пипков от Златния фонд на БНР - гласа му и музикални откъси от негови произведения. Говорим за композитора с проф.Юлиян Куюмджиев, преподавател в НМА и автор на книга за него, както и с внучката му, актрисата Ани Вълчанова:
Райна Попгеоргиева Футекова, влязла в историята като Райна Княгиня, има трагична и злочеста съдба. Според признанията в собствената ѝ автобиография, тя ушива знамето на Априлското въстание от любов към Георги Бенковски, който дори и да е разбрал за чувствата ѝ, не им е отговорил. Десетте дни на възторг, триумф и свобода за панагюрци и самата..
За премиерата на „Сън в лятна нощ“ на 29 и 30 април в Младежкия театър „Николай Бинев“ разговаряме с р ежисьора Диана Добрева. Тя се обръща към този текст след като е поставила много трагедии и сега е дошло време за една комедия. Но не коя да е, а именно този най-обичан текст на Уилям Шекспир. Мястото на действието, по пиеса, е гората. В тази..
Ако психодраматистите бяха рекламисти – събитие от Българско Дружество по Психодрама и Групова Терапия, представено ни от Богдана Златева - дипломиран психодрама асистент към Д.Е.А.: "До голяма степен изграждането на лична марка е резултат на среща с другия. Стратегическата комуникация следва формата и структурата, с която се появяваме. Но се..
Kой всъщност е автор на генерираното от AI съдържание - интервю с адвокат Траян Косев: "Целият свят се вълнува от отговора на този въпрос. Редно е първо да се запитаме какво се закриля от авторското право? У нас творчеството е свързано с физически лица. "Творческата" дейност на машината не е такава. В САЩ патентното ведомство слага разделителен..
На 23 април в галерия "Еритаж" бе открита изложбата "Пътуване във времето" на Мастро Стойчо Зерлиев. Това е негова юбилейна изложба (80г.), която представя картини от почти целия му творчески път. "Това обхваща един дълъг период от моя живот. Още от завършване на художествена академия, а преди това имам и от завършване на художествена гимназия..