Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За слабите стратегически решения във ВСВ и последиците от тях

Снимка: Лили Големинова

На българския книжен пазар вече може да бъде намерена книгата “Големите грешки на Втората световна война” под редакцията на Жан Лопес и Оливие Виевиорка.

“Това е една своеобразна много силна поредица на Издателство “Сиела” с исторически книги”, казва Гриша Атанасов - преводач и преподавател по “Книгоиздаване” в Софийския университет.  

По думите му Франция има много силна историческа традиция не само в историческите изследвания, а и в поднасянето на популярни исторически книги за широката публика и това е една такава книга.

“Тя взема двамата видни историци Жан Лопес и Оливие Виевиорка, които събират един екип от още 20-тина млади, стари и по-утвърдени от Оксфорд и френски университети историци, и си поставят за задача да погледнат по по-особен начин към Втората Световна война”, разказва Гриша Атанасов.

Така сформираният екип от видни историци, който да търси грешките във Втората световна война както на победителите, така и на победените. Под грешка те разбират такова стратегическо решение, предприемането на такава операция или маневра, които вместо да доведат до успех на съответната сила, водят до провал, катастрофа, до проточване на войната, до повече жертви.

Примери за това са умиротворяването на Хитлер преди войната (отстъпките, които се правят пред него на Мюнхенската конференция) и още преди това от 30-те години, когато британците и французите смятат, че Хитлер може да спре, да се умиротвори и да се избегне войната, но знаем, че това не се случва.

“Историците обичат да казват, че в историята няма условно наклонение, няма “Какво би станало, ако…”, но аз си мисля, че това е една човешка склонност, да разсъждаваме така”, казва Гриша Атанасов.   

За него, като преводач, винаги е стоял въпросът как ще бъде възприет преводът от българската публика, какво би трябвало да се обясни на българската аудитория под линия или по друг начин.

“Това е един вечен спор в превода. В западната традиция например никак не обичат бележките под линия. В художествената литература и ще ги срещнете много рядко. Докато в българските книги сме свикнали с бележките под линия”, коментира той.    

Повече за новата книга и нейния преводач чуйте в разговора на Лили Големинова.  

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Иванка Динева: През последната година са трансплантирани органи на 34 души след 16 донорски ситуации

Няма съществен спад на донорските ситуации в България. Запазва се тенденцията от последните години. През 2024 г. има малко по-малко, отколкото през по-миналата година, заради случаи в края на 2023-та . През миналата календарна година у нас са трансплантирани органи на 34 души след 16 донорски ситуации . Получавали сме предложения на..

публикувано на 03.04.25 в 17:20

Младите хора са все по-съпричастни към доброволчество и каузи

Младежкото доброволчество в България е популярно в по-малка степен, спрямо процента младежи, които полагат доброволен труд в другите европейски страни. В опит да повиши доброволческите навици и интереса към каузите с идеална цел, фондация "От нас зависи“ постави началото на инициативата "Дай 5!“ през 2024 г. В това време организацията..

публикувано на 03.04.25 в 16:51

Ще стане ли София инвеститор за общинските жилища?

В средата на годината се очаква Столичният общински съвет (СОС)  да приеме нова наредба за общинските жилища . Предстои документът да бъде качен за публично обсъждане , след което да бъде обсъден и от ресорните комисии, за да може да се приложи по-добра и успешна социална политика в тази посока. Общински съветници, участвали в създаването на..

публикувано на 03.04.25 в 15:56

Вторият албум на "Новините в джаза" е със сертификат за произход

Певицата Велека Цанкова и Ивайло Манев разказаха за втория албум на формацията "Новините в джаза" , който се нарича "Шипков мармалад" . Барабанистът Ивайло Манев разкри своята връзка с формацията. "С колегите бяхме студенти на Михаил Йосифов и той още от тогава ни покани да работим с него. За тези три години създадохме много музика,..

публикувано на 03.04.25 в 15:15

Ученически рисунки и истории на емблематични софийски сгради

Годишнина от рождението на арх. Никола Лазаров и Световния ден на културното наследство, както и празника на София по повод обявяването ѝ за столица, са причините за откритата изложба "Архитектурното наследство на София" с творби на ученици , възпитаници на две паралелни гимназии - Националната гимназия за приложни изкуства Св. Лука” и..

публикувано на 03.04.25 в 14:02
Снимки: safer-erasmusplus.eu

Истории за пътната (без)опасност, които стигат до младите хора

Международният проект SAFER прилага иновативен подход към обучение по пътна безопасност за млади хора и овластяване на преживели автомобилни катастрофи и в България. Проектът е базиран на много данни с истории на хора, пострадали или загубили живота си при автомобилна катастрофа, следвайки добър пример от Словения. "В България..

публикувано на 03.04.25 в 12:24

Инициативата "Unirun" обединява младите в полезни каузи

За трета поредна година ще се проведе спортната инициатива “Unirun“ Това е първото студентско бягане в България, което обединява обществото ни около идеята за активен и здравословен начин на живот . Инициативата не само насърчава физическата активност, но и подкрепя значими обществени каузи чрез дарения .  Организатор е студентската..

публикувано на 03.04.25 в 11:42