Свикнали сме да мислим за науката като принадлежаща на лабораториите, но какво се случва, когато тя навлезе в реалния живот? Този въпрос задава форума Future Present, организиран от Ratio на 10 октомври в Sofia Tech Park.
Събитието цели да покаже как науката се пренася в ежедневието и превръща това, което до скоро е било само научна фантастика, в норма. За целта на сцената на Future Present ще се появят български и международни гости, които ще разкрият повече за живота на бъдещето.
Основната част от програмата ще бъде насочена към космическото бъдеще на човечеството. Саймън Дженър от Axiom Space ще разкаже как съвсем скоро професията ви може да бъде „професионален частен космонавт“. Axiom Space работи по създаването на първата частна космическа станция, а в началото на 2022 година ще изпрати първите частни астронавти на Международната космическа станция. По време на представянето си, г-н Дженър ще разкрие тайни от тренировъчния режим на астронавтите и изискванията към тях – включваме Никола Кереков от Ratio:"Почти всичко, до което се докосваме в ежедневието е постижение на научно-техническия прогрес. Разликата е, че в последните десетилетия този прогрес става много бързо. Правим така, че бизнес и наука да се хванат ръце за ръце и да разрешат проблемите.
Основните новини, които идват от космоса са всяка седмица. Частните компании започват да завладяват ефира, частната инициатива навлиза много сериозно. Бизнесът след десетилетие ще е няколко трилиона.
Колаборацията между държавите и частните компании ще е най-добра. НАСА се опитват да делегират поддръжка на станции на ниска орбита и ще спонсорира изграждане на космически станции.
Надпреварата за Космоса много е променила нашия живот. И без да ходим в Космоса, това ще облекчи живота ни в ежедневието. Пестеливото използване на ресурсите е ключ в Космоса, но разработвайки тези технологии, те ще са ни полезни тук.
Саймън Дженър е основният човек, който подбира хора за Axiom. Изискванията за професионални астронавти са много високи, но тези за туристи са ниски. Частните астронавти се предвижда да прекарват не-повече от 2 седмици."
Теодор Войников е син на архитект Тодор Войников - автор на картата на Стара София към книгата “Драски по софийските работи”: "Идеята за картата на улицата започна преди 2 години. Баща ми е автор на тази карта, която вече е върху елтабло до сградата. Не бяхме сигурни как да реагираме - таблото имаше нелицеприятен вид. Имах идея да се изрисува от..
Борислав Виларов - историк, политолог, общественик и правнук на архитект Вельо Дебелянов, братовчед на Димчо Дебелянов, автор на повечето сгради по ул."Иван Асен Втори" от Орлов мост до пл. "Никола Гюзелев": "Имах ясни спомени от прадядо си, отраснал съм на коленете му. Беше обаятелна личност и като почваше да пее, полилеят трепереше. Разказвал ми..
Най-непоклатимият дует в българската музика - Ритон, разкрива в Адресите на любовта тайните на дълговечното съжителство, при което работа и семеен живот се врастват един в друг. Тази година Катя и Здравко отбелязват 50 години от запознанството си в Kонсерваторията и с типичното си чувство за хумор споделят лични истории, забавни случки,..
Жасмина Свиленова стана абсолютна световна шампионка по калистеника (стрийт фитнес) и ни гостува в студиото: "Сега вече съм трикратна абсолютна световна шампионка. Аз съм световна в моята категория, но съм взела и в другите категории. Няма значение дали си на 13 или 20. Имаше участници от цял свят. Упражненията са еднакви в цял свят. По-добрите имат..
НЧ "Христо Смирненски" кани на п ролетно почистване в жк "Лагера" - слушаме Йоана Лазарова, читалищен настоятел: "Инициативата е за пореден път, всеки път правим по едно. Идеята е какво да правим с омалелите дрехи на децата, разрастнахме се и сме за всички възрасти за всички вещи. Мотото ни е, че непотребното за едни е съкровище за други. Винаги..
Трети етап от доброволческата акция: заедно да възстановим парка зад Философския факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ (кв.Гео Милев) - Андрей Димитров, студент по политология, Софийски университет „Св. Климент Охридски“: "Прекарвам времето си във Философския факултет, разказваха ми за парка, скептицизмът на по-възрастните ме..
На 3-ти май, за девета поредна година ще се проведе кампанията на Българското дружество за защита на птиците (БДЗП) „Ние броим врабчетата“. В нея може да се включи всеки, като отдели само 10 минути на този ден между 9:00 и 12:00 часа и запише броя и вида на наблюдаваните врабчета на сайта birds.bg. Разговаряме по темата със Стойчо Стойчев, директор..