Според специалиста по емоционална интелигентност Десислава Дамянова, основател на Академия за емоционална интелигентност, емоционалната незрялост е зародишът на всички проблеми
Емоционалната интелигентност означава да разбираме емоциите си, причините, които ги пораждат, както и да сме в състояние да ги владеем до степен, която ни позволява да мислим, да решаваме и да действаме спокойно, трезво и мъдро.
Тази способност еволюира в умението да разчитаме и чуждите емоции, да разбираме какво ги причинява и да помогнем на другите да се освободят от емоционалните смущения. До състояние, познато като емпатия. Но няма как да стигнем до това разбиране, ако преди това не преодолеем емоционалната незрялост:
"Незрелите са със спряно развитие в детството. Не се еманципират от собствените си чувства. Те са егоцентрични в комуникацията с най-близките си. Слагат маски, защото имат нужда от одобрение. В емоционален стрес не могат да мислят за другия, действат първосигнално. Като спорите с тях, не чуват вашите доводи.
Винаги оправдават поведението си, като прехвърлят отговорност. Могат да са свръхемоционални, свръхамбициозни, пасивни, отхвърлящи. Може да има комбинация, но винаги има водещ стил. С подобен човек не можеш да имаш емоционална близост.
Основна причина е да се игнорират чувствата на детето. Заглушава се "вътрешния аз" и се заучава "ролеви аз". Емоционално незрелите родители могат да обгрижат физическите, но не и емоционалните нужди. Натрупаната болка се превръща в комплекс за малоценност.
Те не осъзнават тази неспособност да общуват с близките си. Според тях, те са оценявани за това, което правят, а не за начина, по който се държат. Чувстват се нападнати. Първата стъпка е да се осъзнае ролята. Те са способни да се научат на когнитивна емпатия. Реалистично е младите да се учат да бъдат родители. Зрелите могат да не приемат нещата лично, да имаш честна комуникация, да се извиняваш, да положиш усилия в емоционален, не в битов аспект."
ЦЕРН е най-голямата европейска организация за изучаване на физиката на елементарните частици и тяхната енергия. Това е място, където всички учени споделят знания и осъществяват трансфер на технологии. Катя Василева разговаря с проф. Гордана Медин , която се занимава с физика от над 40 години. Работила е в Хамбург, след това - в ЦЕРН. В..
Тази година за 21-ви път ще се проведе Националният преглед на туристическите умения и сръчности “Кристален еделвайс”. Това са ученически състезания, които се провеждат на язовир “Копринка”, близо до гр. Казанлък в няколко дисциплини. Състезанието се провежда между 20 и 22 юни. Участват ученици между пети и 12. клас, като са разделени в две..
По данни на Националния статистически институт (НСИ) през 2024 година населението на България е намаляло с около 8 хиляди души и в момента то е 6,430 милиона. Анализ на демографските тенденции от Института за изследване на населението и човека към БАН потвърждава констатацията. От една страна продължава отрицателният естествен..
Възходящата тенденция в пазара на недвижими имоти, която се забелязва след ковид пандемията, продължава. С 3% е нараснал броят на сделките с недвижими имоти в България през първото тримесечие на 2025 г. За София покупко-продажбите са се увеличили с 18 на сто . Това съобщи пред БНР-Радио София Веселина Стоева - председател на "Асоциация за..
Осем артисти изследват връзките между изкуството и храната, отразени в съответните епохи с техните културни конструкции, идеологии и визии. Резултатът от тази връзка може да бъде разгледан в изложбата "Какво ни свързва" в Национална галерия/ Софийски арсенал- Музей за съвременно изкуство. “Опитът на Илина Коралова като известен куратор и като човек,..
Сринали са се сайтовете на НАП, Агенция "Митници", Министерството на електронното управление, показа проверка на БНР. Страниците на институциите към момента са недостъпни. Всички те се поддържат от Министерството на електронното управление. Все още не е ясна причината за срива, като от МЕУ посочват, че ще извършат проверка.