В 13 области на страната, сред които и София, от днес са осигурени безопасни условия за присъствено обучение на учениците от I до IV клас чрез тестване за Covid-19 с щадящи антигенни тестове.
Присъствено ще е обучението в паралелките, в които има минимум 50 процента съгласие на родителите децата им да бъдат тествани и в учебните заведения, в които има достатъчно учители, непедагогически персонал, родители и доброволци, желаещи да тестват децата.
Тестването с щадящите неинвазивни антигенни тестове ще започне в началото на учебния ден. Учениците трябва да са с маски през цялото време с изключение на момента, в който дават слюнка за пробата. Децата не трябва да са яли и пили 30 минути преди тестването.
Резултатите от тестовете ще излизат в рамките на 15-20 минути.
Децата със специални образователни потребности ще се тестват от родителите в домашни условия.
При положителна проба на ученик ще се прави втори тест в лаборатория. Ако той е положителен, паралелката ще се карантинира. Ако е отрицателен, детето се връща в клас и учебният процес продължава.Децата, чиито родители не са дали съгласие за тестване, ще се обучават онлайн - синхронно или асинхронно в зависимост от възможностите на училището.
Всички лица, които ще могат да участват в тестването на децата- медицински специалисти, учители, непедагогически персонал, родители, доброволци, медиатори трябва да са със зелени сертификати или да са тествани за Covid-19.
По данни на просветното министерство 57 на сто от родителите в цялата страна са дали съгласие за тестване на децата им. Най-много са в София - 68 на сто, а най-малко в Монтана - 36 процента.
21 училища в София отлагат тестването за следващите дни.
Заради неизпълнена поръчка от една от фирмите - доставчици на тестове, в 15 области учениците от началния етап ще продължат да учат онлайн. Тестове за тях се очакват идната седмица.
Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..
Курубаглар, Лозеница, Лозенец - трансформациите в името са не по-малки от трансформациите на мястото:
„Не е измислица морето и щастието съществува“. Ако тази строфа ви се падне в късметче към кафето без да е споменат автора, да знаете, че той е Христо Фотев, създателят на едни от най-четените, рецитирани и цитирани любовни стихотворение в съвременната българска поезия. „Светлите безумства“ на влюбванията му довеждат до три брака и любовен..
"Читателските практики в България 2006 – 2022 г." е социологическо изследване под научното ръководство на проф. Александър Кьосев, който го представя в ефир: "Корабът потъва бавно" по отношение на четенето на хартиен носител. Но само четене ли е общуването с електронните носители? Изследването е за четенето в свободното време, не за..
Мария Тарашманова представя " Карта пътеводител на България" - всичко, което трябва да знаем за най-доброто преживяване в България и обновяване на новите най-популярни туристически обекта в страната: "Наблягам на местата в България, които са суперкрасиви. Желанието ми е повече българи и чужденци да открият не само популярните дестинации...
Най-модерните постижения на човечеството и иновации в един екстремен свят – нашия. Това ще предложи 11-ото издание на ежегодния международен форум за иновации Innovation Explorer, което ще се проведе в София на 25 февруари . Сред темите в програмата на събитието изпъкват: екстремни климатични бедствия, екстремен изкуствен интелект,..
В последното издание на "Форум" за тази седмица Елена Пъневска провокира коментарната двойка доц. Наталия Футекова и Ангел Георгиев по следните новини и теми: Продължава да тече вторият етап на Националната АНТИСПИН кампания , в цялата страна се организират образователни беседи в училищата, обучение на младежи, разпространение на информационни..